20 episodes

Rozmawiamy o wszystkim, co najistotniejsze w relacji Człowiek-Ziemia. Od energetyki przez ochronę przyrody, po nawyki konsumenckie. Co tak naprawdę oznacza bycie "eko"?

Dialog z Planet‪ą‬ Polskie Radio S.A.

    • Education

Rozmawiamy o wszystkim, co najistotniejsze w relacji Człowiek-Ziemia. Od energetyki przez ochronę przyrody, po nawyki konsumenckie. Co tak naprawdę oznacza bycie "eko"?

    Turnicki Park Narodowy- kiedy?

    Turnicki Park Narodowy- kiedy?

    Tworzy film o parku narodowym, który miał być, ale ciągle jeszcze nie powstał- Anna Korczyńska współproducentka filmu "Nadzieja. Film o Turnickim" z The Climate Lab mówi, że to jej miejsce na ziemi. "Najdziksze miejsce w Polsce", "wrota Bieszczad", "druga Puszcza Białowieska” - tak mówi się o obszarze Pogórza Przemyskiego, na którego terenie od kilkudziesięciu lat nie może powstać Turnicki Park Narodowy. O tym miejscu powstaje właśnie film pt."Nadzieje.Film o Turnickim". Jeśli chcecie w jednym miejscu zobaczyć cztery największe polskie drapieżniki: żbika, rysia, wilka i niedźwiedzia oraz obejrzeć tysiące drzew o wymiarach pomnikowych posłuchajcie rozmowy Marty Hoppe

    • 13 min
    Miłość w świecie roślin

    Miłość w świecie roślin

    Rośliny pachną, wabią, grają kolorem, czasem oszukują. Żeby "uprawiać seks", rośliny potrzebują motyli, muchówek, pszczół, ciem, chrząszczy, kolibrów - przenośników, czasem jednak w tej roli pojawia się wiatr.. Z biologiem, Profesorem Marcinem Zychem rozmawia Marta Hoppe.

    • 14 min
    Bagna wciągają metaforycznie

    Bagna wciągają metaforycznie

    Wyprawy w teren z unikatową, dziką przyrodą, podglądanie zwierząt w ich naturalnym środowisku, także miejskim - to pasja podróżnika, ornitologa i przyrodnika Michała Adamowicza. Jego badania naukowe dotyczą populacji rzadkiego, ginącego gatunku ptaka – cietrzewia. Opowiedział nam m.in o akcji "Chronić Cię Trzeba”.

    • 20 min
    Jak powstaje powódź?

    Jak powstaje powódź?

    Z jednej strony słyszymy, że Polska wysycha. Z drugiej docierają do nas informacje o zalanych wsiach, o Bugu, który wystąpił z koryta rzeki i jest bardzo niebezpieczny, o nadmiarze wody. Co to znaczy, że woda ucieka z naszego kraju w błyskawicznym tempie? Jak chronić nasze zasoby wodne? Czy susze i powodzie to już stała rzeczywistość w Polsce? Dlaczego w Polsce źle gospodarujemy wodą i co to znaczy?
    Z dr Alicją Pawelec z WWF Polska rozmawia Marta Hoppe.

    • 16 min
    Co przynieść z lasu zimą?

    Co przynieść z lasu zimą?

    Zamiast na zakupy do sklepu, idź do lasu. Nie tylko wzbogacisz swoją dietę, ale też uwolnisz głowę. Każda pora roku jest dobra na wycieczkę do lasu i zbieranie darów natury - namawia Piotr Ciemny, bloger i autor książek "Dzikie zioła sezonowo" oraz "Chwasty od kuchni", z którym rozmawia Martyna Matwiejuk.

    • 12 min
    Dawid na tropie wilków

    Dawid na tropie wilków

    Sarna w kąpieli błotnej, lis jedzący jabłka, czy wilczyca bez jednej nogi - takie sceny z życia dzikich zwierząt obserwuje Dawid Popończyk, znany jako Leśny Kawaler. Las to dla niego drugi dom a jego mieszkańców traktuje jak rodzinę. Swoje wyprawy i spotkania z dzikimi zwierzętami rejestruje i publikuje w internecie. Przy okazji dzieli się wiedzą na temat przyrody. Na spotkanie z Leśnym Kawalerem zaprasza Weronika Puszkar.

    • 16 min

Top Podcasts In Education

The Mel Robbins Podcast
Mel Robbins
The Jordan B. Peterson Podcast
Dr. Jordan B. Peterson
Mick Unplugged
Mick Hunt
Law of Attraction SECRETS
Natasha Graziano
Digital Social Hour
Sean Kelly
TED Talks Daily
TED