Episodes
Rolą skutecznej kancelarii prawnej w transakcji pomiędzy start-upem a funduszem VC powinno być zrozumienie intencji klienta, doradzenie mu, negocjowanie i wsparcie w zamknięciu na korzystnych dla niego warunkach. Problem zaczyna się, gdy szybko wychodzi, że dany mecenas ma dość nikłe pojęcie na temat tego obszaru i zamiast ułatwiać, torpeduje deal, próbując wykazać się „na rzecz” reprezentowanej strony.
Published 10/23/21
Published 10/23/21
Wiele mówi się o atrakcyjności inwestycji w fundusze VC, które średnio dają kilkunastoprocentowe zwroty rocznie. Mało z kolei o fakcie, że większość inwestorów tylko traci pieniądze, bo zarabiają wyłącznie najlepsi.
Published 10/14/21
Analizując tysiące start-upów, można zauważyć zadziwiające podobieństwo w zakresie finansów – każdy za 5 lat będzie miał dziesiątki milionów przychodu, a niektóre nawet zysku. To tak, jak każdy polski samochód używany ma mniej niż 200k przebiegu – inaczej się nie sprzeda. Obie strony wzajemnie się czarują. W świecie VC wygląda to niezwykle podobnie.
Published 09/29/21
Branża VC jest hermetyczna i uchodzi za elitarną. Obraca się w niej dużymi pieniędzmi i realizuje niezwykle ciekawe projekty. Wśród jej reprezentantów występuje ciekawe zjawisko – osoby, które do niej trafiają zaczynają czuć się lepsze. Arogancję czuć na callach i w mailach, start-upy są traktowane protekcjonalnie, bo to one przychodzą po kapitał. Jest to jednak niezwykle krótkowzroczne, bo funkcjonujemy w systemie naczyń połączonych – bez spółek fundusze przestaną egzystować.
Published 09/16/21
Popularnością cieszą się wciąż kolejne historie przedstawiające osoby, które rzuciły pracę w korporacji, założyły własny start-up i osiągnęły sukces. Statystycznie jest to jednak dość niewielki odsetek – reszta kończy na skraju depresji i wraca z podwiniętym ogonem do pracodawcy, by zacząć spłacać długi.
Published 09/08/21
Każdy fundusz musi szukać rewolucyjnych rozwiązań, które po licznych rundach finansowania urosną do rangi jednorożców. 90% spółek z portfela przyniesie mierne zwroty (lub ich brak), a ta jedyna ma zwrócić cały wkład inwestorom. Ci, którzy tak nie robią nie są prawdziwymi VC. Prawda? Oczywiście, jeśli przyjmiemy, że jest wciąż schyłek lat 90-tych, bo od tamtego czasu wiele się w tej branży zmieniło.
Published 08/31/21