Prolog to jeden ze sposobów na rozpoczęcie powieści. Sprawdza się szczególnie w przypadku powieści kryminalnych, ale nie tylko. Stanowi świetne wprowadzenie do książki, w której fabułę chcemy oprzeć na wydarzeniu z przeszłości. Jak go napisać? Ile powinien mieć stron? Co powinno się w nim znaleźć? Na te i inne pytania odpowiem w trzynastym odcinku podcastu Didaskalia Joanny Bagrij z cyklu #WarsztatPisarski. Dodatkowe linki do materiałów z bloga znajdziesz w artykule: https://born-to-create.pl/jak-rozpoczac-ksiazke-i-napisac-prolog/. Odsyłam Cię także do wpisu o realizowaniu postanowień noworocznych: https://born-to-create.pl/postanowienia-noworoczne-szablony/.
W niniejszym odcinku przechodzę przez definicję prologu i wyjaśniam, jak kiedyś rozumiało się ten element powieści, a jak podchodzą do niego współcześni pisarze. Opowiadam także, jaką najczęściej formę przybiera prolog w powieści kryminalnej i czy w każdej książce, bez względu na gatunek, należy go umieścić. Podaję także przykłady prologów, na których można się zainspirować – są to „wstępy” z moich wydanych już książek (Oddech Śmierci, Pogranicznik) oraz co nieco zdradzam na temat prologu w moim pierwszym, niewydanym dziele.
Dużą część odcinka poświęcam także 5 wskazówkom dot. konstruowania tego specyficznego rozpoczęcia książki:
Ogranicz długość prologu,
Bądź tajemniczy i enigmatyczny,
Pozostaw wskazówki do rozwiązana zagadki kryminalnej,
Wpływaj na wyobraźnię czytelnika,
Zastosuj inny styl, rodzaj narracji niż w zasadniczej fabule powieści.
Zaintrygowany? Koniecznie wysłuchaj odcinka podcastu i przemyśl, jaką formę będzie miał prolog w Twojej książce. Pamiętaj, że nie jest to element must have i nie musisz tworzyć go na siłę, jeśli nie czujesz go w swojej powieści.
Jeśli chciałbyś przedyskutować temat, zapraszam do kontaktu:
[email protected].