Konspekt książki jest formą dokumentu, który streszcza i prezentuje Twój zamysł na książkę. Możesz go przygotować dla siebie i dla wydawcy, aby w skondensowanej formie przedstawić fabułę powieści. Co powinien zawierać konspekt? Jakie są jego rodzaje? Czy są jakieś wzory i szablony, a wydawcy oczekują przesłania konspektu w określonej formie? O tym wszystkim posłuchasz w trzydziestym pierwszym odcinku podcastu Didaskalia Joanny Bagrij z cyklu #zŻyciaPisarza. Szczegóły również na blogu: https://born-to-create.pl/konspekt-ksiazki/.
Linki do powiązanych artykułów i odcinków podcastu:
Jak zaplanować książkę?
Propozycja wydawnicza – jak napisać maila do wydawcy?
Wykorzystanie mapy myśli podczas pisania książek
Konspekt książki zasadniczo pełni 2 funkcje. Po pierwsze jest pomocą podczas procesu pisania książki, wskazuje Ci, co po kolei powinieneś opisywać i zmniejsza ryzyko kryzysów pisarskich oraz syndromu pustej strony. A po drugie często wymagają go wydawcy, którzy na jego podstawie podejmują decyzję o wydaniu Twojej książki. Co w nim zawrzeć, by dokładnie opisać swoją koncepcję na powieść? Polecam w nim uwzględnić m.in.:
Tytuł książki,
Przebieg fabuły, ramowy plan wydarzeń,
Bohaterów,
Rodzaje narracji, zastosowane środki stylistyczne,
Miejsca akcji,
Cel, przesłanie książki, jeśli je Twoje dzieło posiada,
Obszerność książki, liczbę stron,
Planowany termin zakończenia pisania książki.
Nie ma jednego wzoru czy szablonu konspektu książki, a wydawcy zwykle liczą na intencję twórczą pisarza. Nie narzucają ram tego dokumentu, zwykle nie mają sztywnych wytycznych, ale przed przesłaniem propozycji wydawniczej sprawdź, jakie są oczekiwania w tym zakresie. Konspekt warto również przygotować po prostu dla siebie, aby ułatwić sobie etap właściwego pisania, a w przypadku tworzenia serii powieści mieć pod ręką streszczenie poprzednich części.
Zaintrygowany? Koniecznie wysłuchaj odcinka podcastu i dowiedz się, jak przygotować konspekt książki, który pomoże Ci w pisaniu, a wydawcy pozwoli na podjęcie decyzji o wydaniu Twojej powieści.
Jeśli chciałbyś przedyskutować temat, zapraszam do kontaktu:
[email protected].