22. O wszystkich świętych. Rozmowa z Marcinem Boguszem
Description
W tym podcaście rozmawiam z Marcinem Boguszem, historykiem i historykiem sztuki, który w Muzeum Narodowym w Warszawie zajmuje się kolekcją sztuki
średniowiecznej. Czy wiecie ilu jest świętych Kościoła Katolickiego i gdzie oni są? Albo co trzeba zrobić, żeby znaleźć się w ich gronie? Na pierwsze pytanie odpowiedź nie jest łatwa, bo oprócz oficjalnego spisu jest też całkiem spora szara strefa – to postaci obdarzane lokalnym kultem, nigdy oficjalnie nie wpisane do rejestrów watykańskich, a wśród nich… święty Pies. A gdzie są? Wiadomo – w Niebie. Zostać świętym być może nie jest aż tak trudno – obecny papież kanonizował na raz ponad 800 męczenników.
Marcin opowiada o kanonizacjach, relikwiach, cudach, wreszcie po czym poznać, że ciało należało do osoby świętej. Jest gęsto, ale ciekawie.
A na końcu naszej rozmowy istotna konstatacja – co należy robić we
Wszystkich Świętych, a co w Dzień Zaduszny, szczególnie jeśli chcielibyśmy
skrócić cierpienia naszych bliskich w Czyśćcu.
na stronie www.grazynabastek.pl znajdziecie obrazy, o których wspominamy
Logo podcastu: Darek Bylinka – Ubawialnia
Muzyka: fragmenty „Czarodziejskiej góry” Pawła Mykietyna
Montaż: Ewa Chyra
Nazywam się Grażyna Bastek i jestem historyczką sztuki. Zajmuję się malarstwem dawnym, ale częstoprzekraczam
granice gatunków i czasów. „Po co sztuka?” to rozmowy z historykami sztuki, krytykami, artystami, ale też z tymi, dla których sztuka jest – jej odbiorcami.
Znajdziesz mnie między innymi na
Facebooku i Instagramie:
▪️
https://www.facebook.com/JestTakiObraz
▪️ https://instagram.com/grazynabastek
oraz na mojej stronie internetowej:
▪️ https://www.grazynabastek.pl
W tym podcaście rozmawiam z profesorem Piotrem Kordubą, znawcą designu, architektury mieszkaniowej i kultury zamieszkiwania, autorem wielu książek, w tym niedawno wydanej, napisanej wraz z Jarosławem Trybusiem – „Warszawskie mieszkania. Biografie miejsc, rzeczy i ludzi”, ale też (już...
Published 09/29/24