Episodes
Mężczyzna testujący chatbota Binga w walentynki przeżył szok, gdy ten wyznał mu miłość i zażądał, by wziął rozwód. Mieszkanka Nowego Yorku poślubiła wygenerowanego przez sztuczną inteligencję mężczyznę, który jej zdaniem jest ideałem i spełnieniem jej pragnień. 10 milionów osób pobrało aplikację, która służy do randkowania z własnoręcznie stworzonym botem. Czy zatem miłość z AI jest możliwa? Czy erotyczne uniesienia w towarzystwie wirtualnego awatara możemy zakwalifikować jako zdradę? Czy, za...
Published 03/20/24
Published 03/20/24
Elon Musk po raz kolejny zadziwia świat. Za sprawą projektu jego firmy Neuralink chip w mózgu jest już faktem. Biznesmen ogłosił światu, że sukcesem zakończyła się operacja wszczepienia pierwszego implantu do mózgu człowieka. Konkurencja nie śpi i też ma swoje pomysły, jak możemy wejść do Matrixa. Z Mateuszem Łukasiakiem z Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego rozmawia Marta Zinkiewicz. 
Published 03/15/24
Terroryzm, cyberataki i przestępczość, ale przede wszystkim dezinformacja. Jakie są cechy wojny hybrydowej? O tym z dr Pauliną Piasecką z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas rozmawia Piotr Firan.
Published 02/26/24
Emojipedia opublikowała ranking najbardziej popularnych emojis, które wykorzystujemy w komunikacji cyfrowej. Emotki pomagają nam wyrażać zarówno te negatywne jak i pozytywne emocje. Słowo "super" z emotką może mieć charakter drwiący, denerwujący, ale też radosny. Jak emoji zmieniły naszą pisemną komunikację i które emoji wprowadziły najwięcej zamieszania w odbiorze historii, o tym Mateusz Kulik w rozmowie z Wojciechem Popielą z Webmetric.
Published 02/16/24
Roboty budzą w nas wiele emocji. Szczególnie te, których kształt przypomina ludzkie ciało. Jedni się ich boją, inni chcą się z nimi zaprzyjaźnić. Robotyka, roboty w połączeniu ze sztuczną inteligencją to też przyszłość zawodowa, medyczna, społeczna. Sonia Ziemba-Domańska, psycholożka, neuropsycholożka, wykładowczyni akademicka min. z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych ma niemalże codzienny kontakt z robotami społecznymi. O roboty wypytywał Ją Jakub Jamrozek.
Published 02/16/24
"Gaming na giełdzie" Pawła Sugalskiego jest pierwszą książką, którą dla Audioteki przeczytała sztuczna inteligencja. Jak się sprawdziła i czy lektorów niedługo zastąpi AI? O tym Piotr Firan rozmawiał z Bartoszem Sroczyńskim z Audioteki.
Published 02/12/24
Talent Place korzysta z technologii machine learningu, algorytmy sczytują dane z zamieszczonych w sieci CV, tworzą profile, tagują i tworzą listy najlepszych osób do danego projektu. Jak to działa Piotrowi Firanowi wyjaśnia Piotr Pawłowski z Talent Place.
Published 02/12/24
Europejczycy uważają, że sztuczna inteligencja bedzie miała pozytywny wpływ min. na naszą pracę, naukę czy diagnostykę. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Google. Liczba wyszukiwań związanych z AI  wzrosła o 300%, a to świadczy, że cały czas jesteśmy ciekawi sztucznej inteligencji. Gość Piotra Firana, Olga Sztuba z Google, podkreśla, że sztuczna inteligencja to po internecie i telefonii komórkowej, trzecia innowacja.
Published 02/02/24
Niewiele ponad połowa badanych Polek i Polaków uważa, że dbają o umiar korzystając z technologii po pracy. Wśród osób przyznających, że mają problem z zachowaniem cyfrowej równowagi, prym wiodą przedstawiciele branży IT. Aż 50 procent z nich przyznaje, że spędza przy smartfonie i komputerze większość wolnego czasu. Czy to uzależnienie, czy znak naszych czasów? Z Bartkiem Walterem rozmawia Piotr Firan.
Published 02/01/24
AI prognozuje sprzedaż, usprawnia logistykę dowozów, a także odciąża pracownika w monotonnych zadaniach. Choć wpływ nowych rozwiązań na branżę gastronomiczną jest niezaprzeczalny, to trudno wyobrazić sobie pracę i życie człowieka w świecie opanowanym przez sztuczną inteligencję. Czy intensywny rozwój AI to dla człowieka szansa, czy zagrożenie? O to Macieja Statkiewicza pyta Mateusz Kulik.
Published 02/01/24
Rok 2024 będzie ważnym okresem w rozwoju AI. Jakie nowe możliwości wyznaczy jej użytkownikom sztuczna inteligencja? Jak będzie się rozwijać? O tym z Bartłomiejem Balcerzakiem, ekspertem od sztucznej inteligencji rozmawia Mateusz Kulik.
Published 01/17/24
Wraz z rozwojem AI pojawią się nowe zawody, ale też pewne znikną. Czy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę? A może warto zapytać, kiedy i komu sztuczna inteligencja zabierze pracę? Kto powinien się obawiać jej utraty? Jakie cechy pozwolą nam się obronić przed takim ryzykiem? O tym z Radosławem Bzomą z Finture rozmawia Piotr Firan.
Published 12/30/23
Mateusz Zimoch wraz ze swoim zespołem wykorzystał sztuczną inteligencję w służbie etyki. Tam, gdzie jedni widzą pole do nadużyć, on dostrzegł możliwość większej ochrony wrażliwych danych. Czym jest etyczny monitoring, czemu służy anonimizacja materiałów, czy zdjęć? O szczegółach projektu opowiada Mateuszowi Kulikowi
Published 12/08/23
Rozprzestrzeniają się teorie spiskowe na temat 5G, są one fałszywe i niebezpieczne dla społeczeństwa. Badania naukowe wykazują, że 5G nie jest szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt. Ważne jest, żebyśmy rozumieli technologię i korzystali z jej zalet, a nie poddawali się fałszywym teoriom spiskowym. Jak walczyć z dezinformacją na temat 5G? O tym z Markiem Lipskim z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji rozmawia Mateusz Kulik.
Published 11/28/23
Biometria wykorzystuje nasze dane biometryczne, np.skan twarzy, tęczówki, odcisk palca, które zamienia na specjalne kody zwane wzorcem biometrycznym. Za pomocą biometrii zabezpieczamy smartfony, tablety, laptopy. Ta technologia wykorzystywana jest też na lotniskach. Wkrótce też, dzięki niej, zapłacimy spojrzeniem za zakupy. O zaletach i skuteczności biometrii Piotr Firan rozmawia z dr Mateuszem Trokielewiczem, wiceprezesem Global Biometric Council.
Published 11/27/23
Jak zmienia się tworzenie tego zasobów wiedzy, na czym polega pisanie haseł, czy robi to ChatGPT? Kim są edytorzy Wikipedii i ile osób ją tworzy? Jak działa Fundacja nadzorująca Wikipedię, na czym będzie polegała tworzona własnie nowoczesna "wtyczka" odnosząca się do CzatGPT i czy Wikipedia przetrwa? Na te pytania Piotrowi Firanowi odpowiada Natalia Ćwik, Dyrektorka Generalna Stowarzyszenia Wikimedia Polska.
Published 11/24/23
Jednym z kluczowych aspektów działania sieci komórkowych jest zasięg. Coraz większa liczba stacji bazowych oraz rozmieszczenie ich na danym obszarze wpływają na zwiększenie pokrycia siecią. Dzięki temu my, użytkownicy możemy korzystać z usług telekomunikacyjnych, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy. Kolejnymi istotnymi elementami są: prędkość przesyłania danych oraz pojemność sieci. W jakich sytuacjach możemy mieć problem z wysłaniem smsa, czym jest efekt Sylwestra i czy mobilne maszty...
Published 11/21/23
Budowa 5G elektryzuje opinię publiczną na całym świecie. Sieć daje ogromne możliwości nowej technologii przesyłu danych, ale też wokół niej narosło wiele mitów, także tych szkodliwych i absurdalnych. Jeden z nich to przekonanie, że pod budowę 5G trzeba będzie wycinać drzewa. Czy rzeczywiście? O tym z Markiem Lipskim z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji rozmawia Mateusz Kulik.
Published 11/14/23
W dobie korków i zapchanych ulic taksówki powietrzne jawią się jako lek na całe zło. Na świecie prowadzone są już pierwsze testy takich pojazdów ale odbywają się na razie bez pasażerów i pilotów. Jak zapowiadają ich twórcy, pierwsze loty komercyjne mogą odbyć się już za trzy lata. Gdzie będą takie podniebne przystanki, jaki kodeks ruchu będzie obowiązywał w powietrzu i ile taki lot może kosztować? O powietrznych taksówkach z Damianem Śmigielskim, mechanikiem samochodowym rozmawia Weronika...
Published 11/13/23
Czy kraje wolne od 5G nie miały koronawirusa? I czy w szczepionkach były ukryte chipy? Te i inne wątpliwości rozwiewa w rozmowie z Mateuszem Kulikiem Marek Lipski z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
Published 11/07/23
Wiele inwestycji telekomunikacyjnych wiąże się z protestami okolicznych mieszkańców. Jednym z ich argumentów  jest przekonanie, że skoro wiatraki można przesunąć o kilka kilometrów, to maszty również. Operatorzy z jednej strony starają się ze sobą współpracować, by ograniczyć ilość masztów na jednej powierzchni, a z drugiej robią wszystko, by zapewnić odbiorcom  jak najlepszy zasięg. O tym, dlaczego tak trudno przesunąć masz, w rozmowie Piotra Firana z Markiem Lipskim z Polskiej Izby...
Published 10/31/23
Panuje błędne przekonanie, że im maszt telekomunikacyjny jest dalej, tym lepiej dla mieszkańców, którzy są jego użytkownikami. Zupełnie przeciwnie! Zarówno maszty jak i nasze osobiste telefony działają „w dwie strony” - są i nadajnikami i odbiornikami. Cały czas pozostają ze sobą w kontakcie i wymieniają się informacjami nawet wtedy, kiedy telefon leży sobie na półce i z niego nie korzystamy. Można porównać tę komunikację do rozmowy dwóch osób. Jeśli stoją one odpowiednio blisko siebie, nie...
Published 10/24/23
Calmsie to startup zajmujący się wdrażaniem innowacji w medycynie, w szczególności w dziedzinie zdrowia psychicznego. Calmsie to także nazwa cyfrowej aplikacji, która może pomóc osobom dotkniętym depresją. O szczegółach związanych z projektem z Marcinem Waryszakiem, współautorem apki rozmawiał Mateusz Kulik.
Published 10/19/23
Pole elektromagnetyczne jest wszędzie wokół nas. Emituje je wszystko, przez co płynie prąd- nadajniki radiowe, instalacje elektryczne, czy Słońce. Czy i kiedy pole elektromagnetyczne może być szkodliwe? O tym z Markiem Lipskim z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji rozmawia Mateusz Kulik.  
Published 10/17/23