Nauka o starości w XXI wieku: szczęśliwe życie do setki czy krach systemu emerytur? [Jeszcze inna przyszłość #5]
Description
Ludzie żyją coraz dłużej, dożywając już powszechnie osiemdziesiątki, albo nawet i setki. XXI wiek będzie w końcu epoką długiego, szczęśliwego życia... Nie, moment, przecież społeczeństwo do funkcjonowania potrzebuje osób młodych, a zwłaszcza pracujących! Bez nich padnie system emerytalny i opieki zdrowotnej, a miliony ludzi starszych pozostaną bez opieki. Chyba że czeka nas jeszcze inna przyszłość?
W tym odcinku cyklu „Jeszcze inna przyszłość”Łukasz Lamża przygląda się symulacjom populacyjnym na XXI wiek oraz przewidywaniami tworzonymi przez specjalistów od starzenia się. Czy medycyna jest w stanie zapewnić nam spokojną, zdrową starość? Czy system emerytalny ma rację bytu w XXI wieku? Czy człowiek jest organicznie zdolny sensownie przeżyć 120 lat, albo i więcej?
Kolejny odcinek cyklu, ciąg dalszy tematu starości w XXI wieku, już za dwa tygodnie, w sobotę 24 sierpnia!
W swoim nowym cyklu Łukasz Lamża, dziennikarz naukowy „Tygodnika”, patrzy w przyszłość doby antropocenu trzeźwo, bez paniki i bez naiwności, na podstawie liczb, nauki i zdrowego rozsądku.
🌍ODWIEDŹ SERWIS SPECJALNY:WIELKIE WYZWANIA: ANTROPOCENPrzyglądamy się największym wyzwaniom epoki człowieka oraz drodze, która zaprowadziła nas od afrykańskich sawann do globalnej wioski. Omawiamy badania naukowe i dyskusje nad interakcjami między człowiekiem i innymi elementami przyrody – zarówno tymi współczesnymi, jak i przeszłymi. CZYTAJ WIĘCEJ >>>
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
Montaż i muzyka: Michał Woźniak
Na zdjęciu: Łukasz Lamża // Fot. Grażyna Makara
Jak mały musi być śmieć, aby kwalifikował się jako „mikro”? Skąd właściwie się bierze mikroplastik i czy rzeczywiście winne są nasze ubrania i kosmetyki? Ile tak naprawdę jest tego mikroplastiku w głębinach oceanicznych, w lodowcach i wnętrzu ludzkiego ciała? I jakie są realne dowiedzione...
Published 11/22/24
Wypędzeni mieszkańcy, najważniejsza baza wojenna USA na świecie, migranci w drodze po lepsze życie i geopolityczne szachy. Los wysp Chagos, kilku kropeczek lądu na Oceanie Indyjskim, to historia kolonializmu w pigułce.
Na czym polega umowa i dlaczego akurat teraz wszyscy brytyjscy posłowie...
Published 11/20/24