Episodes
Published 03/27/24
Tipy na velikonoční tvoření podle instagramového účtu paper.crafts.in. Vyrobte si ovečku z modelíny a vatových tyčinek, papírovou kachnu nebo králíčka z modelíny.
Published 03/27/24
Co se děje s živočišným odpadem? Jaké jsou u nás nejčastější varianty zpracování? - Měřením kvality ovzduší na osmi místech Jihomoravského kraje se zabývá projekt AIRSENS. K jakým zjištěním se při vyhodnocování dat dospělo? - A zavítáme na řecký ostrov Santorini v Egejském moři, který je jednou z nejprozkoumanějších podmořských sopek. Přesto teď geologové zjistili, že výbuch před 1300 lety byl daleko silnější, než se dosud předpokládalo. Co to znamená? Moderuje Renata Kropáčková.
Published 03/27/24
S rozvojem umělé inteligence podle odborníků rostou i požadavky na výkon počítačů. Podle nedávného výzkumu nizozemského autora by už v roce 2027 mohly ročně spotřebovat tolik energie jako celé Nizozemsko – pokud by ovšem vývoj šel dopředu stejným tempem. Další odborníci ale upozorňují, že budoucnost může přinést i úspornější alternativy.
Published 03/27/24
Jak je to možné? - Jak se adaptovat na změnu klimatu v souvislosti s ochranou veřejného zdraví? V Praze se dnes koná konference zaměřená na důsledky, které může mít klimatická změna na lidské zdraví. - Mořské bouře, porucha lodi a ledové kry. S tím vším se museli vypořádat čeští vědci při expedici na Antarktidu. Místo šesti týdnů měli na výzkum jen sedmnáct dní. Co za tu dobu stihli? - Dětská Psychiatrická klinika Všeobecné fakultní nemocnice má nové terapeutické zahrady. Tam můžou pacienti...
Published 03/26/24
Umělou inteligenci využívají výzkumníci na Fakultě elektrotechnické ČVUT i při práci s roboty. Trénují je na to, aby dokázali prohledat těžko přístupná místa, jako třeba jeskyně nebo šachty. V praxi to jednou může pomoci třeba při pátrání po obětech neštěstí.
Published 03/26/24
Jak jim v tom pomáhá Krabí mlhovina? O co vlastně jde? - Solární parky mohou podle zjištění britských vědců za jistých okolností zastavit úbytek hmyzu v krajině. Jak? A co naopak tento úbytek způsobuje? - Výprava Masarykovy univerzity na Antarktidu se po dvou měsících vrátila do Česka. Kvůli špatnému počasí nebyli vědci na výzkumné stanici ani polovinu naplánovaného času. Stihli udělat vše, co potřebovali? - Když se velký jazykový model učí nová data, spotřebuje energie jako město. Jak...
Published 03/25/24
Americký Kongres nyní projednává zákon, který by mohl vést až k zákazu sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Čím si TikTok vysloužil zájem zákonodárců? A opravdu představuje, oproti jiným sociálním sítím, takové riziko? Poslechněte si pořad Antivirus.
Published 03/25/24
Amerika před Kolumbem, 3. část: Andská oblast (4:28) – Historie: Jak proplouvat dějinami (22:38) – Čertův sloup a vzpomínka na archeologa Bořivoje Nechvátala (28:59)
Published 03/25/24
Přechod ze středoevropského času na letní středoevropský je vždy stanoven na poslední neděli v březnu. Letos nás tedy čeká 31. března. Čas se posouvá ve dvě hodiny v noci o hodinu dopředu, na třetí hodinu. Objektivní důvody k tomu ale už moc nemáme.
Published 03/24/24
Venkovský prostor tvoří více než tři čtvrtiny rozlohy Česka. Jeho role se ale v průběhu staletí změnila, včetně obyvatelstva, které dnešním vesnicím dává novou tvář. Jak vypadá současný venkovský urbanismus? A co podobu vesnic určuje a ovlivňuje? V Leonardu Plus vysvětluje architektka a proděkanka ČVUT Zuzana Pešková, která pro pořad popsala několik středočeských obcích poblíž Kladna a na Křivoklátsku.
Published 03/24/24
Syntetičtí biologové z Berkeley připravili náhražku masa z hub nebo plísní. Konzumentům, včetně vegetariánů nebo veganů, tak chtěli dát příležitost ochutnat širší spektrum chutí a vůní, proteinů nebo tuků, zaměřili se také na antioxidanty.
Published 03/23/24
00:00 témata speciálu Magazínu Experiment;00:50 rozhovor s profesorem Jiřím Matasem z FEL ČVUT;06:36 energetická náročnost nejvýkonnějších počítačů;11:03 rozhovor s Boženou Mannovou, hlavní organizátorkou soutěže v programování ICPC14:37 roboti využívající algoritmy umělé inteligence;19:28 rozhovor se zástupci českého soutěžního týmu pro evropské mistrovství v programování ICPC
Published 03/23/24
Poslechněte si:01:18 Existují temné hvězdy?11:24 Princip neurčitosti17:52 Ve kterých státech mají lidé stejnou motivaci?27:40 Proč na jaře ráno ptáci tak křičí?35:52 Začíná velké sčítání čápů42:45 Malý čáp Venda nám představí své příbuznéHovoří astrofyzik Petr Kulhánek, doktor František Koukolík nebo ornitolog Zdeněk Vermouzek. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Život čápa přibližuje Jiří Lábus.
Published 03/23/24
Fanoušci a fanynky RPG východní provenience letos zažívají nebývale silnou sezónu - leden jim dopřál Like a Dragon: Infinite Wealth, březen přináší Dragon’s Dogma 2 a na konci února vyšla druhá část remaku legendárního JRPG z roku 1997: Final Fantasy VII Rebirth. Jak se prostřední díl plánované trilogie vydařil a jak moc se odklání od originálu, rozebírá Šárka Tmějová s Jardou Möwaldem.
Published 03/22/24
Jak funguje a k čemu by se měla využívat? - Jak jinak zorganizovat práci zdravotních sester, aby nebyly přetížené a více se zapojovaly do podpory prevence, zejména osvěty pacientů? Co vyplynulo z průzkumu Národního institutu SYRI? - Čestné medaile za zásluhy v různých vědeckých oborech získali od Akademie věd geolog, historik a taky archeolog. S jedním z oceněných se spojíme. Moderuje Renata Kropáčková.
Published 03/22/24
Česká asociace pro elektronickou komerci (APEK) podala stížnost proti čínskému e-shopu Temu. Jejím předmětem má být třeba to, že e-shop nepočítá slevy podle evropských pravidel a nedostatečně informuje o možnosti reklamace nebo odstoupení od smlouvy.
Published 03/22/24
Tetování po celém těle, piercingy v uších, nose či na intimních místech. Své tělo si zdobí lidé po celém světě a dělají tak všemožnými, často i bolestivými způsoby. A zatímco my se chceme spíš zkrášlit a působit hezky na druhé, pro jiná etnika znamená tetování nebo propichování různých častí těla iniciační rituál. O tom, proč si tak rádi různými způsoby měníme naše těla, budou Martin Rychlík a Martin Soukup mluvit s Marií König Dudziakovou, expertkou na tetování a cyberpunk.
Published 03/21/24
Chyby a selhání mohou člověku přinést víc, než když se všechno povede hned. Musí to být ale ty správné chyby, říká Amy Edmondsonová z Harvardovy univerzity, odbornice na management a psychologickou bezpečnost, která nedávno navštívila pražskou soukromou školu Newton univerzity. Profesorka ekonomické fakulty je autorkou knihy o správném druhu neúspěchů, která v budoucnu vyjde i v češtině.
Published 03/21/24
Dneska se dá ubytovat leckde. Třeba v letadle, které sice už nelítá, ale rozhodně se v něm dá slušně bydlet. Jen to není úplně levná záležitost.
Published 03/20/24
Zda se neztratil vodík v regulaci řeší třídenní mezinárodní konference Hydrogen Days, která dnes začala v Praze. - Co by mohlo vzejít z nové spolupráce agentury Czechinvest se švýcarským Cernem? Jaký přínos by z toho mohla mít nastupující generace vědců? - S předstihem začala sezóna klíšťat a možná vás překvapí závěry výzkumu, podle kterého na infikovaná klíšťata narazíme spíše v městském parku než v lese.
Published 03/20/24
Znáte odpověď na tuto otázku? Pokud ne, tak nezoufejte. I odborníci na to nemohli dlouho přijít. Teď už ale víme, jak to je.
Published 03/20/24
K čemu poslouží malým a středním firmám? - Počty lidí s Alzheimerem se budou podle lékařů do budoucna výrazně zvyšovat. Odborníci proto připravují nové doporučené postupy, které péči o pacienty v Česku zpřehlední. - Alternativní potravinové sítě podle průzkumu SYRI využívají dvě třetiny českých domácností. Tato varianta podporuje užší vztahy mezi výrobci a spotřebiteli, udržitelné způsoby hospodaření a klade důraz na kvalitu či původ potravin. - Průvodce právy pacientů chce pomoct lidem lépe...
Published 03/19/24
Jak kopytníci volně se pasoucí v krajině pomáhají ukládat uhlík do půdy, a tím zmírňovat změnu klimatu? - Jak bojovat s Alzheimerovou chorobou? Moderuje Lukáš Matoška.
Published 03/18/24