Episodes
Doktorka Eva Jarolímová z České Alzheimerovské společnosti - https://www.alzheimer.cz - nabídne několik rad ze své bohaté psychologické a konzultační praxe. Probereme také témata jako pečovatelská zátěž, prevence této zátěže a podpůrné skupiny pro lidi s demencí, například skupinu "Toulky pamětí a duší".
Published 06/04/24
Published 06/04/24
Tentokrát na Aloisovy otázky odpovídala zakladatelka a ředitelka neziskové organizace Letokruh paní Kateřina Karbanová. O tom, jak smysluplně zapojují lidi ve zralém věku do dobrovolnických aktivit. A jak dobrovolnictví např. může člověka obohacovat. Čemu všemu se věnují a jak se můžete do jejich aktivit zapojit třeba vy nebo vaši blízcí.
Published 05/21/24
Veronika sdílí své zkušenosti z práce v různých organizacích a v domácím prostředí, a diskutuje o metodách psychoterapeutické péče, které aplikuje ve své praxi.
Published 05/07/24
Neuroložka a výzkumná pracovnice MUDr. Kateřina Sheardová z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně byla hostem Aloisových otázek. Paní doktorka se specializuje na neurodegenerativní onemocnění a poruchy paměti, věnuje se zejména nefarmakologickým výzkumům a mindfulness. Během rozhovoru probereme aktuální projekty jejího výzkumného týmu, metody prevence Alzheimerovy nemoci, včetně udržování zdravého životního stylu a duchovní péče, a představí také různé nefarmakologické metody léčby této nemoci.
Published 04/23/24
Linda Štucbartová je velmi aktivní ženou v businessu, ale o tom primárně náš rozhovor není. Hlavním tématem je především její osobní zkušenosti a angažovanost v sociálních projektech. Linda se podělila o své zkušenosti s využíváním odlehčovací služby Centra Seňorina pro maminku svého manžela, která trpěla Alzheimerovou nemocí. Ve spolupráci s Rotary Club Prague International podpořila naše první setkání Alzheimer Café. Linda také představuje svůj projekt zaměřený na sebeobranu, ESD Czechia, a...
Published 04/09/24
Jaká je prevence Alzheimerovy nemoci a jak ji identifikovat již v ranném stádiu? Paní doktorka Laczó vysvětluje, jak včasná diagnóza může ovlivnit průběh a léčbu této nemoci, a nabízí pohledy na možnosti prevence a podpory kognitivních funkcí.
Published 03/26/24
O své osobní zkušenosti se setkávání s lidmi s Alzheimerovou nemocí, o dobrovolničení a hudbě mluví profesor, ekonom s bohatou akademickou a osobní historií. Otázky mu pokládá jeho dcera Jarka, společně probírají rodinné vazby, význam hudby v péči a vzácné momenty sdílené s těmi, kteří se potýkají s demencí.
Published 03/12/24
S postupným ubýváním kognitivních funkcí mozku a zhoršováním pohyblivosti u starších seniorů a osob s demencí dochází logicky k postupné ztrátě sebeobslužnosti. Pro člověka i pro toho, kdo o něj pečuje, to znamená složitější zvládání běžných situací, obavy nechat blízkého samotného doma a vůbec náročnější péči jako takovou. Jak může úprava domácího prostředí podpořit a prodloužit období samostatnosti a dobrého pocitu, že člověk ještě leccos zvládne sám, nám v této epizodě řekla architektka a...
Published 02/27/24
O vizi a o jednotlivých klíčových oblastech národního programu, tzv. NAPAN, který se v širším kontextu zabývá problematikou Alzheimerovy nemoci i dalších typů demencí. O tom si povídáme s paní Mgr. Markétou Švejdovou Jandovou z Ministerstva zdravotnictví. Jak program vznikal, kdo se podílel na tvoření hlavních cílů a jak se daří jednotlivé oblasti naplňovat. 
Published 02/13/24
Pan Igor je jedním z dobrovolníků odlehčovací sociální služby pro lidi s Alzheimerovou nemocí - Centrum Seňorina, kam chodí každou středu hrát na klavír, přednáší básně a své příběhy. Jak hudba ovlivnila jeho život, co pro něj znamená dobrovolnictví a jak se vyrovnává s emocemi při interakcích s lidmi s Alzheimerovou nemocí?
Published 01/30/24
Rozhovor s Danielem Kolským, úspěšným kavárníkem a zakladatelem české sítě kaváren a pražírny Mamacoffee. Probrali jsme otázky ohledně vzniku a dalších plánů s Café Nezisk a jeho motivace podporovat neziskový sektor. Dotýkáme se také osobních témat, zejména zájmu o péči o lidi s Alzheimerovou nemocí.
Published 01/16/24
Jak se publicistka, novinářka a zároveň spisovatelka dostane k oblasti zdraví? Jak moc se jí dotýká téma Alzheimerovy nemoci a jak se dostala k moderování Alzheimer Café?
Published 01/02/24
Průkopnice koučování a velmi inspirativní žena, která se s námi podělila o zkušenost pečující o svoji maminku. Jak říká, v první fázi péče pro ni přestal existovat běžný život, musela se napojit na svoji maminku, která se pro ni stala "guru". Jakou roli hrála odvaha a odolnost?
Published 12/20/23
„Přináším paprsek světla tam, kde tíha a bolest převládají.“ Marie provází rituály spojenými s koncem života, pomáhá rodinám s praktickými záležitostmi spojenými s péčí o dlouhodobě nemocné. A stává se díky své blízké pomoci určitou nadějí pro rodiny, které se ocitají v situaci, kdy odchází jejich blízký.
Published 12/05/23
Jak probíhá péče o vzpomínkové dědictví obětí nacistického bezpráví a v čem spočívá zlepšení kvality života obětí nacismu? O vzpomínání a práci se seniory, kteří holocaust zažili, jak vnímají čas, jak probíhá trénink paměti... o tom všem jsme si povídali s panem Oldřichem Pláteníkem.
Published 11/21/23
Co je z právního hlediska nutné po vyřčení diagnózy vyřešit nejdřív? V čem se lidé nejvíc ztrácejí? A kde mohou hledat základní právní pomoc? Poslechněte si o dříve vysloveném přání, svéprávnosti a dalších závažných a složitých krocích v životě nemocného i jeho rodiny. Na Aloisovy otázky tentokrát odpovídá Barbora Steinlauf, advokátka specializující se na zdravotnické právo. Podívejte se také na naše stránky a zjistěte více o Alzheimerově nemoci i podpoře...
Published 11/07/23
O tom, jaké to je, když se v relativně nízkém věku dozvíte, že vaše maminka trpí Alzheimerovou nemocí. Eva se rozhodla vzít roli pečující do vlastních rukou a byla ochotná s námi sdílet její zkušenost. Jak role pečující změnila její život a jak se s celou situací vyrovnala. Podívejte se také na naše stránky a zjistěte více o Alzheimerově nemoci i podpoře pečujících: www.nfsenorina.cz www.centrum-senorina.cz www.alzheimercafe.cz www.vsechnojenormalni.cz Děkujeme Martinu Preissovi za...
Published 10/24/23
Co inspirovalo Natašu Slavíkovou, producentku a spoluscénáristku, a jejího muže, režiséra Petra Slavíka, natočit po úspěšném dokumentu Život s Alzheimerem také hraný film o problematice péče o blízkou osobu s Alzheimerovou nemocí? O vzniku scénáře k filmu“Tancuj Matyldo” (v hlavní roli Karel Roden a Regina Rázlová), který vzešel převážně z osobních zkušeností a z dlouhodobé přípravy z prostředí pečujících, ale také o chystané následné osvětové kampani vypráví paní producentka osobně. Nenechte...
Published 10/10/23
Na naše Aloisovy otázky odpovídá paní Věra Ryšavá, která je ochotná a ještě schopná mluvit o pocitech a zkušenostech, které následovaly, když se dozvěděla TEN verdikt. Otázky jako "Co vás přimělo nechat se vyšetřit?" nebo "Jak jste se cítila, když jste se pak dozvěděla o diagnóze Alzheimerovy nemoci?" a nebo "Co jste v té době nejvíc potřebovala a hledala? A kde jste to našla?" poskládaly opravdu silný rozhovor, který může posílit, deprimovat i inspirovat. Poslechněte si ho. Podívejte se...
Published 09/20/23
O ne zcela běžném výskytu Alzheimerovy nemoci ve středním věku ví Alena Kastelic bohužel své. Vážíme si toho, že svůj nelehký úděl a konkrétní zkušenosti sdílí s dalšími pečujícími, které inspiruje a podporuje. Nejen v odpovědích na naše Aloisovy otázky, ale také na své FB stránce Pracuji, Pečuji a Pomáhám. Poslechněte si řadu inspirativních doporučení - o péči o sebe sama, o nelehkých rozhodnutích, o podpoře zaměstnavatelů, o tom, jak je důležité si umět říct o konkrétní pomoc, ale taky o...
Published 09/12/23
Víme, že pracovnic a pracovníků v přímé péči, ošetřovatelek, pečovatelů a všech, kdo se chtějí dobře postarat o seniory nebo hendikepované, je velký nedostatek. Zeptali jsme se Hany Hanáčkové, speciální pedagožky Dívčí školy v Praze, kdo a jak u nich obor pečovatelství studuje, jestli má přehled o následné praxi jejich studentek a na další Aloisovy otázky.
Published 08/28/23
Jaký je význam tzv. ARA skóre v rámci diagnostiky a prevence Alzheimerovy nemoci a jak mohou rodinní pečující využít těchto informací? Na tuhle a další otázky odpovídá MUDr. Jan Pavlík, spoluzakladatel aplikace Terrapino - nové aplikace v oblasti prevence a výzkumu Alzheimerovy nemoci. Dozvíte se od něj také, proč je důležitý kognitivní trénink v boji proti demenci a jak může Terrapino rodinným pečujícím v tréninku mozku jejich blízkých pomoci.
Published 08/15/23
Proč si často pečují nepřipouštějí, že jsou dlouhodobě nepřetržitě ve stresu, a jak mohou včas zabránit vyhoření? Ing. Egita Renovica a MUDr. Filip Brodan se dlouhodobě věnují využití asociace slov a barev, společně rozeberou toto téma a nastíní možnosti, jak se před stresem chránit. Nabídli mj. posluchačům a pečujícím online aplikaci, díky které můžete zjistit, jak na tom se stresem jste vy. Vyzkoušejte zdarma na www.burnoutrisk.com. V dalším pokračování epizody se později budeme věnovat...
Published 08/01/23
Helena Kubů, vedoucí programů pro seniory a sociální pracovnice v organizaci REMEDIUM, představuje bohatou nabídku kurzů zaměřených na kognitivní, fyzické, technologické a další znalosti a dovednosti, ale i na společenská a kulturní setkávání těch, kdo se cítí osamělí nebo se nechtějí ani ve vyšším věku vzdát aktivního života a chtějí pokračovat se svými koníčky nebo se něco nového učit. Dokonce i divadlo hrají v Remediu. Tyto sociálně aktivizační služby seniorům, kteří dosáhli důchodového...
Published 07/18/23