Nikt nie jest w stanie uciec przed podatkami, nawet pisarze! Jak jednak rozliczyć się z wydania i sprzedaży książki, o czym pamiętać, współpracując z wydawnictwem i działając na zasadach self-publishingu? Czy trzeba prowadzić działalność, by sprzedawać swoje książki? W siedemnastym odcinku podcastu Didaskalia Joanny Bagrij z cyklu # zŻyciaPisarza postaram się nakreślić i wyjaśnić wszystkie zawiłości związane z obowiązkami podatkowymi pisarzy. Szczegóły również na blogu: https://born-to-create.pl/jak-rozliczyc-sprzedaz-ksiazki/.
Najprostsza forma rozliczenia się z podatków przypisana jest do wydawania książki z wydawnictwem w ramach umowy o dzieło. W tym przypadku wydawca załatwia większość spraw formalnych, a nam zostaje jedynie wypełnienie rozliczenia rocznego. A jak jest w przypadku wydawania powieści własnym sumptem? W odcinku wyjaśniam:
Definicję działalności gospodarczej w kontekście pisania i wydawania książek,
Kwestie działalności nierejestrowanej,
Czym jest przychód, dochód, koszt i zysk,
Ogólne zasady obliczania podatku dochodowego,
Czy i kiedy potrzebujesz założyć firmę.
Pamiętaj, że nie jestem księgową i moja wiedza opiera się na doświadczeniu współpracy z wydawcami, znajomości przepisów zaczerpniętych ze studiów oraz serwisów finansowo-księgowych. Zanim zdecydujesz się przeprowadzić rozliczenia, skontaktuj się z biurem księgowym. Dzięki opinii specjalisty zyskasz pewność i nie popełnisz błędu w rozliczeniach z fiskusem.
Zaintrygowany? Koniecznie wysłuchaj odcinka podcastu i poznaj, jak rozlicza się pisarz ze sprzedaży książki.
Jeśli chciałbyś przedyskutować temat, zapraszam do kontaktu:
[email protected].