Antonín Kratochvíl: Děti na fotce jsou potomci vrahů. Ani ony ale nepřežily
Listen now
Description
Rozhovor Petra Viziny s fotografem Antonínem Kratochvílem o nočních můrách, hněvu uprchlíka i aféře, při které se ho nikdo z kolegů nezastal. Fotí zásadně zblízka a stává se tak součástí děje. Výstava nazvaná Fotoeseje v Galerii hlavního města Prahy přibližuje Kratochvílovu práci ve válkách a konfliktech v Afghánistánu, Bosně, na Filipínách, Haiti, v Iráku, ve Rwandě nebo v Zairu. Není to pouhý součet tragédií, neštěstí a soužení. Kratochvíl je svědkem, který dává hlas každému z těch, které fotografuje. Ať jde o děti žijící v kanálech mongolského Ulánbátaru, válečné sirotky, jejichž rodiče patřili k viníkům genocidy ve Rwandě, anebo na fotografiích sledujeme otce, kterému právě zahynul syn, když narazil autem do neosvětleného konvoje americké armády.
More Episodes
Střední třída je na vzestupu, zemi ale rozdělují palčivé sociální problémy, národnostní spory i střet mezi levicí a pravicí o dalším směřování. Výtvarné umění meziválečného Československa má v sobě optimismus moderního života a pro dnešního diváka i předtuchu blížící se katastrofy.
Published 03/27/24
Duchovnímu Církve československé husitské Martinu Chadimovi přišlo, že současné historické romány jdou trochu po povrchu. „Buď jsou to čisté fantasy bez reálného podkladu, nebo byly napsané hantýrkou 21. století, kde spolu lidé mluví jako v tramvaji, jen mají historická jména. To mi vadilo,“...
Published 12/21/23
Published 12/21/23