3. Dlaczego inwestujemy i jak stać się inwestorem?
Description
Posiadam, więc jestem – czy to jedyne możliwe wyjaśnienie pytania: „dlaczego ludzie inwestują?” Otóż, jak twierdzi Gość odcinka – Roman Cyganek z Millennium TFI - ludzie mają naturalną potrzebę posiadania i pomnażania posiadanych wartości. Dlaczego więc inwestują? Ponieważ chcą posiadać więcej, ale także zapewnić sobie i bliskim bezpieczeństwo finansowe. Spróbujemy jednak też odwrócić to pytanie i zastanowimy się, dlaczego niektórzy ludzie nie inwestują?
Inwestowanie to droga do bezpieczeństwa finansowego i poprawy życia, jednak - na co zwraca uwagę ekspert - inwestowanie nie ma być celem, a jedynie narzędziem do osiągania założonych sobie celów. Twierdzi, że doraźne wydatki realizujemy z bieżących dochodów a odległe - ze zgromadzonych i nierzadko inwestowanych nadwyżek finansowych, niezależnie od tego, czy chodzi o zakup mieszkania czy realizowanie pasji. Ustalając swoje cele, należy odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące sposobu ich realizacji, czasu na zgromadzenie niezbędnego kapitału oraz samego kapitału.
Jak stać się inwestorem? Najprostszym rozwiązaniem, zdaniem Romana Cyganka, są fundusze inwestycyjne. By stać się klientem funduszu, należy zakupić jego jednostki uczestnictwa w wybranej przez siebie formie: poprzez platformy internetowe, korzystając z pomocy doradcy finansowego lub poprzez dostęp do bankowości internetowej. Przed przystąpieniem do zakupu jednostek uczestnictwa potencjalny inwestor proszony jest o wypełnienie testu zwanego ankietą adekwatności. Test ten ma na celu określenie właściwej grupy produktów odpowiednich dla inwestora, uwzględniając jego doświadczenie oraz posiadaną wiedzę rynkową. W tym miejscu można zapytać: skoro nie mam doświadczenia to nie mogę inwestować? Otóż doświadczenie jest ważne, ale nie najważniejsze. Kluczowa w inwestowaniu jest wiedza, którą można samemu zdobywać na wiele sposobów. A jeśli i wiedzy nie posiadamy, możemy skorzystać z pomocy doradcy bankowego, by podejmowane decyzje były świadome i dojrzałe.
Czy wiek ma znaczenie w inwestowaniu? Okazuje się, że tak, choćby z uwagi na dobór inwestycji, akceptację ryzyka i horyzont czasu. Co istotne, z prawnego punktu widzenia, inwestorem może zostać każdy, kto ukończył osiemnaście lat, bez górnej granicy wieku. Istnieje również możliwość inwestowania na rzecz osób małoletnich, przy czym do osiągnięcia przez nie pełnoletniości kontrolę nad rejestrem sprawuje opiekun ustawowy. Analogiczna sytuacja dotyczy na przykład rachunku bankowego osoby niepełnoletniej.
Inwestowanie w fundusze inwestycyjne, co ciekawe, to nie tylko rozwiązania dla osób fizycznych ale i dla firm. Jak wskazuje ekspert, staje się to coraz bardziej popularne, prawdopodobnie z uwagi na to, iż banki obecnie mogą pobierać prowizje za trzymanie aktywów na rachunkach firmowych, a taka forma inwestycji zapewnia płynność finansową i stały dostęp do zainwestowanych środków.
A jak wyglądają ograniczenia i różnice w dostępie do rozwiązań inwestycyjnych z perspektywy samych funduszy? Rozmówca Michała Trojanowskiego wskazuje na trzy funkcjonujące wśród funduszy inwestycyjnych grupy. 1. Fundusze otwarte, które określa rozwiązaniem masowym, z najmniejszą ilością ograniczeń. 2. Specjalistyczne fundusze otwarte, które mogą wprowadzać ograniczenia dedykując swoje jednostki tylko firmom lub osobom prawnym. 3. Fundusze zamknięte – najbardziej zaawansowane instrumenty, określające zwykle minimalny próg inwestycji w równowartości 40.000 euro, decydujące także kiedy klient może stać się inwestorem i kiedy może wyjść z inwestycji.
Inwestowanie jest drogą do realizacji i finansowania marzeń, zaś misją rynku finansowego jest mówić o inwestycjach w prosty, przystępny sposób. Warto po ta wiedzę sięgać.
Zapnij pasy. Następna stacja – inwestycje.
Inwestycje w akcje lub poprzez akcyjne fundusze inwestycyjne mogą przybierać różne formy i oprócz np. kryterium geograficznego czy wielkości spółek, mieć tzw. charakter tematyczny. W dzisiejszym odcinku opowiadamy o Value Investing, a więc o stylu, który skupia się na poszukiwaniu wewnętrznej...
Published 09/25/24
W ostatnich dniach każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z inwestycjami i styka się z ankietą MIFID, określając swoją wiedzę, doświadczenia rynkowe, oczekiwania, a wreszcie uzyskując informację o adekwatnych rozwiązaniach inwestycyjnych, z pewnością zauważył 3 pytania dotyczące inwestowania z...
Published 09/12/24