Episodes
Tak dlouho se selhává při natáčení další episody, až člověku nezbude než natočit epizodu o selhání.
Published 09/05/22
Úvahové rozvinutí stoické techniky zdrženlivosti na konkrétním příkladu, příkladu alkoholu.
Published 06/24/22
Jako poděkování za Vaši podporu nabízím dva listy Plinia mladšího o výbuchu Vesuvu, čtené přímo ve stínu této imposantní sopky. Děkuju!
Published 05/27/22
Doplnění k dotazníku stran času a péče o vlastní čas.
Published 05/24/22
Tento podcast oživuje věci zdánlivě mrtvé: a nejen stoicismus, ale dokonce i formát zvídavého dotazníku! V této episodě tak můžete nahlédnout do toho, jak se stoicismem pracují jiní.  • Vzpomeneš si na své první setkání se stoickou filosofií? Co tě na ní zaujalo, jak jsi se k ní dostal?  • Máš nějaký oblíbený stoický text, citát, rčení, k nimž se vracíš?   Překvapil tě něčím stoicismus? Co byl největší rozdíl proti tvým očekáváním?  • Jakým způsobem používáš stoické techniky? Která je ti...
Published 05/20/22
O čase bez zbytečného zabrušování.
Published 05/16/22
Jak nahlíží stoická filosofie na otázku sebevraždy? A proč ji považuje za nejsvobodnější rozhodnutí v životě?
Published 05/08/22
Dnes se nad příběhem nešťastného Publia zamyslíme nad otázkou hranic. Hranic naší vlastní mysli.
Published 04/30/22
Vojtěch ft. ptactvo: Enchiridion • Epiktétos, řecky Επίκτητος, latinsky Epictetus (asi 55 n. l. — asi 135 n. l.) byl řecký stoický filosof, který velkou část svého života strávil v Římě. Odtud musel odejít do exilu do Níkopole v severozápadním Řecku, kde kolem roku 135 n. l. zemřel. O jeho životě víme velmi málo a možná neznáme ani jméno, které dostal od svých rodičů. Slovo epiktétos v řečtině znamená „přidaný“.
Published 04/23/22
Dnes se podíváme zpátky do minulosti na to, jak na periferii Římské říše soudili, odsoudili a popravili jednoho buřiče, což si v těchto dnech — o dva tisíce let později — připomínají miliardy lidí tím, že se stoicky postí.
Published 04/15/22
Ztráta je nevyhnutelnou součástí našeho života, ať se už jedná o smrt blízké osoby či třeba rozchod. V tomto díle se podíváme na to, jak nám může stoická filosofie v okamžiku ztráty pomoci se s ní vyrovnat.
Published 03/27/22
Carpe diem — jak rozumět tomuto, dnes zřejmě nejznámějšímu, latinskému rčení?
Published 03/25/22
Proč stále poslouchat mě, který jsem v hledání jen o krok před vámi, pokud vůbec, když můžeme společně naslouchat Senecovi. Díl druhý.
Published 03/21/22
The Daily Stoic je dnes zřejmě největším projektem se stoicismem spojeným, dnes se tedy podíváme právě na něj. Více o něm můžete nalézt na www.dailystoic.com
Published 04/15/21
Zdá se, že podivný stav světa tu s námi bude déle, než bychom si přáli, to ale můžeme využít ke svému prospěchu a udělat, co děláme málo, a měli dělat častěji. Třeba napsat dopis.
Published 04/02/21
Může nám stoická filosofie nabídnout radu či útěchu pro současnou situaci — lockdown?
Published 03/22/21
Udělejme krok trochu stranou, od praktického stoicismu zpět k filosofii. Zamysleme se spolu nad tím, co je životní filosofie a proč jí věnovat svůj čas a sílu.
Published 03/15/21
Poslední stoickou psychologickou technikou, kterou jsem vám ještě nepředstavil, je meditace. A právě na ni se podíváme v tomto dílu.
Published 03/08/21
Tato episoda pokračuje v představování základních psychologických stoických technik. Předposlední technikou, které se podíváme na zoubek, je zdrženlivost.
Published 03/01/21
V tomto díle se s vámi podělím o pár doporučení, co číst. Za vaše tipy budu rád, můžete je sdílet třeba na https://www.facebook.com/pokilestoa/
Published 02/25/21
"Chtějícího osud vede, nechtějícího osud vleče," zní slavná Senecova myšlenka a ve své podstatě shrnuje vše, co je podstatou stoického fatalismu. Pokud byste se nicméně do další stoické psychologické techniky, totiž techniky fatalismu chtěli ponořit hlouběji, měla by vám v tom pomoci tato episoda Poikíle Stoá.
Published 02/23/21
Další díl a další stoická technika — negativní visualisace (praemeditatio malorum). Seneca tuto techniku popsal ve spise Marcii o útěše takto: »Error decipit hic, effeminat, dum patimur quae numquam pati nos posse prouidimus. Aufert uim praesentibus malis qui futura prospexit.« Takový je klam, který nás svádí a oslabuje, zatímco trpíme tím, co jsme neočekávali. Obírá současné utrpení o jeho sílu, kdo jeho příchod očekával.
Published 02/21/21
Proč stále poslouchat mě, který jsem v hledání jen o krok před vámi, pokud vůbec, když můžeme společně naslouchat Senecovi.
Published 02/18/21
Tento díl podcastového občasníku představuje jednu ze stoických psychologických technik, totiž trichotomii kontroly jako nástroj pro rozdělení věcí v našem životě na důležité a nedůležité, hodné naší pozornosti a ty ostatní. V episodě cituji knihy Enchiridion (Rukojeť) Epiktétovu a Jak žít dobrý živo Williama B. Irvinea.
Published 02/16/21