Episodes
NATO powiększa się o Szwecję i Finlandię. Dr Wojciech Lider, założyciel Instytutu Nordyckiego, przekonuje, że pomimo niewielkiej ludności, oba kraje wnoszą do Paktu Północnoatlantyckiego siłę gospodarczą i innowacyjność. To czynniki, na które Rosja nie znajdzie odpowiedzi.
Published 11/26/23
Atak Hamasu na Izrael zaskoczył NATO. Basen Morza Śródziemnego i Bliski Wschód stanowią ważną, południową flankę Sojuszu. Teraz NATO musi przekierować tam z Ukrainy część uwagi i środków, zwłaszcza wywiadowczych. Gen. rez. Jarosław Stróżyk mówi o wyzwaniach i lekcjach płynących z obecnej sytuacji, która dobitnie pokazuje miejsce Turcji w Sojuszu, a także potęgę Stanów Zjednoczonych.
Published 10/25/23
Published 10/25/23
Wojna w Ukrainie stała się dużym sprawdzianem dla sprzętu, dla gotowości Paktu Północnoatlantyckiego do fizycznego skonfrontowania Rosji. O tym, co trwająca już ponad półtora roku wojna mówi o gotowości NATO i rewolucyjnych zmianach w armii ukraińskiej mówi płk Maciej Matysiak, były zastępca szefa kontrwywiadu wojskowego.
Published 09/24/23
Napaść Rosji na Ukrainę pokazała, że cyberprzestrzeń nie zatrzyma czołgów, ale pomoże je zniszczyć. Cyberprzestrzeń nie dominuje, ale jest bardzo ważnym elementem współczesnej wojny. O tej świadomości i wynikających z niej zmianach dla NATO i państw członkowskich mówi Andrzej Kozłowski z Fundacji Pułaskiego. Miejsca na rozwój jest dużo, bo, na przykład, nadal nie znaleziono skutecznej metody odstraszania przed cyberatakami.
Published 07/20/23
NATO, pomimo podziałów, potrafi skuteczne wspierać Ukrainę w walce z agresją Rosji. To jednak nadal nie jest ostateczny sprawdzian funkcjonowania Sojuszu. Gen. Jarosław Stróżyk przekonuje, że NATO jest przygotowane do reakcji na atak na kraj członkowski, nawet jeśli nie wszyscy partnerzy przyłączą się do działania. Niemniej Rosja nadal testuje i stara się Sojusz dzielić, albo przynajmniej zasiać wątpliwości.
Published 06/20/23
Napaść Rosji na Ukrainę zmieniła architekturę bezpieczeństwa w Europie. Zweryfikowała też wiele spojrzeń i poglądów na temat prowadzenia nowoczesnej wojny. Sojusz Północnoatlantycki rozszerzył się, a państwa członkowskie zwiększyły wydatki na bezpieczeństwo. Generał Mirosław Różański, prezes fundacji Stratpoints, zwraca uwagę na weryfikację spojrzenia na bezpieczeństwo Polski i regionu. Wojna sprawdza także wiele systemów broni.
Published 05/16/23
Rosja napadła na Ukrainę z przeświadczeniem, że NATO i Zachód nie zareagują. Tak się nie stało. Ukraińcy zawdzięczają wolność samym sobie, ale także wsparciu z zewnątrz. W trakcie trwania wojny w Rosji nasila się antynatowska, antyzachodnia retoryka. Jest wyrazista i skuteczna. Maria Domańska z Ośrodka Studiów Wschodnich przekonuje, że jedyną metodą przeciwdziałania jest wspieranie niezależnych mediów rosyjskich i tlącego się społeczeństwa obywatelskiego, wszędzie tam, gdzie można.
Published 05/04/23
Traktat Północnoatlantycki odnosi się do demokracji, wolności jednostki i rządów prawa. W czasie wojny i zagrożenia dla bezpieczeństwa pojawia się pokusa ustanowienia silnej, wręcz autorytarnej władzy. Wojna w Ukrainie pokazuje zmagania dwóch modeli sprawowania władzy w Kijowie i Moskwie. Gen. Mirosław Różański, prezes Fundacji Stratpoints, mówi o podejmowaniu decyzji w takich sytuacjach i o roli żołnierzy w państwie, zarówno tych w służbie jak i poza nią.
Published 11/29/22
Po ataku Rosji na Ukrainę "politycy spuścili wywiady ze smyczy". Polska też uczestniczy w tej wojnie służb, jak przekonuje płk Maciej Matysiak, ekspert Stratpoints i były wiceszef Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Na szczęście Rosjanie nie są tak sprawni, na jakich chcieliby wyglądać. Niemniej zagrożenie nie zniknie nawet, jeśli wojna w Ukrainie zakończy się bez gruntownej zmiany systemu politycznego w Rosji.
Published 11/13/22
Według Rosjan wojna w Ukrainie miała trwać dni. Tymczasem toczą się kolejne miesiące walk. Gen. Mirosław Różański mówi o połączeniu klasycznych i nowych elementów działań zbrojnych. Przebieg konfliktu potwierdza także zachodnie myślenie o armii, o której sile nie stanowią jedynie liczby. Napaść Rosji na Ukrainę uwidacznia znaczenie sojuszy dla bezpieczeństwa Polski, która równocześnie powinna rozwijać własny potencjał. Jednak armię trzeba budować z myślą o przyszłych konfliktach, a nie w...
Published 10/16/22
Pandemia Covid-19 przyniosła lockdowny, które bardzo silnie odbiły się na gospodarce światowej. Ograniczyły podróże i rozmaite formy działalności człowieka, co dla planety nie było złą wiadomością. O niejednoznacznym wpływie pandemii na środowisko naturalne mówi Izabela Jaszczuk z Uniwersytetu Warszawskiego. Wiele zależy teraz od tego, czy i jakie wnioski z tego ludzkość wyciągnie oraz czy będzie chciała jest stosować w przyszłości.
Published 03/16/22
Hiszpanie bardzo odpowiedzialnie podeszli do pandemii Covid-19. Praktycznie nikt nie dyskutował z zaleceniami sanitarnymi. Nawet teraz w Madrycie wielu przechodniów nosi maseczki na ulicach, choć nie musi. Jednak z to nie Covid-19 jest teraz głównym tematem rozmów. Hiszpanie skupiają się teraz na wojnie w Ukrainie, o czym mówią polscy przewodnicy po Madrycie.
Published 03/06/22
Pandemia nie zmieniła presji migracyjnej na Europę, jednak Covid-19 wywarł duży wpływ na ruchy ludności. Pojawiły się niespotykane wcześniej restrykcje. Uderzyły nie tylko w migrantów, ale też w branże i kraje, które ich potrzebują. Polska jest jednym z państw uzależnionych od migracji. Teraz stoimy w obliczu fali uchodźców wywołanej wojną na Ukrainie. Patrycja Matusz, Prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego, podkreśla, że migracje są elementem współczesnego świata. Zmieniają się jedynie powody...
Published 02/28/22
Koronawirus zmienia się. Mutuje. Obecna fala mija, ale nie jest ostatnia. Kolejne mutacje zapewne przyjdą z krajów i regionów o niskim poziomie wyszczepienia. Dr Paweł Grzesiowski mówi o możliwych scenariuszach, od tych łagodnych po bardzo niebezpieczne. Niezależnie od rozwoju sytuacji już teraz należy przygotowywać się na ciąg dalszy. Potrzebne jest racjonalne zarządzanie pandemią, co pokazują doświadczenia wielu krajów.
Published 02/20/22
Świetne wyposażenie i wyszkolenie żołnierza nie wystarcza do dobrego wykonania misji. Psycholożka Aleksandra Michalik przekonuje, że nie mniej ważny jest dobór ludzi i opieka psychologiczna. Zespół stresu pourazowego (PTSD) jest chorobą niebezpieczną, która dotyka wielu uczestników misji. Każdy człowiek inaczej reaguje na traumę i różnie ją odreagowuje w czasie służby i po powrocie do domu. Dlatego nie wystarczy żołnierzy na wojnę wysłać, trzeba im też pomóc wrócić do normalnego życia.
Published 02/15/22
Estończycy poważnie traktują zalecenia związane z Covid-19. Powszechnie sprawdzane są paszporty covidowe. Dużą uwagę zwracają na szkoły. Politycy i media otwarcie propagują szczepienia. Estończycy sądzą, że lepiej zabezpieczyć się niż później żałować. Nacisk kładą też na zdrowy tryb życia i ufność w siłę natury - wewnętrzną moc. Zamiast suplementów diety i narzekania Estończyk wybierze saunę.
Published 02/07/22
Jednym z głównych problemów w walce z pandemią Covid-19 jest brak zaufania do nauki. Antynaukowe tendencje nie zaskoczyły dr Weroniki Śliwy, popularyzatorki nauki, kierowniczki planetarium Centrum Nauki Kopernik, choć zdziwiła ją skala tego zjawiska. Sądziła, że w sytuacji, gdy na szali jest życie ludzkie, to mody antynaukowe miną a mimo wszystko wiedza stanie się ważna.
Published 02/01/22
Andrzej Zielke uwielbiał swoją pracę. Był saperem z Elbląga. Zginął w Iraku w 2004 r. Marzena Zielke, wdowa po żołnierzu, opowiada o stracie i smutku, ale też o sile. Mówi o pomocy ze strony kolegów męża, ale także o wsparciu, którego sama zaczęła udzielać innym rodzinom dotkniętym podobnymi tragediami. Obecnie w Polsce jest około 150 rodzin, które straciły bliskich podczas misji poza granicami kraju.
Published 01/24/22
Postrzał w szyję zazwyczaj jest śmiertelny. Jednak w przypadku Kuby Tynki ciężka rana z Afganistanu to dopiero początek opowieści o sile, powrocie do zdrowia i o ludziach spotkanych na tej drodze. Żołnierz podkreśla tu rolę żony, rodziny, lekarzy i dobrych ludzi, których wydaje się przyciągać. Pomimo trwałego uszczerbku na zdrowiu Tynka nie tylko wrócił do służby, ale także reprezentował Polskę na zawodach weteranów w Sydney, gdzie raz jeszcze pokazał moc.
Published 01/17/22
Przemysław Wójtowicz, weteran ranny w Afganistanie, mówi dlaczego pojechał na wojnę. Został ranny. Po odejściu z wojska zaangażował się w różne formy wsparcia dla weteranów. Podkreśla, że lekcje wyniesione z Afganistanu czy Iraku w dużej mierze są zapominane. Opowiada, jak wsparcie dla weteranów i wykorzystanie ich wiedzy wygląda w innych krajach NATO. O swoich doświadczeniach opowiedział w książce "Snajper wchodzi pierwszy".
Published 01/10/22
Andrzej Skrajny jest żołnierzem poszkodowanym. Został bardzo ciężko ranny podczas misji w Afganistanie. Podkreśla, że jego życie zmieniło się, ale niekoniecznie na gorsze. Pomimo tego, że nie jest tak sprawny jak przed "wypadkiem", prowadzi aktywne życie, uprawia sport, a siłę znajduje w domu. Opowiada nie tyle o swoich ograniczeniach, co o nowych możliwościach i ludziach, których spotkał dzięki misjom.
Published 12/29/21
Świat polityczny nie zdaje egzaminu pandemicznego. Jan Mikruta, współgospodarz magazynu "Dzień na Świecie" w Polsat News podkreśla, że każda polityka jest lokalna. To przekłada się na pandemię i nie wróży dobrze na przyszłość w obliczu katastrofy klimatycznej. Co więcej, nawet decyzje i strategie, które wydają się słuszne, z czasem okazują się błędne. Niemniej nie można powiedzieć, że nic się nie udało, a iskierki nadziei istnieją.
Published 12/27/21
Żołnierze sił specjalnych latami przygotowują się do misji. Wykonują je profesjonalnie, z zaangażowaniem, wiedząc czym ryzykują. Czy są też przygotowani na powroty? One wydają się czymś naturalnym, ale wcale nie są proste.O wyjazdach i trudnych powrotach do kraju, do domu i o zmianach opowiada płk. rez. Piotr Gąstał, były dowódca jednostki specjalnej Grom.
Published 12/22/21
Nacisk na warianty i fale Covid-19 jest niepotrzebny. Wynika z potrzeb mediów czy polityki, a nie realnej walki z pandemią. Wirusolog Tomasz Dzięciątkowski przekonuje, że strach wynika z niewiedzy, a spokojnie informowanie o chorobie jest odpowiedzią na infodemię i brak zaufania do nauki. Podkreśla przy tym niezwykłą współpracę naukowców i badaczy z całego świata.
Published 12/13/21