Episodes
Kursuse lõpetame koos Kaimar Karuga, kes on ettevõtja ja endine Eesti väliskaubanudse- ja infotehnoloogiaminister ning püüame analüüsida seda, mida tulevik toob. Eks ka siin tunnis tuleb arvestada, et keegi meist ennustaja ei ole ning kõik need mõtted siis meie isiklikud arvamused ning mitte faktid ega absoluutne tõde. Aga väga loodan, et igaüks teist võtab siit kaasa mõne idee ka oma tuleviku jaoks.
Video on gümnaasiumi valikkursuse "Turvaliselt infoühiskonna" osa. Tegu on 6. mooduli "Kuhu...
Published 04/04/22
Kursus hakkab lõppema ja täna siis püüan koos Cybernetica AS teadus- ja arendusprojektide juhi Dan Bogdanoviga arutada selle üle, et milline võiks olla tehnoloogiate areng lähima kümne aasta jooksul. Muidugi tulevik ei saa kunagi olla fakt, vaid see video on lihtsalt kahe inimese arvamus sellest, mis tulevikus võib juhtuma hakata. Aga sellegipoolest loodan, et see annab teile mõtteid ja ideid ka oma tuleviku planeerimisel ja otsuste tegemisel.
Video on gümnaasiumi valikkursuse "Turvaliselt...
Published 04/04/22
Mis on infosõda?
Mille peale peaks mõtlema, kui oled infosõja lahingutandrile sattunud?
Teemat avavad Tartu Ülikooli lektori ja sotsiaalmeedia uurija Maria Murumaa-Mengel ja küberturvalisuse õpetaja Diana Poudel.
Jälgi meid ka Twitteris:
Maria https://twitter.com/MariaMuruM
Diana https://twitter.com/DianaiD
Lingid, mida mainitud:
🔗 https://propastop.ee/
🔗 https://www.bellingcat.com/
🔗 https://euvsdisinfo.eu/
🔗 https://novaator.err.ee/k/meediataip
🔗...
Published 03/21/22
Seoses sündmustega Ukrainas otsustasin teha ühe muudatuse meie kursusel ning ühe tunni pühendada infosõja teemadele. Siin tuleb juttu sellest, mis on infosõda, kuidas infosõda peetakse ja kuidas tuleks ise käituda kui oled osaline infosõjas (ka passiivselt meediat tarbiv inimene on ikkagi praegu infosõja keskel)
See on gümnaasiumi valikkursuse "Turvaliselt infoühiskonna" tund.
Kõik kursuse videod on leitavad ka YouTube kanalis...
Published 03/20/22
Selles loengus tuleb juttu sellest, et kui palju meil tegelikult privaatsust digimaailmas on ning kas ja kuidas seda üldse hoida saab.
See on gümnaasiumi valikkursuse "Turvaliselt infoühiskonna" tund. Tegu on 5. mooduli "Kuidas digimaailmas turvaliselt liigelda?" kolmanda tunniga.
Videona on loeng leitav YouTubes https://youtu.be/EBi6dq3B0Dc
Published 02/14/22
Selles tunnis tuleb juttu selles, et kes on häkkerid ning mis on nende roll infoühiskonna turvaliseks muutmisel. Külas turvaevangelist Peeter Marvet.
Video on gümnaasiumi valikkursuse "Turvaliselt infoühiskonna" osa. Tegu on 4. mooduli "Kas inimene on infoühiskonnas suurim turvaauk?" kolmanda tunniga.
Tund on üleval ka YouTubes videona https://youtu.be/kwOpHkA4rFQ
Published 01/16/22
Räägime sellest, et milliseid andmekilde iga päev digimaailma jäetakse ning kuidas neid andmeid saab ära kasutada meiega manipuleerimiseks.
Video on gümnaasiumi valikkursuse "Turvaliselt infoühiskonna" osa. Tegu on 4. mooduli "Kas inimene on infoühiskonnas suurim turvaauk?" teise tunniga.
Tund on ka olemas YouTubes videona https://youtu.be/kJVtnAVuK_0
Published 01/16/22
Selles tunnis tutvustan Robert Cialdini raamatut "Mõjustamise psühholoogia" ning toon ka näiteid, kuidas neid tehnikaid meie peal digimaailmas kasutatakse. Video on gümnaasiumi valikkursuse "Turvaliselt infoühiskonna" osa. Tegu on 4. mooduli "Kas inimene on infoühiskonnas suurim turvaauk?" esimese tunniga.
Tund on üleval ka YouTubes videona https://youtu.be/UnCm5i93Fwc
Published 01/15/22
Seekord käisin külas Eesti Väitlusseltsi ja ajasin juttu Eesti Väitlusseltsi tegevjuhi Kristin Parts. Rääkisime sellest, et mis on väitlemine, miks väitlusoskus on vajalik tänapäeva ühiskonnas ning samuti veidi demagoogia teemadel.
Video on gümnaasiumi valikkursuse "Turvaliselt infoühiskonna" osa. Tegu on 3. mooduli "Kas sõna on alati vaba?" kolmanda tunniga "Fakt või arvamus? Seekord tuleb juttu väitlusest..."
Loengut saab vaadata ka videona YouTube's https://youtu.be/BPtgX4V3y34
Mõned...
Published 11/27/21
Tänases tunnis on külaliseks endine peaprokorör ja jurist Lavly Perling, kellega koos räägime vabadusest, vastutusest ja sõnade mõjust.
Video on gümnaasiumi valikkursuse "Turvaliselt infoühiskonna" osa. Tegu on 3. mooduli "Kas sõna on alati vaba?" esimese tunniga "Sõnavabadus ja vastutus".
Suur tänu Laagri raamatukogule, et nii vahva nurgakese meile filmimiseks andsite :)
Loengut saab vaadata ka videona YouTubes https://youtu.be/MNTSQpsbJWI
Published 11/27/21
Selle tunni teemaks on valeinfo teke, levik ja sellega kaasnevad probleemid. Kuna tegelikult ma 2020 sügis selle teemaga väga aktiivselt tegelesin seoses Haridus- ja Noorteameti projektiga valede jaht, siis seekord tunnis taaskasutusega tegelen.
Kui soov asja videona vaadata, siis selle leiab YouTubest https://youtu.be/dvZDTGXccWo
Kindlasti soovitan kõigil (õpilaste jaoks on see suisa kohustuslik) tutvuda ka lehega https://noor.targaltinternetis.ee/valede-jaht/
Published 11/18/21
Sellel korral on külas Daniel Vaarik, kellega koos arutame, et mis on ajakirjanduse valud ja võlud tänasel päeval.
Kindlasti piilu ka Levila lehte ja vaata, kuidas Sulle meeldib selline veidi teistmoodi ajakirjandus https://www.levila.ee/
Tegu on gümnaasiumi valikkursuse "Turvaliselt infoühiskonnas" tunniga. Täpsema info kursuse kohta leiad lehelt https://kool.digiabi.ee/gumnaasiumi-valikkursus-turvaliselt-infouhiskonnas/
Youtubes on video leitav https://youtu.be/eJigb2lZW5U
Published 11/02/21
Kui tavapäraselt teen inimestega intervjuud, siis seekord juhtus nõnda, et peale oma idee tutvustamist Kadrile, soovis ta kogu tunni ise läbi viia.
Kuna Kadri doktoritöö oli seotud meediaharidusega ning ta on ise ka palju veebinare loonud ning hetkel koolitab koolitajaid, siis see oli pakkumine, millest oli võimatu ära öelda. Õppisin ka ise siit videost nüüd mõndagi ning loodetavasti on kõigil vaatajatel sama põnev.
Sügav kummardus ning siirad tänusõnad Kadrile selle sisuka loengu eest 🙏...
Published 11/02/21
Käesolev video on loodud gümnaasiumi valikkursuse "Turvaliselt infoühiskonnas" jaoks.
Ärge hakake otsima 5. tundi, sest see oli iseseisva töö tund (nendest töödest tuleb siin video alguses ka veidi juttu). Lisaks soovitaks siis vaadata videot, et kuidas Gutenbergi trükipress siis töötab (lihtne ja geniaalne - samas mõelge kui kaua kulus aega enne kui see asi leiutati) https://www.youtube.com/watch?v=DLctAw4JZXE
Ja boonusülesande raamat on siis Terry Pratchett "Tõde" - see peaks igas...
Published 11/02/21
Selle nädala tunnis aitab Telia Eesti AS asjade interneti valdkonna juht Vjatšeslav Antipenko teile lahti rääkida asjade interneti. Mida see väljend tähendab? Milliseid uusi võimalusi see pakub? Millised ohud kaasnevad koos asjade interneti järjest kiirema kasvuga? Neile ja paljudele teistele küsimustele saate vastuse nüüd selles taskuhäälingus. Kui eelistad hoopis videot, siis selle leiad https://www.youtube.com/watch?v=U94MtEx1TvY
Käesolev taskuhääling on tehtud "Turvaliselt...
Published 09/25/21
Siin loengus räägib Eesti riigi IT juht Siim Sikkut, et kuidas e-riik toimib, miks me neid lahendusi usaldada saame ning mis on põnevad uued arengud, mis tulevikus plaanis on. Videona leiad loengu YouTubest https://www.youtube.com/watch?v=Kt6uRSHFG7c
Käesolev taskuhääling on tehtud "Turvaliselt infoühiskonnas" videoloengu baasil ning palun arvestada, et taskuhäälinguga kuulates võib mõni infokild puudu jääda.
Tegu on esimese mooduli esimese tunniga virtuaalsel valikkursusel "Turvaliselt...
Published 09/25/21
Selles tunnis räägime koos Laagri Roboringi juhendaja Mai Pitsneriga, kuidas arvutite ja interneti areng on toimunud alates 19. sajandi keskpaigast kuni 20. sajandi lõpuni. Loengus mainitud lingid leiad videoloengu juurest YouTubest https://www.youtube.com/watch?v=QZt8lLdqwUY
Käesolev taskuhääling on tehtud "Turvaliselt infoühiskonnas" videoloengu baasil ning palun arvestada, et taskuhäälinguga kuulates võib mõni infokild puudu jääda.
Tegu on esimese mooduli esimese tunniga virtuaalsel...
Published 09/25/21
See on nüüd esimene tund gümnaasiumi virtuaalse valikkursuse "Turvaliselt infoühiskonnas" jaoks. Selles tunnis on suurem fookus korralduslikul poolel ja laiemalt huvi pakkuvate teemade juurde liigume järgmine nädal.
Selles episoodis aitavad infoühiskonda lahti mõtestada ka Krista Fischer, Liisa Past, Aare Lapõnin ja Tõnu Tammer.
Täpsem info kursuse kohta lehel https://kool.digiabi.ee/gumnaasiumi-valikkursus-turvaliselt-infouhiskonnas/
Kuna tegemist on videoloenguga, siis palun arvestada,...
Published 09/19/21