Episodes
Každá vědkyně a každý vědec nyní mají po ruce tým ochotných asistentů. Zatím je používají třeba k přípravě textů nebo analýze dat. Ovšem AI proměňuje vědu od základů, může mít podobný dopad, jako kdysi mikroskop. Michaela Liegertová, výzkumnice a proděkanka Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, se podělila o své první zážitky s ChatGPT. Vypráví, jak probíhaly debaty o využití AI při psaní diplomek a co mohou nové nástroje znamenat pro vědeckou expertízu. Jak se můžeme...
Published 11/21/24
Jak najít člověka, který opravdu rozumí tomu, jak nástroje AI používat? "Zeptejte se kandidátů na to, kde by umělou inteligenci rozhodně nepoužili," radí lektorka Lenka Stawarczyk. Ona sama třeba nepustí AI tam, kde jde o její komunikaci s klientem. Probrali jsme řadu tipů, jak dostat z chatbota lepší nápady, naučit se nové schopnosti a dosáhnout tak na dříve nedostupné projekty.---Umělá inteligence zábavně a podrobně! Podcastová minisérie Pavla Kasíka.
Sledujte na Seznam Zprávách,...
Published 11/14/24
Nástroje umělé inteligence otevírají lidem nové možnosti. Třeba někdo, kdo neumí držet štětec, si může vytvořit obraz v libovolném stylu. Ale jenom proto, že něco můžeme, neznamená, že bychom to měli dělat.
„Proč nahrazujeme technologií něco, co je tak bytostně lidská věc a schopnost. Něco, co vlastně dělá život lepší, co chceme dělat. Proč zveme, aby nás technologie zastoupila?“ ptá se právnička Veronika Macurová Křížová.
Jednou z jejích specialit je i duševní vlastnictví nebo právo z...
Published 11/07/24
„Já si myslím, že internet tak, jak jsme ho znali, skončil,“ vysvětluje analytik Josef Šlerka v našem podcastu o umělé inteligenci. „To neznamená, že tady s náma nebude ještě dalších spousty let a vyhledávače, všechno bude. Ale vlastně ta jedna velká epocha skončila.“
Není těžké odhalit, proč si to myslí. Text vygenerovaný strojem je měsíc od měsíce levnější. Sto stránek textu jsme vygenerovali pomocí GPT-4o mini za necelé dvě minuty. Stálo to pouhých 70 haléřů. Nebude trvat dlouho a většina...
Published 10/31/24
Kdokoli si dnes může vygenerovat obrázek čehokoli. Na počkání, zdarma nebo za několik haléřů, a v prakticky libovolném stylu. Je to nejspíš největší demokratizace výtvarného umění v dějinách. Začala tím, že výzkumníci postahovali hromadu popsaných fotek a nakrmili jimi neuronovou síť.
„Řekla bych, že je to možná největší krádež v historii, jaká se udála,“ domnívá se umělkyně, designérka a instruktorka Lenka Hámošová. Naráží na to, že generátory obrazů, založené na umělé inteligenci, se...
Published 10/24/24
Umělá inteligence je trochu jako mikrovlnná trouba. Co do ní strčíte, s tím si nějak poradí. Výsledek možná nebude nejlepší, ale bude rychlý. A každý teď bude muset řešit otázku, k čemu umělou inteligenci pustí a k čemu ne.
Lidé v různých odvětvích – od novinářů přes grafiky nebo překladatele až po programátory – nyní zjišťují, na co mohou tyto nástroje použít. Jedno z nebezpečí, na které Václav Moravec v dnešní epizodě podcastu upozorňuje, je ale ztráta profesní autonomie.
Seznam Zprávy...
Published 10/17/24
Proč si umělá inteligence vymýšlí věci, které neexistují? A jak můžeme takový nespolehlivý nástroj rozummně využít? V prvním díle podcastu Mozaika Pavla Kasíka se podíváme na halucinace, vzdělávání a umělou kreativitu. Hostkou pořadu se stala Ivana Böhmová, koordinátorka aktivit pro využití AI ve vzdělávání z Národního pedagogického institutu ČR.
---Umělá inteligence zábavně a podrobně! Podcastová minisérie Pavla Kasíka.
Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech...
Published 10/09/24