Description
Behawioryzm, Kognitywizm, Konektywizm i Konstruktywizm – terminy, które brzmią tak teoretycznie, że mogą nas zniechęcać do szukania w nich czegoś przydatnego do codzienności.
Nic bardziej mylnego! Za każdą teorią stoją lata praktyki oraz niezliczona ilość badań. Postanowiliśmy więc zagłębić się w te podejścia i poszukać w nich lekcji na temat tego, jak projektować ścieżki rozwoju dla osób dorosłych.
Efekty przerosły nasze oczekiwania, dlatego z nieukrywaną przyjemnością chcielibyśmy Was zaprosić na kolejny odcinek podcastu R2C2, w którym rozmawiamy o praktykach wynikających z teorii uczenia osób dorosłych.
Która z teorii skłania Was do dłuższej refleksji? Dajcie znać w komentarzu. :)
MAPA ODCINKA:
[1:16] Podejście behawioralne
[6:41] Praca z nawykami
[12:46] Nauka przez modelowanie
[20:20] Istota kognitywizmu
[24:30] Jak emocje wpływają na zapamiętywanie
[34:06] Teoria ładunku poznawczego
[44:14] Rola konektywizmu
[50:05] Konstruktywizm w praktyce
CIEKAWOSTKI Z TEGO ODCINKA:
Podejście behawioralne przekłada się najbardziej w praktyce celowej, która przebiega zawsze według tego samego schematu, jest powtarzana wielokrotnie wraz z feedbackiem osoby prowadzącej.
Potrzebujemy kontekstu, aby wykorzystać wiedzę.
Pamięć bazuje na tonie emocjonalnym. Jeżeli próbujesz odtworzyć w tonie emocjonalnym wiedzę, to dużo łatwiej przychodzi jej przyswajanie. Rzeczy, które są do zapamiętania powinny być podpinane pod emocje.
ŹRÓDŁA WSPOMINANE W TYM ODCINKU:
B. F. Skinner – amerykański psycholog, który zapoczątkował podejście behawioralne.
Albert Bandura – twórca słynnego eksperymentu z lalką Bobo.
Jean Piaget – autor kognitywizmu
Professor Michelle Ellefson, University of Cambridge – neuronauka uczenia się (podcast)
Leigh Thompson – Kellogg School of Management
Cykl Kolba – model uczenia się opracowany przez profesora Davida A. Kolba
Jack Mezirow – Teoria uczenia się transformatywnego
To już ostatni odcinek I sezonu Podcastu R2C2. Nie martwcie się, wracamy po wakacjach, a na poprawę nastroju przygotowaliśmy dla Was najlepszy przepis na humor!
Po raz kolejny skorzystaliśmy z badań, by przybliżyć Wam tematy związane z humorem w relacjach, życiu, biznesie, a tak naprawdę w...
Published 11/21/22
Kolejny odcinek podcastu R2C2 to rozmowa o mindsecie i jego możliwościach. Odkryliśmy różnorodne badania naukowe, które pozwoliły nam znaleźć odpowiedzi na pytania związane ze sposobem myślenia jednostek i grup, a także kulturą organizacyjną.
Dowodzimy jakie czynniki wpływają na postawę...
Published 11/14/22