Episodes
Bazen kılıçları bırakmak için kılıçları kuşanmak gerekir! Greyfurtlar tarihteki devrimlere el atıyor: Fransız İhtilali'nden Exodus'a, Amerikan Devrimi'nden Turuncu Devrim'e, içeride yok yok. Silahlarınızı alın, devriminizi seçin, maceraya katılın!
Published 12/10/21
Published 12/10/21
Greyfurtlar mitolojiye el atıyor. Olimpos'ta Yunan, Japon ve Nors mitolojilerinden karma bir ütopya, Şahmaran ve Medusa ile tehlikeli aşk oyunları ve daha fazlası. Bu bölüm mitolojiden muhtelif yaratıkları konu aldığımız sohbetimize sizi de bekliyoruz.
Published 11/26/21
Bugün konular yine akıl yakıcı cinsten. Gerçek ile dijital arasına sıkışan insanı yansıtan bir podcast bölümü ile Greyfurtlar karşınızda. Hayal gücünüzü varoluşa döndürmek isterseniz Nikolai Kardaşev tarafından geliştirilen Kardaşev Ölçeği ile güneş sistemimizde, galaksimizde veya evrende kurulmuş olabilecek medeniyetlere ilişkin bir sohbet ile karşılaşacaksınız. Yok bize popüleri ve dijitali ver diyenler için de nedir bu "Metaverse" ve insanın kurmaya hazırlandığı dijital evren bunun...
Published 11/12/21
Greyfurtlar'ın varoluş ile derdi var. Barutun icat edilmediği, uykunun olmadığı, insanların konuşarak iletişim kurmadıkları, kalori alımı üstünde mutlak hakimiyetin olduğu, hep mutlu ve dürüst, tarçınsız, mayonezsiz, örümceksiz ve anofelsiz bir varoluş hayali bizimkisi. Konular yine kabarık ve konu akışı karışık. Sizi içeride bekliyoruz. Bir de Immanuel Kant'a bir çift lafımız var!
Published 10/29/21
Greyfurtlar bugün dizileri tartışıyor: Game of Thrones evreninde keyif peşinde koşanlardan Squid Game'e katılım gösterip uzun eşek oynayanlara, Expanse evrenini Kartaca'ya bağlayanlardan Carnival Row'da peri peşinde koşanlara bugün yine bir garip sohbet içeride. Ve tabii ki özlenen haberler bülteni de en sonda, sizi içeri alalım.
Published 10/15/21
Greyfurtlar anlatmaktan sıkıldı ve birbirine sormaya başladı. Soru kataloğumuz: Sen sosyopat mısın; uzay hukuku var mı; dünya dijital paralara ne zaman geçer; bir Yap kireç taşı ile kaç hindistan cevizi alabilirsin; dünya barışı nasıl sağlanır ve daha niceleri. Vakit sorma vakti, sizi içeri alalım.
Published 09/17/21
Sınırsız insan gücü ve fonlama ile greyfurtlar laboratuvara kapandı ve insanlığı kurtaracak icatları gururla geliştirdi. Kara delik ile noodle yapmaktan dinleyeni elleyen müzik notalarına, karar mekanizmasında çığır açan hayat pusulasından dönerin müzik anatomisini çıkaran mühendislik harikası icatlara kadar, ben bunlarsız nasıl yaşamışım dedirtecek AR-GE çalışmaları ve daha fazlası için sizi bölüme alalım.
Published 09/03/21
Siz sempatik kulaklar için karanlıklardan komplo teorileri derlemeye devam ediyoruz. Komplo treninin bugünkü rotası: Baykal Gölü, Çarlık Rusya, Ay, Kudüs ve muhtelif küçük duraklar. Herkes trene bindiyse çuf çuf çuf çuf...
Published 08/20/21
Greyfurtlar çalmaya doyamadı! Bu sefer vurgunda atış serbest, kısıt yok. Nuh'un gemisinde hayvan, Satürn'de halka, Cengiz Han'ın mezarında taş ve hatta kozmik dengede Cennet ve Cehennem bırakmayan büyük vurgun için sizi içeri alalım. İlk vurgunları merak edenleri de unutmadık, S1E4 dinlemeyen sempatik kulakları bekler.
Published 07/16/21
Greyfurtlar deney gözlüklerini taktı! Kara delikler çarpıştırıldı, insanlığın genetiğiyle oynandı, Güney Amerika şefleri günümüzde siyasete atıldı, insanlık uzaylılara karşı birleşti, denekler ölümsüzlüğe inandırıldı, tarihin videosu çekildi. Özetle ortalık yine karıştı, deneylere sizi de bekliyoruz.
Published 06/11/21
Herhangi bir şirketin başına geçebilsen bu hangisi olurdu ve ne yapardın? Walt Disney ile yan yana mı dondurulurdun, İngiliz Doğu Hindistan Şirketi ile talana mı katılırdın, Facebook ARGE'si ile mukaddes döneri mi keşfederdin yoksa Tapınak Şövalyeleri ile bir finansal hizmetler devi olarak günümüze mi gelirdin? Greyfurtlar C vitamininden C seviye yönetime evrildi, gelin bakın neler olmuş.
Published 06/04/21
Günün soruları: Kriptolarda boğa sezonu bitti mi yoksa balinalar Bitcoin'i manipüle ederken suç üstü mü yakalandı? Obama'nın UFO itirafları neyin habercisi? Korona sizin için de böyle mi geçiyor? Tom Hanks gerçekten vizyonsuz mu? Bu sorular ve daha fazlasının cevabı bu bölümde!
Published 05/28/21
Hayal ile gerçeğin yine iç içe geçtiği bir bölümle buradayız. Bu bölüm hayvanlar alemine kısa bir bakış atıyoruz ve ilgimizi çeken hayvanlar ile birlikte küçük bir tura çıkıyoruz. Konuk oyuncularımız: sanatçı kelebekler, yalancı karidesler, tatlı ciklet balıkları, kurabiye sever köpek balıkları, zevkine düşkün develer, doymak bilmez balinalar ve müzik sever yarasalar. Anlatması bizden hayal etmesi sizden. İçeriye bekleriz.
Published 05/14/21
Bu bölümde tarihten seçmece deneylere şahitlik ediyoruz, tabii ki Greyfurt farkı ile: Ateşi bulup tekelinize geçirebilir, Tesla ile sabahları ter döküp akşamları piknik yapabilir, Philadelphia Deneyi ile Amerikan gizli arşivlerine ışık tutabilir ya da Rusya'da tünel açarken nasıl oldu da Newton ile elma ağacı altında flört etmeye başladığınızı sorgulayabilirsiniz. Bölüm sizi bekler.
Published 05/07/21
16.000 yılda bir düzenlenen ve zamanın akışını kökten değiştiren bir gladyatör müsabakasına katılabilir misin? Sodom soyundan gelenlerle beraber zaman ve mekandan bağımsız bir festivale katılman mümkün olur mu? Peki ya dünyayı bir günlüğüne müze yapsak bileti nereden alırsın? Postmodern Greyfurtlar gişesinde biletler bedava etkinliğinizi seçin ve yerinizi alın!
Published 04/30/21
Bu hafta müfredat ağır... Zamanda yolculuk yapıp üst soyunu öldürürsen ne olur, sağ baştan say desek kaç paralel evren sayabilirsiniz, bilinç nedir ve algıladığımız gerçeklik bir yalandan mı ibaret? Greyfurtlar bu hafta suyunuzu çıkarmaya geliyor. Sempatik kulaklar kabarsın!
Published 04/23/21
İşten geldin, giyindin, koltuğuna oturdun ve televizyonu açtın, zaplamaya başladın: kanal birde uzaydaki hangi medeniyetin önce anti madde bombası yapacağı üzerine iddialar dönüyor, ikinci kanalda Ayhan Sicimoğlu Neptün üzümünden şarap anlatıyor, Mehmet Ali Erbil'in üçüncü kanalda zaman ruleti programı da kaçacak gibi değil. Ne mi oluyor, anlamak için dinlemek lazım.
Published 04/16/21
Günün soruları: Yatırım danışmanı olarak JP Morgan'ı mı tercih edersin yoksa rastgele bir maymunu mu? NFT piyasasında tweet'e mi yatırım yapmalı gülüşe mi? Akıllı şehirde yaşamak akıllı işi mi? Sahi ne bu ütülerin geldiği nokta? Bu soruların cevabını bilmiyorsan gel beraber soralım.
Published 04/09/21
Siz sempatik kulaklar için karanlıklardan derlediğimiz komplo teorileri ile gerçeğe bir adım daha yakın mıyız? Komplo treninin rotasında Kuzey Kutup Noktası, İkiz Kuleler ve Pentagon, Nazi Almanyası ve Bermuda Şeytan Üçgeni var. Çuf çuf çuf çuf...
Published 03/19/21
Gelecek hakkında hepimiz heyecanlıyız. Peki bakalım heyecanlarımız ortak mı? Sushi şovalyeler ile Onigiri Kalesi'ne çıkarma, neuralink ile telepatik müzik, akustik teknolojiler ile Tesla'nın izinden evrenin sorularına cevap arama, kelepir fiyatlara ikinci bir hayat... Gelin birlikte bugünden hareket ile geleceğe bir bakış atalım.
Published 03/12/21
Elinde imkanın olsa Türkiye'yi bir nükleer güç mü yapardın yoksa kaybolmuş bilginin peşinde mi koşardın? Peki bu kaybolmuş bilgi Güneş Titanı Heliosu kızdırmaya değer mi ya da çöl halklarını doyurmaya yeter mi? Vatikan denklemin neresinde? Tarihten ya da mitolojiden çalmak isteyeceğiniz şeyleri öncelikle bir düşünün. Sonrasında gelin dinleyin bizler ne çalmışız. Sorulmayan soruların takipçisi Postmodern Greyfurtlar'ın 4. bölümü yayında!
Published 03/05/21
Bu bölümde uzayda otostop çekerek evrenin sonundaki lokantaya varabilir ya da Mısır çöllerinde aşkı ve parayı arayabilirsin. Orta Dünya'da ork şefleri ile nezih tadımlar yapabilir ya da Zeus'un bitmek bilmez şehvetini yakından görebilirsin. Konumuz gitmek isteyeceğiniz kitap evrenleri, sizi şöyle alalım.
Published 02/26/21
Tufan Sümerliler için kaçırılmış bir açık büfe fırsatı mı? Prens'in fikir babası anonim bir suikastçı mı? Dinozorların sonunu açgözlülüğümüz mü getirdi? Uzay yarışını kazanan Sovyet ajanı kim? Konumuz tarihte gitmek istediğiniz dönemler. Ciddi konuların konuşulduğu ciddi programın ikinci bölümü yayında!
Published 02/19/21
Sizi birinci bölümdeki karmaşaya uğurlamadan önce kısaca biz kimiz ve burada ne oluyor anlatmak isteriz. İçeride görüşmek üzere!
Published 02/16/21