Vladimír Matajs: S elektřinou se bude kšeftovat. Fotovoltaika na bytovku má návratnost 5 let
Description
Komu se vyplatí fotovoltaická elektrárna (FVE)? Jakou návratnost očekávat? Co přinesla energetická novela Lex OZE I, a jaké změny přináší její pokračování, které vešlo v platnost s příchodem srpna?
Spousta otázek. Na všechny a ještě na mnohem víc mi odpovídal Vladimír Matajs. Expert na FVE panely pro bytové domy a spolumajitel společnosti Helioware.
Ve skoro 2 hodinovém rozhovoru jsem odhalil všechno, co vás jako investora, majitele bytového i vlastního domu může zajímat o FVE, jejím nasazení, životnosti a vývoji do následujících let.
Začali jsme u toho, co nás všem vrtá v hlavě – návratnost. Dozvíte se, komu se panely vyplatí, jaká je vstupní investice, co pokryje dotace, i za jak dlouho se vám fotovoltaika zaplatí.
Probrali jsme možnosti, jak se úspěšně vyhnout žádosti o stavební povolení – kdo jste někdy řešil, dobře víte, že byste tohle legislativní martyrium nechtěli znovu absolvovat.
Pan Matajs nasdílel i tipy, jak se dá FVE řešit, pokud vlastníte dům např. v Praze, ve které je velká část všech budov, minimálně v centru, součástí památkové zóny.
Kdo sledujete situaci na trhu s FVE, budete znát MALINU – zkrachovalá společnost. Nedodělala přes 2000 zakázek na solární elektrárny, které již měla nasmlouvané a často i zaplacené. Pan Matajs poradil, jak vybrat solidního dodavatele a minimalizovat rizika s výběrem spojená.
Sám říká: „Do segmentu bytových domů se cpou firmy, které dřív montovaly rodinné domy. Paneláky tak jednoduché nejsou. Vstupuje do toho administrativa, oprávnění, kvalifikace a spousta dalšího. Vybírejte pečlivě, zkontrolujte oprávnění, chtějte po firmě dosvědčit, že mají pojistku.“
Připravili jsme check list toho, co zkontrolovat ve smlouvě. A navázali průběhem založení energetické komunity, která bude stále běžnější.
Taky jsme zabrousili do životnosti panelů a rozdílů garancí u čínských vs. evropských výrobců technologií. Řešili jsme model vyúčtování a fungování distribuce mezi nájemníky v případě, že vlastníte celý bytový dům.
A přišla i řeč na byznysové příležitosti, které se naskýtají nám investorům – prodej elektřiny, kapacita trhu a sítě.
Trošku jsme si zavěštěli a zkusili se podívat do nedaleké budoucnosti – jak se bude vyvíjet výroba panelů v Evropě, která je aktuálně 2krát dražší oproti té v Číně. Amerika zavedla clo na panely z Číny, co to bude znamenat? A mohou přicházet kybernetické útoky na FVE?
Nemovitostí s FVE přibývá, jak je oceňovat, a co si zkontrolovat nám investorům pan Matajs vysvětlil.
A úplný finiš byl o zařizování FVE pro SVJ – jednání s nimi, schvalování v družstvu a humorné zkušenosti z praxe.
Užijte si poslech.
O vlastní bance uvažoval od založení Partners v roce 2007/8. Po letech čekání, sbírání know-how, 2 neúspěšných žádostech u ČNB a získávání kapitálů v objemu 3 miliard se Petru Borkovcovi povedlo rozjet vlastní banku.
Jak se budovala první ryze cloudová banka v ČR?
Ve více jak hodinovém...
Published 11/11/24
Založil Briz.cz, aby makléřům usnadnil inzerci na realních portálech. Jeho aplikace dokáže na základě AI odstranit či přidat předměty z fotek, upravit a vizualizovat celé interiéry a kompletně vykreslovat návrhy z výkresů.
S Jirkou jsme probrali příchod AI do realit – co se změní, možný...
Published 10/24/24