Episodes
65 proc. badanych osób z Pokolenia Z, czyli mających od 13 do 28 lat regularnie doświadcza samotności - pokazują wyniki badania "Nigdy więcej samotności". Młodzi, jako najlepszy lek na osamotnienie wskazują kontakt z drugim człowiekiem. Jednocześnie 29 proc. z nich ma problemy z nawiązywaniem nowych znajomości. Są świadomi swojego osamotnienia, ale połowa nie rozmawia o nim ani z rówieśnikami, ani z rodziną. Co zatem zrobić, by zmienić tę sytuację? Czy młodzi są skazani na samotność? Gościem...
Published 03/28/24
Published 03/28/24
Kim są współcześni niewolnicy i jak wygląda współczesne niewolnictwo? Na jaką skalę funkcjonuje nadal handel ludźmi? Kim są jego ofiary? Czy praca przymusowa jest postrzegana jako niewolnictwo?  Gośćmi Kuby Jamrozka są Joanna Garnier, współzałożycielka Fundacji "La Strada” Ogólnopolska Sieć Organizacji Pozarządowych Przeciwko Handlowi Ludźmi i wolontariusz Mateusz Majewski.
Published 03/08/24
Gdyby to, gdyby tamto, gdyby siamto- na pewno wreszcie dotarłabym do miejsca, o którym marzę. Warunkujemy poczucie szczęścia tym, co dzieje się poza nami. Wypełniamy kolejne zadania, jesteśmy zadowoleni, ale towarzyszy nam niedosyt. Większość z nas szczęśliwymi bywa, bo szuka wyrzutów dopaminowych na zewnątrz. Tymczasem, żeby być szczęśliwym, trzeba odnaleźć spokój w sobie. Z Anną Wędzikowską rozmawia Kuba Jamrozek.
Published 02/23/24
Jak dobieramy się w pary? Czego pragną mężczyźni i kobiety w związkach? Jakie stereotypy i schematy powielają w seksie? Po co nam gra wstępna? O czym fantazjujemy? Dlaczego warto rozmawiać zamiast się domyślać? Gościem Kuby Jamrozka jest prof. Michał Lew-Starowicz, seksuolog, psychiatra i psychoterapeuta, współautor książki "SpełniONA. Czego pragną kobiety".
Published 02/20/24
"Jest nas ponad 5 milionów, a wciąż czujemy się niewidzialni. Osoby z niepełnosprawnościami często muszą bardzo mocno, wyraźnie i głośno akcentować oraz podkreślać swoją osobowość, umiejętności, podmiotowość, by zostać zauważonymi. W pierwszej kolejności zazwyczaj ludzie skupiają się na niepełnosprawności, zaś człowiek jej doświadczający ze wszystkimi swoimi cechami oraz potrzebami życiowymi, zawodowymi, rodzinnymi, czy społecznymi usuwa się w cień stając się niewidzialnym" -piszą...
Published 02/19/24
Czym jest pokolenie? Czy starsze generacje były bardziej pracowite? Czy pokolenie Alfa pochłonie epidemia samotności? Czy Millenialsi są niezaradni i roszczeniowi? Czy miłość dla wszystkich generacji zawsze znaczy to samo? - o to między innymi pytają w książce "Pokolenia" prof. Tomasz Sobierajski i Magdalena Kuszewska, goście Jakuba Jamrozka.
Published 02/12/24
Raport "Start w dorosłość. Sytuacja młodych dorosłych po doświadczeniu życia w instytucjonalnej pieczy zastępczej" to diagnoza sytuacji, problemów i potrzeb wychowanków publicznych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Średni wiek usamodzielnienia przeciętnego dziecka w Polsce wynosi prawie 29 lat. Tymczasem 18-latki, które nie kontynuują nauki, muszą opuścić dom dziecka i rozpocząć samodzielne życie. Wielu z nich nie ma gdzie mieszkać, aż 40% badanych nie ma stałej pracy, a jedynie 31%...
Published 02/05/24
Będzie o sekretach storytellingu, czyli ważnych pierwszych zdaniach.Dobrze opowiedziane historie pozostają w pamięci na długo i wzbudzają wiele emocji. Dobry storytelling pomaga w budowaniu więzi między opowiadającym a słuchaczami i w przekazywaniu skomplikowanych treści w sposób prostszy i bardziej zrozumiały dla odbiorców. Przydaje się w relacjach i w pracy. Jak zatem stworzyć dobrą historię? Gościem Jakuba Jamrozka jest Paweł Jaczewski, trener komunikacji, menedżer.
Published 02/01/24
"We współczesnym świecie przywództwo to nie tylko zdolność kierowania zespołem czy podejmowania decyzji, ale przede wszystkim umiejętność budowania relacji opartych na zaufaniu, empatii i wzajemnym szacunku. Lider musi być wizjonerem, otwartym na innowacje i gotowym do ciągłego uczenia się. Ważne jest również umiejętne rozpoznawanie potrzeb i oczekiwań członków zespołu, oraz elastyczne dostosowywanie się do nich" pisze w swojej książce. Jakie jeszcze cechy i umiejętności powinien mieć? Czy to...
Published 01/30/24
I życie i praca polegają w znacznym stopniu na relacjach, dlatego skuteczna komunikacja to podstawa. Jak dogadywać się w zespole i życiu prywatnym, jaki styl komunikacji sami reprezentujemy i co zrobić aby było mniej konfliktów w grupie? Na te pytania odpowiedzieć może trenerka skutecznej komunikacji i testy, które są coraz bardziej powszechne. DISC D3 to metodologia badająca między innymi style komunikacji, dzięki niej można budować efektywną komunikację, dostosowując przekaz do odbiorcy.O...
Published 01/24/24
FOMO (Fear of Missing Out) to syndrom strachu przed odłączeniem, wypadnięciem z obiegu. Problem dotyczy przede wszystkim ludzi młodych i jest jednym z najczęstszych skutków nadużywania technologii cyfrowych. Co piąty z nas ma ten problem. Jeśli ktoś mocno potrzebuje aprobaty grupy, to boi się, że poprzez "odłączenie" ją utraci. Że nie będzie mieć wspólnego języka ze znajomymi. Są też osoby, które zawodowo muszą być na bieżąco. Na przykład dziennikarze. Wtedy FOMO przybiera nieco inny...
Published 01/17/24
Jak oddzielić przekonania i emocje nabyte od partnera od własnych? Jak zaakceptować siebie i nauczyć się bycia w szczęśliwej i spełnionej relacji? Jak przestać się bać życia, bycia, odczuwania i zmian? Czym są w związku: osobowość zależna, depresyjna i lękowa? Co to znaczy dojrzały związek? Gościem Jakuba Jamrozka jest Marlena Ewa Kazoń, psychoterapeuta par i małżeństw.
Published 01/15/24
Jakie procesy psychologiczne kryją się za tym, czego doświadczamy na co dzień? Jak dzięki nim lepiej możemy zrozumieć siebie i innych? Dlaczego tak ważne jest nazwanie i wyrażenie własnych emocji? Jakie są podstawy dobrostanu psychicznego? Jak ważne jest wsparcie społeczne? Gościem Jakuba Jamrozka jest Ola Potykanowicz, psycholożka i trenerka.
Published 01/10/24
Niewysłuchane emocje potrafią przyćmić radość i sens życia. Przez lata stale się bałam o siebie i bliskich, a moje ciało doświadczało masy objawów psychosomatycznych. Moje ciało krzyczało, a ja nie znałam języka, w którym do mnie mówi. Dziś potrafię usłyszeć szept ciała i emocji, zanim zaczną do mnie krzyczeć- mówi Beata Rutkowska, Trenerka Języka Ruchu i świadomej pracy z ciałem, absolwentka Podyplomowej Psychologii Społecznej, trener umiejętności miękkich i instruktorka tańca, z która...
Published 01/10/24
Niełatwo jest radzić sobie z trudnościami życia codziennego. Przeżywamy, podejmujemy różnorodne próby rozwiązywania problemów, ciągniemy za sobą bagaż doświadczeń. A może spróbować odkryć i nazywać swoje emocje oraz przyjrzeć się temu, czego doświadczamy w ważnych dla nas relacjach za pomocą bajkoterapii? Czym jest zatem bajka/baśń terapeutyczna? W jakich sytuacjach ma zastosowanie? Gościem Kuby Jamrozka jest Anna Karcz - psycholog dziecięcy, terapeuta pedagogiczny.
Published 01/04/24
Czy mamy ich 5, czy może więcej? Równowaga, układ odpornościowy, czy propriocepcja to też Twoje zmysły. Jak w zgiełku codziennych spraw w pełni wykorzystać ich potencjał? Smak, zapach, wzrok oraz inne zmysły mogą być pozytywnymi, ale też negatywnymi bodźcami. Jak je okiełznać? Co uspokaja nasze zmysły? Jakub Jamrozek rozmawia z Łukaszem Polikowskim, psychologiem min. o książce Gretchen Rubin "Siła pięciu zmysłów. Poczuj więcej i odkryj radość życia".
Published 12/17/23
Każdy z nas przeżywa miłość inaczej, trudno jednak wyobrazić ją sobie bez namiętności, intymności i zobowiązania. Jakie mechanizmy rządzą naszymi zachowaniami, myśleniem i emocjami? Skąd biorą się różnice pomiędzy kobietami a mężczyznami w sposobie odczuwania, komunikowania się i oczekiwań? Jakie są etapy miłości? O psychologii miłości z  Małgorzatą Godlewską, psychologiem społecznym z Uniwersytetu SWPS rozmawia Kuba Jamrozek.
Published 12/13/23
Czym jest poczucie własnej wartości? Czy to to samo, co samoocena i pewność siebie? Dlaczego w pewnych sytuacjach może być niestabilne? Jak może to wpływać na nasze codzienne zachowania? Jaką rolę ma dom, w którym się wychowaliśmy? Gościem Kuby Jamrozka jest Marcin Rzeczkowski, psychoterapeuta, terapeuta motywujący z Polskiego Instytutu Dialogu Motywującego.
Published 12/11/23
Pisanie, jest to prosta droga do wewnętrznego rozwoju i poznania swoich emocji. W jakich stanach i chorobach ekspresyjne pisanie jest skuteczną metodą terapeutyczną, co daje pacjentowi a jakiej wiedzy dostarcza psychologowi? Czy jest różnica w opisywaniu swoich emocji odręcznie i na komputerze? O tym, jak pisanie może pomóc w radzeniu sobie z różnymi problemami, Kuba Jamrozek rozmawia z Pauliną Gaworską-Gawryś, psychologiem.
Published 12/10/23
Socjoterapia skierowana jest do osób, które doświadczają różnego rodzaju trudności w kontaktach społecznych. Mogą to być problemy spowodowane zarówno krótko- jak i długotrwale doświadczanymi negatywnymi sytuacjami, czy problemami natury osobistej lub psychicznej. Na czym polega praca socjoterapeuty? Czy różni się w zależności od wieku osób potrzebujących pomocy? Gość - Adam Nyckowski, adiunkt i kierownik Katedry Wychowania, Kultury i Profilaktyki na Uczelni Korczaka, socjoterapeuta, pedagog...
Published 11/29/23
W jaki sposób przywódcy sekt gromadzą wokół siebie wiernych wyznawców? Dlaczego jedni trafiają w ich sidła, a inni nie? Jak nie dać się zmanipulować takim osobom? Co powinno nas zaniepokoić? Dariusz Pietrek, psychoterapeuta i specjalista ds. sekt jest gościem Kuby Jamrozka.
Published 11/24/23
Uzależnienia wśród dzieci i młodzieży to niezwykle złożony problem, który z roku na rok narasta i przyjmuje różne formy. Najczęściej popycha młodych ludzi do eksperymentowania z używkami. Jaką rolę odgrywa w tym kontekście ich relacja z rodzicami czy opiekunami? W jaki sposób wdrożyć skuteczną pomoc w sytuacji kryzysu? Gościem Kuby Jamrozka jest  - Łukasz Drężek, psycholog i terapeuta uzależnień.
Published 11/16/23
Porzucone hulajnogi na chodnikach, to przekleństwo ostatnich kilku lat. Dla niektórych z nas są wielkim problemem, podobnie jak problemem jest  duża przestrzeń bez przeszkód. Bo niewidomi poruszają się w oparciu o punkty orientacyjne. "Pamiętam, że w drodze do domu mijam śmietnik, słupek, trawnik. Wyczuwam to wszystko laską. Kiedy ktoś "czyści" przestrzeń z elementów, które mogą uchodzić za przeszkody, tracę orientację"- opowiada Kubie Jamrozkowi Monika Dubiel z kanału VIP Team.
Published 11/15/23
Ścisk szczęki, kamień w żołądku, który pojawia się, gdy ktoś o coś pyta, albo ból głowy po spotkaniu z rodziną- ciało daje nam sygnały, które tak powszechnie ignorujemy i nie wiążemy ich w ogóle z umysłem i emocjami. A nasze przeżycia, stres, traumy objawiają się bólami i odczuciami w ciele po to, byśmy je zauważyli i zajęli się nimi. O książce „Uczuciownik” i nie tylko z dr Małgorzatą Tomaszewską, psychiatrą i Justyną Mazur, blogerką i podcasterką rozmawia Kuba Jamrozek.  
Published 11/02/23