A hajléktalanság magány / Iványi Gábor & Veiszer Alinda / Mozinet Nagylátószög (Láthatatlanok)
Description
"A hajléktalanság az magány és egyedüllét.”
A Magyar Evangéliumi Testvérközösség alapító lelkészeként és az Oltalom Karitatív Egyesület elnökeként pályája során számos hátrányos helyzetű embernek segített már. Iványi Gábor a hajléktalanellátásban végzett tevékenységének köszönhetően pedig rengeteg különböző utcára került ember sorsát ismerte meg.
Vele beszélget a Veiszer Alinda a Mozinet Nagylátószög új adásában A láthatatlanok című film kapcsán. A Cinego kínálatában is elérhető filmben négy mindenre elszánt szociális munkást követünk, akik egy nőknek fenntartott hajléktalanszállót vezetnek. Amikor az emberi tényezőt teljesen figyelmen kívül hagyó bürokraták ellehetetlenítik őket, hősiesen szövetkeznek, hogy a szabályokat áthágva segítsenek pártfogoltjaikon és tovább üzemeltessék a helyet.
„A hajléktalanok nem láthatatlanok, mert nagyon is szemünk előtt vannak. Azért is félnek sokan a tőlük, mert olyan könnyen lehet azzá válni.”
A beszélgetésben felmerül, kikre utalhat a film címe, kik a láthatatlanok. Iványi Gábor értelmezése szerint sokkal inkább a szociális munkások, és az általuk végzett ellátás az, ami kevésbé látható a szélesebb társadalom számára. A hajléktalanság problémája viszont nagyon is szem előtt van, és emlékezteti a többségi társadalmat arra, mennyire könnyű elveszíteni a talajt. Politikai szinten szerinte a probléma elfedése a cél, a megoldása nem.
„Éjjel, amikor elcsendesedik a világ, és valakiből elkezd kikívánkozni az életének a története, azok a legfontosabb kegyelmi pillanatok.”
Arról, hogy ki a jó szociális munkás, és hogyan lehet jól segítséget nyújtani a hajléktalanoknak, Iványi Gábor azt mondja, az első lépés mindenképpen az, hogy meghallgassuk azt, akiről gondoskodunk. A hajléktalanok nem egy homogén massza, egyéni problémák és életutak jellemzik őket, amiket figyelembe kell venni az egyéni segítségnyújtásban, és a visszailleszkedés elősegítésében.
„Kár lenne az élet további részét azzal megmérgezni, hogy a múltunk lehetetlen korrigálásával fecséreljük az időt.”
Iványi számára azok az örömteli élmények a hajléktalanellátásban, amikor sikerül valakit visszavezetnie arra a pontra, ahol talajt vesztett, és megtalálja újra a saját útját, amit korábban elhagyott.
A láthatatlanok elérhető a Cinego kínálatában az alábbi linken: https://cinego.hu/filmek/a-lathatatlanok
A szövegben felhasznált idézeteket szerkesztve közöltük.
Fejezetek:
00:00 Bevezetés
00:32 Hajléktalanok és szociális munkások - kik is a láthatatlanok?
01:58 Változott a társadalom hozzáállása a hajléktalansághoz?
03:54 Hajléktalanság vidéken és a fővárosban
05:10 Hogy lehet visszaintegrálni a hajléktalanokat?
07:22 Kik a “nem tipikusan hajléktalanok”?
10:23 Mi lehet egy hajléktalan ember motivációja a visszailleszkedésre?
12:39 Ki a jó segítő?
18:19 Van különbség férfi és női hajléktalanok között?
22:26 Mi számít sikernek és kudarcnak a hajléktalanellátásban?
25:47 Minden élet egy csoda
Műsorvezető/szerkesztő: Veiszer Alinda
Rendező: Orzói Kristóf
Operatőr: Rotera
Vágó: Jókuti Fruzsi
Kreatív menedzser: Bertók Andrea, Csata Hanna
Producer: Böszörményi Gábor
Látványterv: Nanavízió
Smink: Nevelős Emma
Hangmester: Lukács Péter Benjámin
A Mozinet hivatalos felületei:
Facebook: https://www.facebook.com/mozinet
Instagram: https://www.instagram.com/mozinetfilmek
TikTok: https://www.tiktok.com/@mozinet.tiktok
YouTube: https://www.youtube.com/@mozinet
Virág Anita Anna természetfilmes fókuszú televíziós szerkesztő. Korábban a Duna televíziónál, most az MTVA berkein belül válogat a világ természetfilmes terméséből, hogy azok tv-s adásba kerülhessenek. Vele beszélget a Mozinet Nagylátószög legújabb adásában Kovács Gellért Filmszerész a hamarosan...
Published 11/10/24
A beszélgetés SPOILEREKET tartalmaz!
A Pánik és a Tiszta szívvel után, eddigi legszemélyesebb filmjével tér vissza a mozikba Till Attila. Az És mi van Tomival? gyógyulóban lévő alkoholbeteg hősei Budapest utcáit járják, hogy megtalálják az eltűnt társukat.
Veiszer Alinda a 14. Mozinet...
Published 11/06/24