Description
(00:00) Řekni si o web 28
(00:18) Telegraficky
(00:42) Linkodrom
(04:03) Život s technologiemi
(05:11) Na čem právě pracujeme
(05:44) Tip z naší knížky
(06:28) Závěr
Telegraficky
Datovky jsou s námi patnáct let * Ani Američanům se nelíbí návrh kyberzákona od NÚKIB * Padnul nový rekord v aukci domén: 152.077 korun za virtualnisidlo.cz * 2. srpna vstoupí v platnost evropské nařízení o AI * Křišťálovka sbírá nominace. Už po devatenácté
Každý den vám připravujeme jednohubky na našem webu (RSS feed).
Linkodrom
Figma, AI a komoditizace designu: Co nás čeká? Figma na červnovém ConFigu představila nové AI funkce a vyvolalo to smíšené reakce v designérské komunitě. Zatímco některé funkce, jako přejmenování vrstev nebo rozšířené vyhledávání, mohou ušetřit čas, funkce make design je vnímána kontroverzně. Kritici tvrdí, že AI přispívá k homogenizaci designu a vede k vytváření průměrných výsledků.
Nechme teď stranou obavy o autorská práva a generování plagiátů, které vedly Figmu k pozastavení generování návrhů pomocí AI. Skutečná hodnota designu spočívá v lidském přístupu, kreativitě a empatii. Návrhy od AI zatím působí jako výstupy od lidí z Fiverru, které také AI nejčastěji nahrazuje. Nad tím, co tvoří lidský otisk v designu, se zamýšlí Scott Riley ve článku On AI and the commoditisation of design a nejde pro ostrá slova daleko.
Heuristika? Audit? Checklist. Když si chcete být jisti, že jsou vaše weby nebo aplikace navrženy a implementovány dobře, obrátíte se na UX konzultanta a objednáte si u něj druhé oči. Pro začátek je to efektivnější a rychlejší než odstartovat s uživatelským výzkumem a měřením kvality. Konzultanti tuhle službu prodávají jako heuristiku nebo audit. Zní to opravdu fundovaně, ale v podstatě to znamená, že mají kontrolní seznam a podle něj váš projekt zhodnotí.
V newsletteru Řekni si o web #21 jsme se zaměřili na Nielsenovu heuristiku, ale checklistů, podle kterých můžete své projekty hodnotit, je celá řada. Kontrolní seznamy pomáhají udržovat konzistenci a minimalizovat chyby, což je klíčové pro kvalitní uživatelskou zkušenost. Zlepšují efektivitu a odhadnutelnost práce, protože poskytují jasný přehled o potřebných krocích. Usnadňují komunikaci a spolupráci v týmu, protože každý ví, co je potřeba dokončit. Checklist slouží jako dokumentace o průběhu prací, a to je užitečné, když se chcete dlouhodobě zlepšovat.
Baví vás tenhle příspěvek? Řekněte o něm ostatním!
Zrození kompetenčního centra UX: Příběh trpělivosti a úsilí. BoB Marvan na Twitteru píše, že kompetenční centrum DIA pro UX hledá UX specialisty.
Michal Bláha z Hlídače státu popisuje vytrvalou snahu týmu místopředsedy vlády pro digitalizaci Ivana Bartoše přivést do státní správy odborníky na uživatelskou přívětivost. Kompetenční centrum UX bylo navrženo do Národního plánu obnovy v polovině roku 2022 a formálně vzniklo na podzim 2023. Proces zahrnoval přesvědčování politiků a úředníků o potřebě UX a souvisejících věcí. Přesvědčit ministra Bartoše bylo snadné, ale Ministerstvo financí bylo složitější. Evropská komise byla rychle přesvědčena o důležitosti projektu a byla překvapena nízkými náklady.
Martin Bunček z TA ČR, která patří k průkopníkům UX ve státní správě, je trochu skeptický, co bude z uxáky z kompetenčního centra po skončení po-covidového programu obnovy, z něhož jsou nyní kompetenční centra financována.
I shot the serif! Ne, teď nemáme na mysli hit od Boba Marleyho, ale triviální hru, při které se zrelaxujete a potrápíte svůj postřeh. Na obrazovce se vám budou objevovat písmena a vaším úkolem bude poznat patkové písmo a zasáhnout ho zaměřovačem.
Život s technologiemi
Martin včera obědval s př