Czy pisarz powinien zajmować się promowaniem swojej twórczości? Jak wydawnictwa podchodzą do marketingu wydanej książki? Jakie są sposoby (płatne i bezpłatne) na rozreklamowanie swojej powieści? Na te i inne pytania odpowiem w jedenastym odcinku podcastu Didaskalia Joanny Bagrij z cyklu #zŻyciaPisarza. Dodatkowe linki do materiałów z bloga znajdziesz w artykule: https://born-to-create.pl/promocja-ksiazki/.
W niniejszym odcinku opowiadam o promowaniu książki w internecie oraz poza nim, w prawdziwym, fizycznym świecie. Skupiłam się aż na 17 formach promocji powieści, które Ty jako pisarz możesz śmiało wykorzystać. Nie wszystkie wymagają fachowej wiedzy marketingowej, wystarczy trochę chęci, samozaparcia oraz czasu na prowadzenie tych działań marketingowych. Na początku wyjaśniam także, dlaczego autor sam musi zaangażować się w reklamę swojej twórczości i z jakich powodów wydawcy nie są tym zainteresowani. Wśród bezpłatnych sposobów wypromowania książki wymieniam m.in.
Portale społecznościowe dla moli książkowych,
Chwalenie się swoją twórczością,
Profile w mediach społecznościowych,
Prowadzenie strony autorskiej, podcastu,
Udostępnianie próbek twórczości, organizowanie konkursów,
Współpracę z blogerami, podcasterami,
Spotkania autorskie, udział w targach książek,
Kontakt z mediami tradycyjnymi,
Patronaty medialne.
Podrzucam również kilka metod płatnych promocji książki, np. reklamę Google Ads, na YouTube’ie, artykuły sponsorowane. Opowiadam także, jakie są zalety i wady prowadzenia działań promocyjnych z agencją marketingową, na co powinieneś uważać, kiedy lepiej zająć się tym obszarem samodzielnie.
Zaintrygowany? Koniecznie wysłuchaj odcinka podcastu i wypróbuj pomysły na promowanie swojej książki. Pamiętaj, żeby przetestować różne formy promocji powieści i wybierz te, które pochłoną jak najmniej Twojego czasu, a przyniosą Ci najlepsze efekty.
Jeśli chciałbyś przedyskutować temat, zapraszam do kontaktu:
[email protected].