Pisarze często powołują się na brak weny do pisania, kiedy nie mają chęci, motywacji lub pomysłu na pisanie książki. Czy tak jest rzeczywiście – czy natchnienie musi wystąpić w procesie tworzenia powieści? Jak pobudzić zapał twórczy? Co zrobić, żeby pisać bez efektu pustej strony? Czy ma na to wpływ krzywa wydajności? O tym wszystkim posłuchasz w osiemnastym odcinku podcastu Didaskalia Joanny Bagrij z cyklu #PisarskieInspiracje. Szczegóły również na blogu: https://born-to-create.pl/wena-tworcza-i-krzywa-wydajnosci/. Koniecznie zajrzyj na dodatkowe materiały:
https://born-to-create.pl/motywacja-do-pisania/
https://born-to-create.pl/jak-dobrze-zaplanowac-ksiazke/
https://born-to-create.pl/automotywacja-skuteczne-techniki/
https://born-to-create.pl/mapa-mysli-a-pisanie/.
Wena twórcza jedynie ułatwia pisanie, ale nie może być traktowana jako wymówka. Bez zapału twórczego jesteś w stanie tworzyć doskonałe opowieści, a brak natchnienia może wynikać z tak prozaicznego powodu jak brak motywacji, zmęczenie czy strach przed porażką. Ważne jest również poznanie swojej krzywej wydajności, czyli okresów w ciągu dnia, w których mamy najlepszą efektywność. Jeśli nie możesz się skoncentrować i cos blokuje Cię przed pisaniem, możesz spróbować poniższych sposobów na brak weny twórczej:
Poznaj swoją krzywą wydajności,
Zmotywuj się do działania,
Uwolnij swoje myśli i daj pracować podświadomości,
Popracuj nad konspektem i planem książki,
Dopracuj to, co już napisałeś,
Odpocznij ogólnie lub od pisania,
Nie stresuj się i nie przejmuj krytyką,
Bądź dla siebie tolerancyjny.
Pamiętaj, żeby nie zamykać się i nie zasłaniać się brakiem weny, jeśli pisanie Ci nie idzie. Znajdź swój własny sposób na pobudzenie natchnienia. Zaintrygowany? Koniecznie wysłuchaj odcinka podcastu i dowiedz się, jak podchodzić do tematu braku weny twórczej.
Jeśli chciałbyś przedyskutować temat, zapraszam do kontaktu:
[email protected].