Rozhovor s Ondřejem Dusílkem, CEO Centrálního depozitáře cenných papírů o tom, co je centrální depozitář, jak funguje a k čemu slouží, jaký je rozdíl mezi centrálním depozitářem a clearing housem, jak probíhá vypořádání burzovních obchodů a proč je stále T+2, nebo jak nejjednodušeji zjistit, zda-li na vás náhodou nečekají akcie ještě z kuponové privatizace. Dozvíte se také, jak se vede evidence cenných papírů a k čemu slouží navazující evidence, co by se stalo, kdyby ČEZ odešel z BCPP nebo jak lze by šlo obchodovat Venator, Groupon nebo Plug Power na BCPP.
BIO:
Vystudoval Ekonomickou fakultu VŠB-TU Ostrava a to obor Finance (2003) a obor Eurospráva (2005). V roce 2016 ještě dokončil na University of London Diploma for graduates in Banking. Svou profesní kariéru zahájil v roce 2005 jako analytik ve společnosti UNIVYC, a.s., což byla dceřiná firma BCPP, která se v roce 2010 přejmenovala na Centrální depozitář cenných papír, a.s. a převzala evidence cenných papírů od SCP. V roce 2012 absolvoval stáž City of London Corporation, která zahrnovala také dvou měsíční pracovní zkušenost ve společnosti London Stock Exchange v oddělení Regulatory Strategy. Také se podílel v letech 2013 a 2014 jako poradce na projektu Světové banky s cílem modernizovat kapitálový trh v Azerbajdžánu. V roce 2017 byl zvolen do představenstva Centrálního depozitáře cenných papírů a o dva roky později byl jmenován generálním ředitelem centrálního depozitáře a také byl zvolen do burzovní komory (představenstva) Burzy cenných papírů Praha.
V ROZHOVORU SE DOZVÍTE:
Co je centrální depozitář a k čemu slouží, co zajišťuje (0:40)Co znamená nominee concept (6:03)Rozdíl mezi centrálním depozitářem a clearing housem (7:05)Jak probíhá margin call (10:36)Trendy v likviditě na BCPP (11:45)Jak probíhá vypořádání na energetické burze (12:35)Jaký je rozdíl mezi fyzickými a dematerializovanými akciemi (16:28) Co znamená navazující evidence (20:36)Služby pro emitenty (LEI a ISIN indetifikátor) (23:08)Vypořádání burzovních obchodů (T+2) a proč to nelze zkrátit na T+1 (problé m s Gamestopem a Robinhoodem) (26:43) Komunikace s orgány veřejné moci a jak často komunikují s finančním úřadem (33:01)Výpis z nezařazené evidence (700 000 účtů v nezařazené evidenci) (34:01)Nová technologie DLT (40:24)Emise dluhopisů a podpora Ministra financí (43:50)Čez na BCPP a co by se stalo, kdyby ČEZ z burzy odešel (48:40)Tržby CDCP (54:04)Venator, Groupon nebo Plug Power na BCPP (58:37)
ZPĚTNÁ VAZBA:
Vaše zpětná vazba je pro mě důležitá. Máte-li k podcastu jakékoliv poznámky, zašlete mi je, prosím, na
[email protected] nebo na Twitteru @lenka_schanova. Děkuji.
DALŠÍ ROZHOVORY:
Jiří Kovařík a Přemek Papp: IPO pohledem emitentaMichal Šnobr: Investiční aktivityDušan Šenkypl: Budování Pale Fire Capital, investice do Grouponu, prodej ePojis