Bohater książki to jeden z fundamentalnych elementów, spajających fabułę w spójną całość. Interesujące postaci są w stanie przyciągnąć czytelników, wywołać emocje i przekonać do sięgnięcia po kolejne części z większej serii powieści. Jak stworzyć ciekawego bohatera? Jakie cechy wyglądu i osobowościowe należy przemyśleć? Czy można się wzorować na prawdziwych ludziach, opisując fikcyjne historie? Na te i inne pytania odpowiem w czternastym odcinku podcastu Didaskalia Joanny Bagrij z cyklu #WarsztatPisarski. Dodatkowe linki do materiałów z bloga znajdziesz w artykule: https://born-to-create.pl/jak-stworzyc-bohatera-ksiazki/.
W niniejszym odcinku przejdziemy przez proces kreacji bohatera książki. Opowiem o pierwszym etapie, czyli wizualizacji postaci, a następnie przejdziemy do zastanowienia się nad poszczególnymi grupami cech, które ułatwią kompleksowe opisanie postaci. Wśród nich można wymienić:
Wygląd zewnętrzny i stan zdrowia,
Osobowość,
Historia i przeszłość,
Wartości, motywacje, cele i dążenia,
Supermoce i słabości,
Wykształcenie, ścieżka kariery, hobby,
Styl życia, rytuały i nałogi,
Relacje i związki,
Tajemnica bohatera.
Sporą część odcinka poświęcę także zagadnieniu roli poszczególnych bohaterów w książce. W zasadzie każda postać, którą chcemy wprowadzić, powinna coś wnosić do fabuły całej powieści. Oczekują tego czytelnicy; zyska także na tym również spójność opowiadanej historii. Nawet poboczni i drugoplanowi aktorzy Twojego dzieła muszą nieść konkretny przekaz. Dlatego przed zamknięciem swojego maszynopisu, przemyśl, czy wszyscy bohaterowie faktycznie mają udział w opowiadanej historii.
Zaintrygowany? Koniecznie wysłuchaj odcinka podcastu i przemyśl, na jakich cechach oprzesz profil osobowościowy swojego głównego bohatera. Pamiętaj, że postaci możesz wzorować na prawdziwych i realnych ludziach.
Jeśli chciałbyś przedyskutować temat, zapraszam do kontaktu:
[email protected].