Description
A Fidesz 2010-es választási győzelme óta eltelt 13 év alatt csak egyetlen állami testület volt képes érdemi ellenállást kifejteni a kormánypárt hatalmi törekvéseivel, a jogállam leépítésére irányuló lépéseivel szemben.
A hat éve alakult második Országos Bírói Tanács (OBT) következetes kiállása nyomán előbb ellehetetlenült a hatalmával gyakran visszaélő korábbi igazgatási csúcsvezető, Handó Tünde, végül a kormánytöbbség magát a 2011-ben átalakított bírósági rendszert is kénytelen volt megreformálni.
Az OBT hatéves mandátuma január végén lejár, pár hete a bíróságok küldöttei már meg is választották az új OBT tagjait.
Miért pont az OBT volt képes változásokat elérni?
Miért nem próbáltak újrázni a régi tagok, holott megtehették volna? Mit lehet tudni az új testületről, demokratikus volt-e a tagok megválasztása, próbálta-e valaki a folyamatot befolyásolni?
És egyáltalán, van-e bármi jelentősége egy átlagos polgár számára annak, ami most az OBT-ben történik?
Vendégünk Farkas Erika, a Magyar Helsinki Bizottság jogásza.
Ha fontosnak tartod a munkánkat, és érdekel, hogyan tárjuk fel a hatalom titkait, akkor csatlakozz a Direkt36 támogatói köréhez!
www.direkt36.hu/tamogass-minket/
Borítókép: David Pressman, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete az OBT két tagjával, Matusik Tamással és Vasvári Csabával találkozik. Forrás: Ambassador David Pressman / X
Civil szervezetek és független szerkesztőségek kerültek a Szuverenitásvédelmi Hivatal célkeresztjébe. A hivatalt létrehozó törvény a bírálók szerint ellentétes a jogállamiság alapelveivel - az Alkotmánybíróság azonban egy friss határozatában nem talált benne problémát. A határozat tartalmáról és...
Published 11/26/24
Bizonytalanabb és kiszámíthatatlanabb lett a világ, miután Donald Trump múlt héten legyőzte Kamala Harrist az amerikai elnökválasztáson.
A Direkt36 keddi adásában Eric Weaverrel, a Debreceni Egyetem docensével és Panyi Szabolcs kollégánkkal arról beszélgetünk, miért nem lett pária Trump január...
Published 11/11/24