Episodes
Do vývoje speciálních pastí se zapojilo výzkumné centrum RTI Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni. - Fakultní nemocnice u svaté Anny vyrobila první šarže vlastního léčebného konopí. Podle lékařů je to světový unikát.
Published 04/18/24
Published 04/18/24
Kdybychom propojili lidské mozky přímo, mohlo by to odstranit nedorozumění mezi lidmi. S takovou myšlenkou se americký student Samay Lakhani z Kolumbijské univerzity pustil do výzkumu takzvaného mozkově-počítačového rozhraní. Snímat a překládat řeč mozkových buněk ale není vůbec jednoduché. Nechtěného čtení myšlenek se proto podle něj nemusíme bát.
Published 04/18/24
Vozy bez krytých kol a bez kabiny, které dokážou jet neuvěřitelných 370 km za hodinu. To jsou formule 1.
Published 04/17/24
Už dnes o něj mají zájem genové banky od Peru po Indii. Jak dávkovač funguje? - Před 80 lety vznikl koncentrační tábor Litoměřice, kde se měly vybudovat podzemní továrny pro válečnou výrobu nacistického Německa. Co o tom víme? - Otevírá se nová jednotka intenzivní metabolické péče a první část unikátního XXL centra. Jakou pomoc můžou lidé trpící nadváhou a obezitou využít? Moderuje Renata Kropáčková.
Published 04/17/24
Zapomenuté jídlo na sporáku nebo nedbalost při kouření. Nejen to může způsobit požár. S jeho uhašením by nově mohla pomoci speciální hasební deka, na které se podíleli také vědci z Univerzity Karlovy. Nejenže rychle uhasí menší požár, ale chrání před ním také jako štít.
Published 04/16/24
Jak náročná je jejich recyklace? - Jediný český studentský tým odjíždí na mistrovství světa ve sportovní robotice do amerického Houstonu. S jakým robotem? - Díky nové krabičce brněnských vědců bude možné nabíjení elektromobilů z celé ulice ve stejnou chvíli. Jak funguje? - Jaké změny čekají v nejbližší budoucnosti českou energetiku? A jak energetikům pomáhá umělá inteligence?
Published 04/15/24
Rychlý nástup generativní umělé inteligence přinesl i aplikace, které nabízí, že takzvaně svléknou osoby na reálných fotografiích. Takové nástroje jsou nyní snadno dostupné a bohužel je používají i děti školou povinné ke kyberšikaně.
Published 04/15/24
Z pamětí amerického detektiva Léona Cliftona (4:19) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Velká rudá skvrna na Jupiteru (23:58) – Jak se mají želvy obrovské v Evropě (29:14)
Published 04/15/24
Co můžete pozorovat na dubnové obloze? Podle jihočeské astronomky Jany Tiché toho vlastně mnoho není. Měsíc pokračuje na své pouti, druhého dubna dosáhl poslední čtvrti, osmého dubna byl v novu, patnáctého doputuje do první čtvrti a čtyřiadvacátého nastane úplněk.
Published 04/14/24
Ceny bytů začaly se snížením hypotečních úroků opět růst. Podle developerů bude vlastnické bydlení v Praze v budoucnu pro průměrně vydělávající občany nedosažitelné. Je ale nájemní bydlení dobrá alternativa? „Nájem je u nás považovaný za nutnost na přechodnou dobu. Čím je ale země bohatší, tím má větší podíl nájmu a nevlastního bydlení,“ vysvětluje v pořadu Leonardo Plus expert na bydlení Martin Lux.
Published 04/14/24
Velký průzkum mezi obyvateli regionů v okolí delty řeky Odry v polsko-německém pohraničí ukázal, že většina veřejnosti podporuje návrat velkých zvířat do přírody, zvláště pak býložravců. Mnohým by nevadil ani vlk nebo rys.
Published 04/13/24
00:00 témata magazínu00:43 Chytrý starý elektroměr se smartboxem brněnských vědců04:46 Rozhovor s vedoucím ústavu elektroenergetiky brněnského Vysokého učení technického Petrem Tomanem8:20 Hasební deka místo hasícího přístroje11:48 Umělá hnízda pro vytírání candátů15:32 Mise Evropské kosmické agentury k Jupiteru a sonda Juice19:33 Rozhovor s americkým studentem z Kolumbijské univerzity o přímém propojení lidských mozků
Published 04/13/24
Poslechněte si:01:14 Proč včely okrádají čmeláky?09:05 Objev Huntingtonovy choroby14:32 Proč lidé touží po chaosu?22:56 Největší Evropan všech dob29:50 Sčítání čápů černých41:36 Čáp Venda se vydá na jihHovoří biolog Jaroslav Petr, lékař František Koukolík nebo ornitolog František Pojer. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Život čápa přibližují Jiří Lábus a Zdeněk Vermouzek.
Published 04/13/24
Šárka podlehla karetnímu šílenství jménem Balatro. Hypnotická roguelite karetka stojí na pokerových figurách, o peníze a hazard v ní jde ale až v poslední řadě. Jarda se zase snaží uspokojit netrpělivou královnu v strategii Against the Storm, kde pořád prší a hodné harpyje šijí pláštěnky. Díl obsahuje píseň vytvořenou za pomoci umělé inteligence.
Published 04/12/24
Jakým způsobem? - Čeští vědci se zabývali otázkou, jestli je člověk zákeřnější, když je sám, nebo když je ve skupině. K čemu dospěli? - Úrodu brambor v Americe ničí nemoc. Mohla by se dostat i do Evropy? Moderuje Lukáš Matoška.
Published 04/12/24
Obecná umělá inteligence se stane do pěti, nebo dokonce do tří let každodenní realitou. Jak se na tohle tvrzení dívá podnikatel Elon Musk nebo třeba šéf společnosti NVIDIA? A jaké výzvy musí umělá inteligence ještě překonat?
Published 04/12/24
Ve spolupráci s očními lékaři z Ostravské fakultní nemocnice ji vyvíjejí vědci z tamní Technické univerzity. - Co jsou katalytické technologie, o kterých mluví čeští experti jako o vizi pro ukládání energie? -- Polární záři můžeme vidět i ve chvíli, kdy je sluneční vítr zcela klidný a ve vesmíru se neobjeví. Speciální demonstrační přístroj ji totiž dokáže udělat tady na Zemi.
Published 04/11/24
Jak si doma vyrobit oblak nebo jak zblízka vypadá velká bouře? A v čem se liší blesky na Zemi a Jupiteru? Nejen tato zajímavá témata přednášek nabídly sobotní odpolední oslavy 60. výročí vzniku Ústavu fyziky atmosféry. V sídle Akademie věd na Národní třídě v Praze blyy k vidění třeba také modely sondy Juice anebo českého Magionu. Jedinečným zážitkem bylo ale sledování polární záře, i když to nebyla ta skutečná.
Published 04/11/24
Kevin a Katie z USA mají dva zlaté retrívry Ellie a Emmu a díky nim předávají radost ostatním, jak to jen jde, chodí s nimi potěšit děti, staré nebo nemocné lidi.
Published 04/10/24
Pětiapůltunový přístroj se dnes po dvou letech renovace vrací do své kopule. - Jak vnímáme anonymitu na internetu a v jakých situacích cítíme potřebuje svoji online identitu skrýt? To nově zkoumají vědci z Masarykovy univerzity. - Jak pokročil vývoj elektromobilů ? to dnes předvádějí na ČVUT v Praze Dejvicích. Kromě odborného setkání tu je i výstava aut.
Published 04/10/24
Speciální nátěr totiž dokáže jen za pomoci světla rozkládat řasy a mechy a památka je tak stále čistá. - Umíme správně dýchat? A jaký dopad může mít špatné dýchaní na náš organismus? - Jsou vodíkové vlaky v Česku stále jen sci-fi? Vědci z VŠCHT vidí ve vodíku na českých železnicích budoucnost.
Published 04/09/24
Nejméně na čtyřech regionálních železničních linkách v Česku by mohly v budoucnu jezdit vodíkové vlaky. Ukázal to čtyřletý česko-norský průzkum vědců z Vysoké školy chemickotechnologické a Ústavu jaderného výzkumu Řež. Analyzovali tratě, kde by vodíkové vlaky byly výhodnějším ekonomickým i environmentálním řešením oproti jiným technologiím.
Published 04/09/24
Mobilní telefony i počítače jsou dnes vybaveny připojením na cloudové úložiště, kam si uživatel může zdarma nebo za malý poplatek ukládat dokumenty, kontakty, e-maily nebo fotografie. Není pak potřeba řešit přeplněnou paměť, a pokud se zařízení nějak rozbije, informace je velmi jednoduché obnovit. Jenže co když o přístup k účtu se svými daty přijdeme?
Published 04/08/24