Description
Jak už napovídá délka tohoto dílu, téma ne/rovností odměňování žen a mužů v České republice nelze jednoduše rozmotat a vyřešit. Celé téma i výkon konkrétního rozhodnutí Evropského výboru pro sociální práva ve věci University Women of Europe (UWE) proti České republice přiblíží právnička KVZ Eliška Hronová.
V dílu se dozvíte, jak se v míře gender pay gap (rozdílu mezi průměrným výdělkem všech zaměstnaných mužů a žen) projevila pandemie covidu-19 i další krátkodobé faktory; proč nemáme více diskriminačních sporů; nebo jaké novinky může na český pracovní trh přinést evropská legislativa. Zazní i to, jakými kroky mohou k rovnému odměňování přispět zaměstnavatelé a pracující.
K tomu, co zaznívá v dílu podcastu, doplňujeme z později zveřejněného reportu EIGE (European Institute for Gender Equality) následující aktuální vývoj: Česko se s 56,2 ze 100 bodů v EU umístilo na 23. místě indexu rovnosti žen a mužů. Jeho výsledek je o 11,7 bodu nižší než výsledek EU. Od roku 2010 se skóre Česka v tomto ohledu zlepšilo pouze o 0,6 bodu. Převážné části zvýšení (0,5 bodu) stát dosáhl od roku 2017. V celkovém pořadí však tuzemsko kleslo od roku 2010 o devět příček. V oblasti rozhodování moci se Česká republika umístila na předposledním, 26. místě.
Více informací:
rovnaodmena.cz
rozhodnutí a anotace UWE proti České republice
report EIGE
Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021-2030
* Sledujte nás na Twitteru a Facebooku *
Tento podcast je finančně podpořen z Norských fondů v rámci projektu "Zvyšování povědomí o judikatuře Evropského soudu pro lidská práva a dalších mezinárodních závazcích České republiky v oblasti lidských práv". Kancelář vládního zmocněnce pro zastupování ČR před ESLP je součástí Ministerstva spravedlnosti.
Již v roce 2007 Evropský soud pro lidská práva ve věci D. H. a ostatní shledal, že Česká republika diskriminuje romské žáky v přístupu ke vzdělání. Ani po 15 letech ale na tom nejsou romští žáci o mnoho lépe. Nadále jsou nadměrně umísťováni do speciálních tříd a škol s diagnózou lehkého...
Published 06/30/23
V Česku žije nejméně 154 tisíc lidí v bytové nouzi. Třetina z toho jsou děti. Dalšího 1,3 milionu lidí je ohroženo ztrátou bydlení. Bytová nouze má přitom závažné dopady na fyzické i psychické zdraví, rodinný život nebo soukromí. Jak na situaci reaguje chystaný zákon o podpoře v bydlení? Na koho...
Published 06/27/23