Description
Nový díl podcastu Štěstí not found, který vzniká ve spolupráci s organizací SANANIM nás zavede do terénu. Terénní a nízkoprahové služby letos slaví třicet let své existence. Jak velkou síť těchto služeb v Česku máme a co jejich pracovníci a pracovnice vlastně dělají? O tom v novém dílu našeho drogového podcastu hovoří výkonný ředitel SANANIMu Jiří Richter.
Terénní služby se soustředí na aktivní vyhledávání lidí injekčně užívajících drogy v Praze s cílem zmírnit zdravotní a sociální poškození i některé negativní projevy jejich chování a na zvýšení jejich motivace ke změně životního stylu. Funguje už třicet let a společně s nízkoprahovými zařízeními tvoří unikátní síť pomoci pro lidi v drogové závislosti. Jak vypadá taková práce terénního pracovníka nebo pracovnice? Na co naráží? To vysvětluje v první půli podcastu Štěstí not found adiktolog a "teréňák" Radek Jurnikl.
Spolu s ním se podíváme na provoz jednoho z nejvíc úspěšných stanovišť SANANIMu, sanitky u pražského Hlavního nádraží. Ta vznikla původně jako náhrada za zrušené kontaktní místo, ale nakonec ve službě zůstala. V centru Prahy parkuje třikrát do týdne a uživatelé se zde mohou dojít otestovat na infekční choroby, vyměnit si injekční stříkačky, vypít teplý čaj nebo se nechat zdravotnicky ošetřit. Jak sanitka funguje, pro jaké lidi je určena a co jsou její výhody i nevýhody vysvětluje Radek v reportážní části podcastu.
V té rozhovorové pak výkonný ředitel organizace SANANIM Jiří Richter rekapituluje fungování terénních a nízkoprahových služeb a vysvětluje, v čem jsou pro společnost důležité. "V České republice je zhruba 45 000 injekních uživatelů drog. Terénní a nízkoprahové služby jsou v kontaktu s 42 000 uživatelů. To je zcela unikátní číslo," říká Richter. Dodává však, že práce v nízkoprahových zařízeních a v terénu je velmi náročná. "Lidé, kteří ji vykonávají, chrání společnost před infekčními chorobami, ale jejich spoelčenský i finanční status je velmi nízký," dodává výkonný ředitel SANANIM.
Jiří Richter se nedávno vrátil z velké konference o harm reduction v Athénách. Co jsou současné trendy v přístupu k drogám? Jakou pozici na mapě co se progrese týká dnes Česko zaujímá? O tom je nový díl podcastu Štěstí not found.
Podcast vzniká ve spolupráci se SANANIM
Přinášíme záznam z první veřejné debaty podcastu Štěstí not found. Hostkou nahrávání byla ředitelka SANANIM Martina Richterová Těmínová.
Na živém nahrávání našeho drogového podcastu si Apolena Rychlíková povídala se zakladatelkou a ředitelkou organizace SANANIM MArtinou Richterovou Těmínovou....
Published 11/19/24
Novým hostem podcastu Štěstí nof found byl úplně první národní protidrogový koordinátor, psycholog, terapeut a adiktolog Kamil Kamila.
"Trajektorii, kterou jsme v otázce drog a závislostí začali v roce 1993, se více méně podařilo udržet," říká psychiatr, psycholog a adiktolog Kamil Kamila, který...
Published 10/22/24