Description
Spisovateľ píše, športovec cvičí. Čímkoľvek sa chcete stať, musíte pre to niečo urobiť.
Vec sa má tak, že nie každé dieťa je rodeným športovcom. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by sa však už škôlkari mali denne hýbať aspoň 60 minút. Aktuálne prieskumy však dokazujú opak. Podľa Slovenskej akadémie vied (SAV) sa aspoň hodinu denne venuje fyzickej aktivite len pätina dievčat a tretina chlapcov vo veku 11 rokov.
Športovec, tréner a odborník Patrik Čurila nám v (príslušnom) podcaste vyrozprával svoje osobné skúsenosti. S deťmi a mládežou začal (v tom čase ešte na lezeckých stenách) pracovať už ako 17-ročný. Aj preto dnes môže s čistým svedomím potvrdiť, že na (správny) rozvoj detí a ich výchovu má šport značný a pozitívny vplyv. Prináša im fyzické, emocionálne/mentálne aj sociálne benefity. Tie sú dôležité najmä v období dospievania.
Pravidelnosť a konzistentnosť (pohybu) nadovšetko.
Ak si má človek radosť z pohybu a pevné zdravie, ktoré so sebou prináša, udržať, pravidelnosť je mimoriadne vítaná. A je to zároveň predpoklad, ako sa z dlhodobého hľadiska zlepšovať.
Žijeme hektickú a uponáhľanú dobu, keď „mať čas pre...
Published 10/20/24
BALANS. Slovo, ktoré môžeme nahradiť napríklad výrazom vyrovnanosť alebo rovnováha. Balansovať v živote teda znamená, udržiavať v ňom rovnováhu a byť emočne, mentálne aj fyzicky vyrovnaný. Ako však „bez bolesti“ dosiahnuť balans medzi prácou, rodinou, priateľmi, inými povinnosťami/záľubami...
Published 08/28/24