Description
Od sierpnia 2021 roku, kiedy władzę w Kabulu i w całym Afganistanie przejęli talibowie, kobiety zostały wyrugowane z życia publicznego i społecznego – straciły pracę i możliwość nauki, zostały sterroryzowane i zmuszone do pozostania w domach. 23 marca miał być radosnym dniem powrotu nastolatek do szkół. Tak się nie stało – szkoły dla dziewczyn pozostają zamknięte. Kwestia edukacji dziewczyn jest papierkiem lakmusowym sytuacji kobiet w Afganistanie w ogóle. Pokazuje zakres wolności, który zależnie od sytuacji politycznej poszerza się lub zawęża, przestrzeń, w której kobieta może mieć choćby jakiś wpływ na swoją przyszłość.
Gościnią podcastu jest Ludwika Włodek, dziennikarka, reporterka, autorka książki "Buntowniczki z Afganistanu".
Muzyka wykorzystana w intro i outro podcastu pochodzi z purple-planet.com.
Więcej odcinków Atlasu świata znajdziesz na stronie https://atlas-swiata.pl
Kiedy w listopadzie 1899 roku do portu w Antwerpii przybija statek "Belgica", na jej pokładzie po ponad dwuletniej wyprawie wraca Henryk Arctowski. Załoga “Belgici” to pierwsi ludzie, którym udało się przezimować na Antarktydzie. Początkowo zimowania nie było w planach, ale w lutym 1898 roku...
Published 11/03/24
Transcaucasian Trail "w budowie", czyli 1700 km przez Kaukaz z wieloma białymi plamami na mapie. Jako pierwsza osoba z Polski i pierwsza kobieta w ogóle pokonała go solo Dorota Szparaga. Dla pasji do długodystansowych szlaków porzuciła ustatkowane życie i pracę na etacie.
Szparaga oraz inne...
Published 10/19/24