170 episodes

Kondice.cz - Videoportál Kondice - Péče o vaše tělo a duši.

Kondice podcast Vltava Labe Media a.s.

    • Health & Fitness

Kondice.cz - Videoportál Kondice - Péče o vaše tělo a duši.

    Jak správně cvičit na diastázu? Netlačte na pilu!

    Jak správně cvičit na diastázu? Netlačte na pilu!

    Jaro a začátek léta jsou časem, kdy mnoho žen zatouží po krásném těle do plavek. Co když ale dieta ani cvičení nevedou k cíli? Co když za vypouklé nebo povislé břicho může diastáza? Podle pohybové specialistky Elišky Lechnerové se z diastázy dělá větší strašák než je. „Často se na ni ženy soustředí tak moc, že nevidí nic jiného. Diastáza přitom není příčinou problémů, ale jejich důsledkem,“ říká. Místo hledání cviků na diastázu na internetu je důležité soustředit se na komplexní řešení: správný postoj, mobilitu pánve a kyčlí, funkční pánevní dno, správnou a koordinovanou aktivaci břišní stěny a práci s dechem. Pokud vše jako celek funguje, diastáza může být víceméně „kosmetickou“ záležitostí. Rozestup přímých břišních svalů přitom rozhodně není jen věcí žen po porodu. Mívají ji i muži nebo děti a můžete se k ní procvičit. Často ji mimochodem obdivujeme na fotkách vysportovaných těl s vyrýsovanými břišáky. Není totiž six pack jako six pack.

    • 33 min
    Nutriční epidemioložka: Žádné dítě nedostane na výběr, jestli chce jíst fazole, tofu nebo psa

    Nutriční epidemioložka: Žádné dítě nedostane na výběr, jestli chce jíst fazole, tofu nebo psa

    Diskuze o výživě mezi omnivory a vegany nebo vegetariány bývají často vyostřené. Počet lidí, kteří se ve svém jídelníčku snaží omezit maso a masné výrobky nebo  živočišné produkty vyřadit úplně, v západní společnosti roste. Eliška Selinger, nutriční epidemioložka a veganka, v tomto podcastu vysvětluje, jaké jsou rozdíly mezi reduktariánstvím, vegetariánstvím a veganstvím a také poukazuje na různé důvody, které lidi k těmto výživovým směrům vedou. Nevyhýbá se ani tématu děti vegani a jejich zdraví. Se svými kolegy právě toto téma řeší v rámci výzkumu, na kterém pracuje.
    Podle ní může mít kvalitní vegetariánská nebo veganská strava u dospělých pozitivní vliv na některá onemocnění. Výzkum je ale složitý a vyžaduje dlouhodobé studie.

    • 39 min
    Neurolog: Alzheimer je novou epidemií, ohroženější jsou ženy a ti, kdo málo spí

    Neurolog: Alzheimer je novou epidemií, ohroženější jsou ženy a ti, kdo málo spí

    Pozvání do studia přijal neurolog a odborník na kognitivní poruchy a demenci a zároveň také spoluzakladatel první psychedelické kliniky Psyon, doktor Martin Brunovský. V Národním ústavu duševního zdraví vede výzkumnou studii na téma zapojení psychoaktivních látek do léčby Alzheimerovy choroby. Statistiky uvádí, že aktuálně se v rámci Evropské unie potýká s tímto onemocněním téměř 10 milionů pacientů a do roku 2050 toto číslo vyskočí na 14 milionů. Aktuálně se o Alzheimerově nemoci mluví jako o nevyléčitelné a znamená v konečné fázi absolutní závislost na okolí. Novou nadějí se zdají být právě psychedelika a další psychoaktivní látky, které by mohly příznivě ovlivňovat regeneraci poškozených neuronových spojů v mozku. Psychedelika přitom mají v české společnosti a možná nejen v české, poměrně špatnou pověst zakázaných drog.

    • 1 hr
    Ředitel nové kliniky: Někteří lidé se sami nikdy nezmění

    Ředitel nové kliniky: Někteří lidé se sami nikdy nezmění

    Jako kluk řešil kila navíc. Pohybu měl dost, ale přebil ho rodinný jídelníček. Místo komiksů si četl máminy příručky o hubnutí a zažil její pokusy zhubnout tukožroutskou polévkou nebo mléčnou dietou. I díky tomu se stal úspěšným výživovým poradcem a pronikl do světa kulturistiky. Nakonec se rozhodl vybudovat unikátní kliniku, která spojí pohyb, medicínu, péči o tělo i ducha a zkrášlovací procedury. Seznamte se s Martinem Kolářem, ředitelem Glamedic.

    • 43 min
    Speciální pedagožka: Wellbeing do školy patří stejně jako dějepis

    Speciální pedagožka: Wellbeing do školy patří stejně jako dějepis

    Ačkoliv čeští žáci dosahují při porovnávání znalostí se zahraničními vrstevníky průměrných výsledků, začínají zaostávat v oblasti wellbeingu. Na školách bují šikana, děti se potýkají s depresemi a stres u nich přechází v poruchy příjmu potravy, závislosti nebo sebepoškozování. „Zaměstnavatelé dnes hledají uchazeče hlavně s tzv. měkkými dovednostmi. Potřebné znalosti jim rychlé předá, ale fungování v týmu nebo odolnost vůči stresu ne,“ říká Lenka Felcmanová, speciální pedagožka a předsedkyně a spoluzakladatelka organizace Society for All (SOFA).

    • 58 min
    Jak komunikovat s dětmi podle jejich vrozených potřeb. Poznejte teorii typů s Šárkou Mikovou

    Jak komunikovat s dětmi podle jejich vrozených potřeb. Poznejte teorii typů s Šárkou Mikovou

    Každý z rodičů si někdy uleví, jak je to s dětmi těžké. Občas si nevíme rady a používáme pak věty typu:  „Na všechno pořád saháš."  „Přemýšlej, než něco řekneš".  „Nebreč, nikdo ti nic nedělá." Nevnímáme, že by na takových slovech bylo něco špatně. I když je občas říkáme, neznamená to, že své děti nemilujeme. Naopak. Jenže milovat dítě nestačí. I milované dítě může podle psycholožky a autorky Šárky Mikové vyrůstat s narušenou sebehodnotou. Když rodič narušuje a zpochybňuje chování , které vychází z přirozené povahy dítěte, když se ho snaží předělat k obrazu svému nebo vychovávat dle ideálu "hodného" dítěte. Jak tedy s dětmi správně mluvit? A co je to teorie typů podle vrozených potřeb? O tom je dnešní podcast. 

    • 39 min

Top Podcasts In Health & Fitness

On Purpose with Jay Shetty
iHeartPodcasts
Huberman Lab
Scicomm Media
The School of Greatness
Lewis Howes
Uncared For
Lemonada Media
Passion Struck with John R. Miles
John R. Miles
Chasing Life
CNN

You Might Also Like

Fitness007
Fitness007
MUDr.ování
ProŽeny.cz
Brain We Are CZ
Brain We Are
Cukrfree Podcast
Janina D. Černá
DEEP TALKS [CZE]
Petr Ludwig
Čestmír Strakatý
Čestmír Strakatý