Carol Reed rendezése a brit film noir ékköve. Az 1949-es The Third Man (A harmadik ember) Orson Welles szerepléséről ismert, de a főszereplői Joseph Cotten és Alida Valli, valamint Trevor Howard. A háború után szétszaggatott Bécsben játszódó történet atmoszférájához Carol Reed a német expresszionizmus fényeit és árnyait, valamint egy bécsi citerás dallamait használta fel.
Az adásban szó esik A harmadik ember történelmi kontextusáról, a háború utáni Közép-Európában eluralkodó bizalmatlanságról és kiábrándultságról. Hogyan örökíti meg a képein Carol Reed és az operatőre, Robert Krasker az egyensúlyából kiborult bécsi világot? Mitől különcök a film noir zsánerén belül a főszereplők, az író Holly Martins (Cotten), az alvilági figura Harry Lime (Welles) vagy épp Lime exe, a Bécsben ragadt Anna Schmidt (Valli)? Mennyire hatásos eszköz az atmoszférateremtésben a citerazene? Mivel járulhatott hozzá a film sikeréhez annak magyar születésű producere, Korda Sándor?
Ha tetszett az adásunk, támogass bennünket a Vakfolt Extrával! Csatlakozz a Facebook-csoportunkhoz is!
Mostantól Vakfolt logós pólót és egyéb kellékeket is szerezhetsz magadnak a webshopunkból!
További linkek
A Vakfolt podcast Facebook oldala A Vakfolt podcast az Instagramon A Vakfolt podcast a Twitteren Vakfolt címke a Letterboxdon A Vakfolt podcast a YouTube-on A Vakfolt podcast a Spotify-on A Vakfolt podcast a Google podcasts oldalán A Vakfolt az Apple podcasts oldalán A főcímzenéért köszönet az Artur zenekarnak András az X-en: @gaines_ Péter az X-en: @freevo Emailen is elértek bennünket:
[email protected]