ZR #024 Jak powinna wyglądać ekonomia w czasach zmian klimatu? | Kamil Fejfer & Łukasz Komuda, Ekonomia i Cała Reszta
Description
To już ponad rok odkąd istnieje Zrównoważony Rozwój! By uczcić ten mały jubileusz postanowiłem zaprosić do rozmowy Łukasza Komudę i Kamila Fejfera - gospodarzy podcastu o wdzięcznej nazwie Ekonomia i Cała Reszta, którego sam regularnie słucham.
Usłyszycie w tej rozmowie sporo rozważań na temat gospodarki - zastanawiamy się czy wszystkie kraje powinny dbać o wzrost PKB i jak się do tego mają ograniczenia środowiskowe, pada pytanie o cel jaki powinna sobie stawiać ekonomia jako nauka w XXI wieku, ale zastanawiamy się też nad tym czy współużytkowanie sprawi, że w miastach będzie 10 razy mniej samochodów oraz czy nacjonalizm nadal będzie istniał po skolonizowaniu przez ludzkość układu słonecznego. Posłuchacie sami!
A oto sylwetki moich gości:
Kamil Fejfer – dziennikarz piszący o ekonomii i gospodarce. Współpracuje z Newsweekiem, Krytyką Polityczną, NOIZZem, WP Opinie, Pismem, Dwutygodnikiem. Jego teksty ukazywały się również w Gazecie Wyborczej, OKO.press, Vice, F5. Autor książek „O kobiecie pracującej” oraz „Zawód”. Obecnie pracuje nad książką na temat przejawów zmiany klimatu w Polsce.
Łukasz Komuda – ekonomista z 20-letnim doświadczeniem dziennikarza ekonomicznego i redaktora w prasie oraz mediach elektronicznych. W latach 2009-2012 zastępca redaktora naczelnego i p.o. redaktora naczelnego miesięcznika „Businessman.pl”. Od 8 lat związany z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, gdzie pełni stanowisko eksperta rynku pracy i redaktora portalu Rynekpracy.org. Jest członkiem Rady Programowej Fundacji Aktywizacja i współpracuje m.in. z agencją zatrudnienia Randstad, Krajową Izbą Gospodarczą i OKO.press.
Notatki do odcinka: https://www.zrownowazonyrozwoj.org/EICR/
Dzięki, że słuchaliście tego i dwóch poprzednich sezonów Zrównoważonego Rozwoju. Kilka słów ode mnie o przyszłości tego podcastu.
www.zrownowazonyrozwoj.org
Published 07/07/24
Dlaczego współczesna ekonomia opiera się na rozprowadzaniu nadmiaru, a nie - jak lubią myśleć o tym ekonomiści - na zarządzaniu w warunkach niedoboru? Czego możemy się dowiedzieć, gdy na ekonomię spojrzymy z pozycji psychoanalitycznych bądź lingwistycznych? Czy współczesna faza globalizacji...
Published 05/12/24