Episodes
Az elmúlt egy év, eddig nyilvánosságot nem látott podcast felvételek közben készült bakigyűjteménye után a 30 éves Prospero érdekes történeteiből szemezgettünk, így például arról is, hogy milyen egzotikus helyekről szereztünk be könyveket történetünk során. Beszélünk a kiállításoktól és katalógusoktól a webes áruházon át az Új Shakespeare-ig vezető útról. A társadalmi felelősségvállalás fontosságáról a Prospero életében.
Egy kisfilm a Prospero működéséről
Podcast beszélgetés Pistyur...
Published 10/01/24
Ki is Supap Kirtsaeng és milyen pere volt a híres Wiley kiadóval? A per miért is okozott komoly problémákat az egyetemi tankönyvkiadóknál? Milyen jogi vitája volt a világ egyik legnagyobb kiadójának, az Hachette-nek és az Amazonnak? Ki nyert az Authors Guild és a Google perében? Írhat-e regényt a mesterséges intelligencia George R R Martin helyett? A könyvkiadás és kereskedelem szerzői jogi érdekességeiről beszélgetünk ebben a részben.
Published 07/10/24
A könyvek árkötöttségéről szóló törvényszöveg elfogadása után alaposan megbeszéltük azt, hogy a törvénytervezethez képest mi változott, és ezeknek a változásoknak milyen következményei lesznek. Mik a törvény hibái, hiányosságai és meglepő módon milyen kiskapuk kerültek még bele a szövegbe a korábbiakhoz képest? Miért lett némileg jobb is a törvény?
Published 06/19/24
Az egyik utolsó jelentős független magyar könyvesbolt, az Írók Boltja vezetőjével, Szakács Jánossal beszélgettünk. Miben különbözik ez a nagy hálózati boltoktól? Mióta van meg a sajátos szerepe, profilja ennek a boltnak? Mik az erősségei? Miért más a bolt választéka? Mi az utóbbi idők kiemelkedő sikerkönyve, ami ráadásul alig kapható máshol?
Published 06/14/24
Miért lesz egészen más hatása a könyvek kötött árának a magyar könyvpiacon, mint mondjuk Németországban? Miért baj ez, ha a könyves egyesületnek is volt hasonló tartalmú törvényjavaslata? Ki jár jól és ki rosszul? Hogy hat ez az olvasókra? Kinek az érdeke ez a törvénytervezet, azaz kitől indult el, és pontosan miért is született meg?
Published 04/03/24
Életben maradhatnak a kis, független könyvesboltok? Esetleg virágozhatnak is? Egyáltalán miért fontos, hogy legyenek független boltok? A magyar piac mellett többek között brit, amerikai, spanyol, svéd és különösen holland példákat is megvizsgálunk. Mit tehetnek a boltok egyenként és milyen eredménye lesz, ha együttműködnek? Mik a megoldások? Specializálódás, online jelenlét és még mi egyéb? Jelen epizódban konkrét tippeket is adunk.
Published 02/23/24
Mitől lesz a könyv olyan drága, amilyen? Hogyan alakul a nyomdaköltség 50 és 10.000 példány esetében? Árrés, marketing, logisztikai költségek és mi egyéb van még? Hogy kalkuláljuk egy könyv árát, hogy a vásárló is elégedett legyen, és a kiadó se menjen tönkre? Tényleg nem lehet Németországban engedményt adni a könyvekre? Költsünk-e marketingre? Mennyibe kerülnek külföldön az igazán drága könyvek?
A nyomdai árak kapcsán köszönjük a Prime Rate Kft-től kapott szakmai segítséget.
Published 01/26/24
Békés Gábor (CEU; KRTK Közgazdaságtudományi Intézet) beszélget Janzer Frigyessel a Cambridge University Pressnél megjelent könyve kapcsán arról, hogy hol és hogyan érdemes egy angol nyelvű szakkönyvet megjelentetni és nagyon sok szó esik arról is, hogy mit tehet a szerző a megjelenés után a könyv sikeréért.
Békés Gábor oldala
Data Analysis for Business, Economics, and Policy a Prosperónál
Link a könyv ingyenes kiegészítő anyagaihoz
Angol nyelvű interjú Gáborral a „The mixtape” podcastban...
Published 12/19/23
Kivel jelentesse meg a könyvét egy római kori régész, az alanyi költő vagy a TikTok főzőguru? Jobb választás a magánkiadás, mint a kiadói kiadás? Vannak-e átmenetek? Egyáltalán ezen múlik a könyv sikere?
Mózes Krisztián és Janzer Frigyes sorra veszik, hogy milyen szempontokat érdemes figyelembe vennie egy szerzőnek, ha a könyve megjelentetéséről kell döntenie. De arról is beszélünk, mit tett egy 8 éves a talán legnagyobb könyvpiaci sikerért.
Published 12/13/23
Mi az a BookTok, hány focipályányi a Frankfurti Könyvvásár és hogyan készüljünk rá? Ezekről és sokminden másról is szó lesz sorozatunk mostani részében.
Mózes Krisztián Janzer Frigyessel beszélget a 2023-as Frankfurti Könyvvásáron szerzett tapasztalatairól, és arról, hogy mi változott a világ legnagyobb könyvvásárán az elmúlt években.
Link: https://www.buchmesse.de/en
Published 11/24/23
A Prospero Könyvpiaci Podcast bevezető epizódjában Mózes Krisztián beszélget Janzer Frigyessel a hazai könyvpiaci helyzet sajátosságairól. Szóba kerülnek a bolthálózatok, nagykereskedők, a disztribúció, a bizományi rendszer és megkíséreljük összevetni a magyar sajátosságokat a nemzetközi gyakorlattal.
Mózes Krisztián, tehetséggondozó pedagógus. Az ELTE Bölcsészettudományi karán szerzett tanári diplomát, 2010 óta tehetséggondozó tanfolyamokat és táborokat vezet, és akkreditált...
Published 11/16/23