[AUTOPROMOCJA] Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio https://onetaudio.app.link/AI8lmOEQTKb
Zbigniew Ziobro nie stawił się przed komisją śledczą do spraw Pegasusa. Na portalu X tłumaczył swoją nieobecność tym, że według orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, komisja działa nielegalnie, a na jej posiedzeniu pojawi się, gdy ta zostanie powołana bez wad, na które wskazuje Trybunał w swoim orzeczeniu.
Bartosz Węglarczyk zauważył, że pan Ziobro ma taką umiejętność szkodzenia ludziom chorym w Polsce. Zaszkodził im w momencie, kiedy doprowadził do spadku liczby przeszczepów w Polsce, wypowiadając słowa o lekarzu, przez którego nikt już życia nie straci, a który nie został nigdy skazany za morderstwo. A teraz zawsze, gdy musi zniknąć z życia publicznego, tłumaczy, że jest chory i teraz będziemy mogli odwoływać się do pana Ziobry, który jest chory wtedy, kiedy musi być chory, a jak nie musi być chory, to nie jest chory.
Naczelni rozmawiali również o pierwszych ustaleniach komisji badającej rosyjskie wpływy w Polsce. Generał Jarosław Stróżyk, przewodniczący komisji prezentując raport, mówił, że "Komisja jednogłośnie rekomenduje przekazanie zebranych materiałów właściwej prokuraturze, celem dokonania oceny prawno-karnej pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa przez Antoniego Macierewicza z art. 129 Kodeksu Karnego, tj. zdrady dyplomatycznej".
Naczelni przypomnieli, że Antoni Macierewicz odegrał dużą rolę w budowaniu pozycji Prawa i Sprawiedliwości, pomógł im wygrać wybory w 2015 roku i później w 2019, opowiadając swoje teorie na temat katastrofy smoleńskiej. Przypomnieli również o pojawiających się zarzutach wobec byłego ministra obrony narodowej. Jest on często oskarżany o współpracę z rosyjskim wywiadem. Tomasz Sekielski przypomniał, że czas najwyższy, żeby Antoni Macierewicz został sprawdzony przez służby i to mogłoby ostatecznie potwierdzić, lub zaprzeczyć doniesieniom o jego współpracy z obcym wywiadem.
Bartosz Węglarczyk i Tomasz Sekielski rozmawiali również o obsadzaniu stanowisk w spółkach Skarbu Państwa. Jak ujawnili dziennikarze Onetu, Szymon Piegza i Marcin Terlik, w należącej do PKP spółce Natura Tour żadnych konkursów do zarządu i rady nadzorczej nie było. A najważniejsze stanowiska w spółce objęli ludzie bezpośrednio związani z Polskim Stronnictwem Ludowym.
Na koniec odcinka Naczelni skomentowali również ostatnie napięcia na linii marszałek Szymon Hołownia- dziennikarze.
Zapraszamy na kolejny odcinek Naczelnych oraz zachęcamy do słuchania podcastu w każdy poniedziałek o godz. 19.00 na stronie Onetu, a także w aplikacji Onet Audio. Zapraszamy również do pisania do Naczelnych na adres
[email protected].