Wydając książkę, automatycznie narażamy się na krytykę literacką. Negatywna recenzja może zaboleć, dlatego warto wiedzieć, jak ją przepracować i obrócić w coś konstruktywnego. Jak skutecznie poradzić sobie z krytyką? Jak najlepiej reagować na krytykanctwo? Kiedy należy odpuścić czysty hejt? O tym wszystkim posłuchasz w dwudziestym pierwszym odcinku podcastu Didaskalia Joanny Bagrij z cyklu #WarsztatPisarski. Szczegóły również na blogu: https://born-to-create.pl/jak-radzic-sobie-z-krytyka-ksiazki/.
Pisarze obawiają się krytyki nie dlatego, że są przewrażliwieni na swoim punkcie. Pracując bardzo długo nad książką, wiążą się z nią emocjonalnie i gdy zostaną skrytykowani, zastanawiają się, czy ich wielomiesięczna praca nie była czasem zmarnowanym. Ponadto osoby zewnątrzsterowne, czyli opierające ocenę własnej wartości np. o opinie innych, mocno przeżywają każde negatywne słowo. Krytykę literacką książki trzeba po prostu zaakceptować jako naturalny element procesu wydawania powieści, a następnie należy wdrożyć sposoby na uporanie się z negatywnymi opiniami.
Z krytyką można radzić sobie na różne sposoby. Warto np. uzmysłowić sobie, przez jakie etapy najczęściej przechodzimy (są to tzw. etapy żałoby):
Zaprzeczenie,
Gniew,
Targowanie się (negocjacje),
Depresja,
Akceptacja.
Pamiętaj, aby nie brać wszystkiego do siebie i odrzucać czysty hejt, z którym nic i tak nie zrobisz, a koncentrować się na tzw. konstruktywnej krytyce, czyli opiniach wartościowych, dzięki którym poprawisz swój warsztat pisarski. Nie zafiksowuj się także na samych komentarzach – nie musisz czytać wszystkiego, co na temat Twojej książki piszą w sieci czytelnicy.
Zaintrygowany? Koniecznie wysłuchaj odcinka podcastu i poznaj skuteczne sposoby na radzenie sobie z krytyką.
Jeśli chciałbyś przedyskutować temat, zapraszam do kontaktu:
[email protected].