Episodes
I když je pro mnohé přelom 19. a 20. století pravěkem, už tehdy městské hospodyně znaly mnohé cizokrajné koření, třeba jako kurkumu. Nejen o jejím původu, ale také o využití při vaření povypráví Jaroslav Hoření a Vladimíra Jakouběová.
Published 04/18/24
S Vladimírou Jakouběovou a Jaroslavem Hořením nahlížíme do kořenek v městských kuchyních a nacházíme tam různé exotické koření. Například kardamom využijeme při přípravě pepřenek.
Published 04/17/24
Ve čtvrtek 18. dubna vysíláme dopoledne od 9:00 do 12:00 hodin z kulinářského festivalu Gastro v Hradci Králové. Zdena Kabourková spolu s Jitkou Slezákovou vám veškeré dění přiblíží, a pokud bude potřeba, tak za vás samozřejmě i ochutnají. A že toho bude!
Published 04/17/24
Víte, že už v 19. století znaly hospodyně vývary v kostce? Potvrzují Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření a přidají recept na silnou polévku podle Rettigové.
Published 04/16/24
Hlavní surovinou pro Kuchařské čarování Petra Stupky bude sýr, především pak sýr přírodní, tedy tvaroh, riccota, mozarella a další. Bude nadívat kuřecí prsíčka, zapeče sýr ve slaném i sladkém koláči a vykouzlí i pěknou řádku pomazánkových variací.
Published 04/16/24
V receptech našich babiček nahlížíme nejen do receptářů a starých kuchařek, ale i do dobového tisku. Tentokrát do Lidových novin z roku 1907. Tehdejší moudra Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření doplní receptem na kuřata na paprice.
Published 04/15/24
Jestli jste milovníci španělského ptáčka, tento recept vás nadchne. Dančí závitky připravil Václav Ségl z Praskoles. Dančí maso je jemnější a krásně jím prostoupí všechny chutě, které jsou schované uvnitř. Maso se vám přímo rozplyne na jazyku.
Published 04/14/24
Tradičně se o ženu v restauraci stará muž. Muž vchází jako první do restaurace, aby ženu uvedl. Muž jí odsunuje židli, usazuje ji, pak teprve usedá on sám.
Published 04/14/24
Každá hospodyňka ví, že do koláčů, buchet či na nudle je nejlepší čerstvě namletý mák. Možná už máte doma moderní přístroj, elektrický mlýnek, ale jistě se shodneme na tom, že jeho předchůdce, poctivý litinový mlýnek, který používaly naše babičky, je prostě nesmrtelný.
Published 04/14/24
Soutěžní recept: Dančí závitky od Václava Ségla. Rada z etikety Ladislava Špačka: Jak si v restauraci objednává žena. Mlýnky na mák.
Published 04/14/24
Česká kuchyně má řadu skutečně původních pokrmů, Vladimíra Jakouběová s Jaroslavem Hořením některé připomenou a přidají recept na vepřovou na divoko.
Published 04/12/24
Není vhodnější dodržovat mezi jídly delší pauzy? Jsou vhodnou svačinou oříšky nebo sladkosti? A co müsli a proteinové tyčinky? Co si koupit cestou do práce v pekárně nebo supermarketu? Co svačit, když jedu autem nebo jsem na konferenci? Tereza Bebarová se ptá nutriční terapeutky Veroniky Pourové.
Published 04/12/24
Jen na málokteré akci typu trhů či poutí chybí trdelník. Často s přívlastkem staročeský. Jaký je jeho původ a jak trdelník pekly naše babičky?
Published 04/11/24
Mleté maso je skvělou a tvůrčí surovinou. Od klasických karbanátků, až po masové kuličky s omáčkou nebo burgery. Mleté maso se také může použít do ragú, rizota, na čevabčiči, plní se s ním zelenina - rajčata, papriky nebo lilek.
Published 04/10/24
V receptech našich babiček se budeme věnovat knedlíkům, které, třeba jako svíčkovou, považujeme za typicky české jídlo. Jestli tomu tak je a jak připravit knedlíkovou omeletu, se dozvíme.
Published 04/10/24
Mezi nejoblíbenější omáčky patří svíčková. Podle ní se často hodnotí kuchařské umění. Svíčková se samozřejmě vařila i v dobách našich babiček, ale její původ není český.
Published 04/09/24
Především sladké je tentokrát Kuchařské čarování Petra Stupky. Na základě přání věrných posluchaček upeče ořechové bezé a klasickou vídeňskou piškotovou roládu, přijde řeč i na cukrářské piškoty upečené doma. Na závěr pak naservíruje sedmero slaných pokrmů pro příští dny.
Published 04/09/24
Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření z babiččiných receptů vybrali vepřovou pečeni. Spolu s knedlíkem a zelím se považuje za českou klasiku. Je to ale opravdu původně český recept?
Published 04/08/24
Zmrzlého pelišáka přihlásila Vlasta Canová z Jihlavy. Vláčný a velmi jedlý dezert je plný tvarohu. Není přeslazený, protože cukr není v nastrouhaném těstě, ale jen v náplni. Rozinky namočené ve slivovici mu dodají správný říz. Jak by řekla naše porotkyně Naďa Konvalinková: Je to taková krásná delikatesa do pelíšku.
Published 04/07/24
Žvýkačka je velmi praktická záležitost. Žvýkačku lze jenom doporučit ve společenském styku. Ono to zní trošku zvláštně, možná paradoxně, ale žvýkačka vytváří náš příjemný dech.
Published 04/07/24
Soutěžní recept: Zmrzlý pelišák Vlasty Canové. Rada z etikety Ladislava Špačka: Kam se žvýkačkou. Abertamský sýr: z horských chalup až na slavnostní panské tabule.
Published 04/07/24
Krušné hory, jak už jejich název napovídá, nebyly v minulosti místem, kde by létali pečení holubi do huby, jak se říká.
Published 04/07/24
V kuchyních našich babiček měly důležité místo bylinky. I takové, na které jsme už pozapomněli. Z dětství si ale možná pamatujete šťavel kyselý.
Published 04/05/24
Proč je důležitá? Je pravda, že bez snídaně nemůžeme mít zdravý jídelníček? Jak si připravit třeba zdravý koláč? Jde to vůbec? Co když mi snídaně prostě nedělá dobře a nemám na ni po ránu chuť? Je třeba snídat hned, jak se probudíme? Jak řešit snídani, pokud jdu ráno cvičit a po jídle se mi při sportu dělá špatně? Tereza Bebarová se ptá nutriční terapeutky Andrey Jakešové.
Published 04/05/24