#44 Romana Straussová: Stálo by za to udělat velkou osvětu, aby rodiče dětem četli, zpívali a nepoužívali mobily či tablety. Ty mohou negativně ovlivnit jejich vývojovou trajektorii
Description
Hostem podcastu je Romana Straussová, logopedka, terapeutka dětí a dospívajících s poruchou autistického spektra (PAS), videotrenérka a autorka metody Open therapy of autism (O.T.A.).
V tomto díle jsme si povídali o unikátní metodě O.T.A., která vznikla i proto, že mnoho rodičů má obavy ze svých autistických dětí, že jim nerozumí. Romana sama měla adoptované dítě s PAS a procházela si podobnými obavami. Poté, co začala pracovat s dětmi s PAS i profesně, rozvíjela pozitivní přístup, který je vnímá primárně jako děti a ne jako autisty. Základním předpokladem je prostředí, kde se dítě může seberealizovat a kde rodič není tím, kdo neustále dává pokyny a dítěti s něčím pomáhá.
Metoda je zcela vývojová a kvazi-experimentálně ověřená, že funguje a výrazně zlepšuje život dětem s poruchou autistického spektra a snižuje její projevy.
Dále se dozvíte, co se společně s dětskými lékaři povedlo zavést a jakou zásadní systémovou změnu to přineslo, ale i konkrétní příběh dívky, které Romana Straussová poskytovala odbornou podporu. Hovořili jsme také o epidemii autismu a co ji napomáhá, ale také o tom, co je nejdůležitější rozvíjet u dětí s PAS.
Více o Centru terapie autismu a jejich práci se dozvíte zde.
Méně administrativní zátěže a více přímé práce s rodinami. Méně nedůvěry a více podpory. To jsou základní principy změny, které se podařilo dosáhnout v Pardubickém kraji díky změně OSPODu odspodu.
Hosty Petra Havlíčka jsou Kateřina Netolická, vedoucí Odboru sociálních věcí Pardubického kraje,...
Published 11/07/24
Realizační fáze vývoje řešení je výzva, která na žadatele o dotaci klade vysoké nároky. Je to pochopitelné, protože jde o výzvu, z které chceme podpořit ambiciózní projekty, které usilují o systémovou změnu. Což také znamená, že to není výzva pro každého, ale i to že se během konzultací a na...
Published 10/24/24