Description
00:00 Řekni si o web #32
00:17 Telegraficky
00:38 Linkodrom
04:08 Život s technologiemi
05:29 Na čem právě pracujeme
05:42 Tip z naší knížky
06:14 Pozvánka na Frontkon
06:25 Carlos Šakal a rozloučení
---
Telegraficky
Google představil Pixel 9. * Apple Maps jsou na webu. * Ministerstvo školství mělo IT výpadek. * Válka s mloky je předobrazem lidstva s AI. * Putin a Maduro se bojí Signalu. * Košík dostal pokutu za netržní jednání a CZC.cz opravdu končí. * Zemřela Susan Wojcicki.
---
Linkodrom
Jak se stal Edge preferovaným prohlížečem? Prohlížeč Microsoft Edge je na desktopech druhým nejpoužívanějším prohlížečem hned po Google Chrome. Je mezi nimi sice odstup asi padesát procentních bodů, ale i tak je překvapivé, že si lidé oblíbili prohlížeč právě od Microsoftu. Předchozí prohlížeč Microsoftu Internet Explorer neměl právě dobrou pověst. Zajímavé je, že Edge je opravdu oblíbený a jeho používání nemůžeme jednoduše svést na to, že je předinstalovaný na počítačích s Windows. Ostatně DMA v EU nás nyní nutí, abychom si výchozí prohlížeč vybrali.
„Mám Edge na pracovním macu. Dobrovolně a spokojeně.“ — Petr Staníček
Odborník na SEO Pavel Ungr se k používání Edge přiznal na sociálních sítích a v komentářích se k němu přidávají další internetoví specialisti. Edge je jako mnoho jiných prohlížečů postavený nad jádrem Chromium a lze do něj instalovat rozšíření pro Chrome. Edge nabízí ale pro uživatelský komfort i vlastnosti, které Chromu chybí.
Jednou z těch praktických jsou pracovní prostory, které umožňují rychle otvírat, zavírat a sdílet sady webových stránek, což se hodí, když třeba pracujete na několika projektech zároveň a nechcete mít otevřené desítky tabů.
Další jsou profily. Znáte je z Chromu, ale Edge vám dovoluje nastavit pravidlo pro otevření konkrétního webu pod zvoleným profilem. To je zajímavá volba, pokud třeba chcete, aby se vám pracovní záležitosti automaticky otvíraly v pracovním profilu. Michal Altair Valášek ukazuje, jak automatické přepínání profilů v Edge můžete využít pro omezení sledování tam, kde měníte přístup ke službám za souhlas s použitím cookies třetí strany.
---
Baví vás tenhle příspěvek? Řekněte o něm ostatním!
---
Budoucnost uživatelských rozhraní. Vývoj uživatelských rozhraní se neustále přizpůsobuje novým technologiím. S příchodem umělé inteligence a rozšířené či virtuální reality, se zvyšuje tlak na tradiční UI a vyvstává otázka, zda a jak by měly naše interakce s technologiemi pokračovat. Zamýšlí se nad tím Nathan Tuftsbrown.
Úkolem UX designérů je zajistit, aby nové rozhraní bylo také uživatelsky přívětivé a přívětivé. To zahrnuje minimalizaci třecích ploch při přechodu na nové typy interakcí, jako jsou konverzační nebo gestické rozhraní, a také zajištění etických aspektů, zejména při využití AI.
AI a generativní UI mohou přinést personalizované a kontextově relevantní zážitky, ale také vyžadují pečlivý design, aby zajistily konzistenci a spolehlivost. Gestické rozhraní zase čelí výzvám v přesnosti, výkonu a fyzické náročnosti pro uživatele.
Jaká je podle vás budoucnost uživatelských rozhraní? Bude UI se vyvíjet s AI, AR/VR a gesty, nebo nás čeká něco zcela nového, jako je třeba ovládání zařízení myšlenkami?
---
Sendune připraví kód pro e-mailový newsletter. Připravit zdrojový kód pro e-mail, který se bude dobře zobrazovat jak ve webových rozhraních freemailů, tak v Outlooku nebo hisperských mailových aplikacích, není ani na konci první čtvrtiny 21. století žádný med. Sendune je jednoduchý nástroj, kde stylem chyť a pusť naklikáte funkční vzhled e-mailu a dostanete zdrojový kód, který můžete použít třeba v Mailchimpu a obdobných