100 episodes

https://podcasty.pravda.sk/

Počúvajte Pravdu OUR MEDIA SR a.s.

    • News
    • 5.0 • 3 Ratings

https://podcasty.pravda.sk/

    Po 20 rokoch v únii nemôžeme na ňu najmä nadávať, ak ju chceme zmeniť

    Po 20 rokoch v únii nemôžeme na ňu najmä nadávať, ak ju chceme zmeniť

    Slovensko je 20 rokov v Európskej únii a aj vďaka nesporným výhodám, ktoré nám členstvo v nej  prináša, dnes stále väčšina ľudí považuje úniu za spolok, ktorý nevyhnutne potrebujeme pre náš rozvoj a prosperitu, prečo chceme byť naďalej jeho súčasťou.
    Vo svetle blížiacich sa volieb do európskeho parlamentu a najmä kampani a výrokoch vládnych politikov sa však stále viac diskutuje o tom, akú politiku chceme v únii robiť, do akej miery sa prispôsobovať ostatným krajinám, v akej miere má byť naša politika suverénnejšia a čo to vlastne znamená.
    Faktom je, že únia je po rokoch fungovania zrejme opäť zrelá na reformy, čo akceleruje aj stále neistejšia geopolitická situácia a bezpečnostná hrozba, keďže rovno na hranici únie, rozpútalo Rusko krvavú vojnu. Kam smeruje únia a aké miesto by sme v nej chceli mať? Aké miesto v nej budeme mať, ak sa bude súčasná zahraničná politika naďalej uberať súčasným smerom? Počúvajte podcast denníka Pravda, so zahranično-politickým redaktorom Andrejom Matišákom, ktorý vďaka svojej 20 ročnej novinárskej práci súvisiacej s EÚ aktuálne získal aj prezidentské vyznamenanie.
    #pocuvajtepravdu

    • 35 min
    Opozícia dvakrát prehrala, pred eurovoľbami však Progresívci v prieskumoch dominujú. Zamieša kartami opätovné strašenie vojnou a kritika únie?

    Opozícia dvakrát prehrala, pred eurovoľbami však Progresívci v prieskumoch dominujú. Zamieša kartami opätovné strašenie vojnou a kritika únie?

    Fico sa chce Danka v skutočnosti zbaviť v eurovoľbách. Nie dávať mu väčší hlas postom šéfa parlamentu, tvrdí v podcaste Pravdy politológ Tomáš Koziak.
    Kampaň pred eurovoľbami sa pomaly rozbehla a prieskumy zatiaľ predpovedajú pomerne jasnú dominanciu Progresívneho Slovenska pred Smerom, hoci je to v rebríčkoch popularity na domácej politickej scéne naopak. Podľa politológa Tomáša Koziaka je to najmä pre to aká bola európska politika pre jednotlivé strany skutočne dôležitá a ktoré ju vnímali skôr v pozitívnom a ktoré skôr v negatívnom svetle. 
    V rozhovore v podcaste denníka Pravda je tiež reč o:
    Budeme mať opäť najnižšiu volebnú účasť v EÚ?
    Prečo politológ Tomáš Koziak upozorňuje v prípade nadchádzajúcich volieb na podvod?
    O čom svedčí, že sa o post poslanca európskeho parlamentu uchádzajú aj lídri strán, členovia vlády a aj politici, ktorí EÚ roky klamlivo osočujú?
    Ako môže výsledok eurovolieb prepísať politickú mapu v koalícii?
    #pocuvajtepravdu

    • 30 min
    Neviem si predstaviť, že nepostavíme novú jadrovú elektráreň. Slovensko nebude mať čím svietiť, tvrdí šéf spoločnosti, ktorá ju pripravuje

    Neviem si predstaviť, že nepostavíme novú jadrovú elektráreň. Slovensko nebude mať čím svietiť, tvrdí šéf spoločnosti, ktorá ju pripravuje

    Ak nepostavíme novú jadrovú elektráreň, o dvadsať rokov nebudeme mať dostatok elektriny, hovorí generálny riaditeľ Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska Roman Sporina. Podľa neho nárast spotreby nepokryje ani to, ak zatlačíme na rozvoj doteraz na Slovensku nevyužitého potenciálu obnoviteľných zdrojov energie, teda elektriny z vody, vetra a slnka.
    Podľa Romana Sporinu nie je pravdivý dojem, že projekt výstavby novej jadrovej elektrárne spí a oživil ho až svojimi nedávnymi vyhláseniami premiér Robert Fico.
    Otázka teda podľa šéfa Jadrovej energetickej spoločnosti nestojí tak, či nový atómový reaktor stavať, ale skôr akú technológiu a ktorého dodávateľa vybrať a ako nastaviť financovanie výstavby, aby bola zaujímavá pre potenciálnych investorov.
    Rozhodnutie o type a spôsobe financovania má padnúť o tri roky.
    #pocuvajtepravdu

    • 30 min
    Ficove reči o mieri vyvracia samotné Rusko. Trump môže byť v boji proti Putinovi tvrdší ako Biden, tvrdí generál Macko

    Ficove reči o mieri vyvracia samotné Rusko. Trump môže byť v boji proti Putinovi tvrdší ako Biden, tvrdí generál Macko

    Peniaze na muníciu nepodporujú vojnu, ale prežitie Ukrajiny, hovorí v podcaste Pravdy generál vo výslužbe Pavel Macko.
    Nie je pravda, že Rusko na Ukrajine vyhráva, aj keď momentálne využíva nedostatok munície na strane Ukrajiny a prebralo iniciatívu. Ukrajinci nepotrebujú nad Ruskom vyhrať, iba odraziť ich agresiu a znechutiť ju Rusom natoľko, že s ňou prestanú. 
    Má niekoľko miliónová občianska pomoc aj nejaký reálny vojenský význam, ak na Ukrajinu tečú celkovo miliardy?
    Aká je aktuálna situácia na fronte? Prečo napriek očividnej iniciatíve Ruska generál Macko tvrdí, že Ukrajina neprehráva?
    Mohlo by Rusko zničiť Ukrajinu aj hneď, ak by skutočne chcelo?
    Kadiaľ môže smerovať hlavný očakávaný útok Ruska a ako by mala Ukrajina postupovať, aby mu predišla, alebo sa mu ubránila?  
    Ako konkrétne pomôže miliardový balík Ukrajine a prídu jej zbrane a munícia včas?
    Pôjdu dodávky týchto zbraní aj cez Slovensko?
    Má Ukrajina právo útočiť na ciele aj na ruskom území?
    Nezvýšia nové dodávky zbraní a útoky na ruskom území riziko, že vojna prerastie do jadrového konfliktu?
    Prečo je dôležité, že USA vyčlenili miliardy aj na pomoc Izraelu a Taiwanu?
    Prečo Donald Trump otočil a prečo môže ako prípadný budúci prezident USA voči Putinovi, navzdory očakávaniam, postupovať ešte tvrdšie ako Bidenova administratíva?
    #pocuvajtepravdu

    • 58 min
    Kontrolóri o stave zdravotníctva: Štát na jeho riadenie rezignoval, dôsledky pre pacientov sú alarmujúce

    Kontrolóri o stave zdravotníctva: Štát na jeho riadenie rezignoval, dôsledky pre pacientov sú alarmujúce

    Nemáme prehľad o financiách, nemodernizujeme a najakútnejším problémom je chýbajúci lekársky a ošetrovateľský personál. Ak si ministerstvo nezačne plniť svoje povinnosti, tak o niekoľko mesiacov budeme ešte vo vážnejšej situácii ako dnes, varuje riaditeľ Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrássy.
    Aký je stav nášho zdravotníctva a ako si plní svoju úlohu štát? „Štát si neplní svoje povinnosti, neplní si povinnosti voči svojim poistencom a voči zariadeniam, ktoré štátnym poistencom poskytujú zdravotné služby. Štát vôbec nemá v rukách rezidentský program, ktorý mal pomôcť pacientom, aby mali k dispozícii napríklad pediatrov alebo všeobecných lekárov. Nepracujeme s dátami, nemáme správne dáta a preto aj nevieme povedať, že či tých osem alebo deväť a pol miliárd eur pre slovenské zdravotníctvo je dnes veľa alebo málo,“ hodnotí na základe vykonanej kontroly riaditeľ Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrássy. 
    Rezort zdravotníctva doteraz nerozbehol systém DRG, ktorý by priniesol poriadok a prehľad v ekonomike zdravotníckych výkonov, vzdal sa úspornejšieho centrálneho obstarávania zdravotníckych zariadení a materiálu, rezignoval na riadne a systémové riadenie investičných zámerov. Napríklad na riadenie a kontrolu výstavby koncovej univerzitnej nemocnice Rázsochy a nemocnice v Martine bol na ministerstve vyčlenený iba jeden človek. Zlyhávanie štátu v riadení zdravotníctva tak potom nahráva súkromníkom, ktorým ide samozrejme v prvom rade o zisk. Je to zhoda okolností, alebo zámer? „To už nechávame na posúdenie tých, ktorí chcú z toho robiť závery. Dnes ale musíme na základe našich výstupov z kontrolných akcií konštatovať, že ak si nezačne rezort zdravotníctva plniť svoje povinnosti z hľadiska finančného riadenia, z hľadiska strategického riadenia, ak nevstúpi aj do regulácie a kontroly nielen verejných, ale aj iných poskytovateľov, tak o niekoľko mesiacov alebo rokov budeme ešte vo vážnejšej situácii ako sme dnes,“ varuje riaditeľ Najvyššieho kontrolného úradu.
    Viac si vypočujte v rozhovore s Ľubomírom Andrássym v podcaste denníka Pravda.
    #pocuvajtepravdu

    • 41 min
    Prichádza trest za zvolenie Pellegriniho, alebo stret s realitou? V určitých oblastiach sa jej nevyhneme

    Prichádza trest za zvolenie Pellegriniho, alebo stret s realitou? V určitých oblastiach sa jej nevyhneme

    Voľby ukázali, že vláda má veľkú časť spoločnosti na povel. A strach je najväčšou mobilizačnou silou, konštatujú Marián Repa a Andrej Matišák v záverečnom vydaní komentovaného prehľadu politicko-spoločenských udalostí týždňa.
    Nastane na Slovensku po zvolení Petra Pellegriniho povestný pokoj, po ktorom všetci volajú? Z reakcií budúceho prezidenta, aj neúspešného kandidáta Ivana Korčoka, ale najmä premiéra Roberta Fica, to na tento scenár nevyzerá. Krajine aj vláde sa navyše začínajú ozývať skutočné problémy a výzvy, pred ktorými stoja. Tie bude polarizovaná spoločnosť riešiť ťažšie, najmä ak ju nerozdeľuje iný názor na spôsoby riešenia problémov, ale základná predstava o prioritných hodnotách, o fungovaní demokracie a vhodnej podobe režimu na Slovensku. Do toho nás o dva mesiace čakajú ďalšie voľby, ktoré môžu zmeniť nielen silu a podobu nášho hlasu v Európe, ale spôsobiť problémy fungovaniu samotnej únii.
    #pocuvajtepravdu
     

    • 53 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
3 Ratings

3 Ratings

Top Podcasts In News

The Daily
The New York Times
Serial
Serial Productions & The New York Times
Up First
NPR
The Charlie Kirk Show
Charlie Kirk
Pod Save America
Crooked Media
The Ben Shapiro Show
The Daily Wire

You Might Also Like

Sobotné dialógy
RTVS
NA ROVINU|aktuality.sk
© Ringier Slovakia Media s.r.o.
TV JOJ 24 Podcast
Slovenská produkčná, a.s.
Podcast denníka Postoj
Denník Postoj
Na telo s Michalom Kovačičom
Markíza Podcasty
Startitup podcasty
Startitup