Description
Komitet Praw Człowieka przy ONZ już trzykrotnie uznał, że Finlandia narusza prawa Saamów. Fińscy politycy od długiego czasu nie mogą dojść do porozumienia w kwestii reformy saamskiego parlamentu, na której wielu fińskim Saamom bardzo zależy.
Saamowie to rdzenni mieszkańcy północnej części Europy. Przez niezwykle długi czas Finlandia, Szwecja i Norwegia prowadziły politykę wynaradawiania Saamów, odmawiając im prawa do własnego języka czy własności prywatnej. W drugiej połowie XX wieku sytuacja Saamów zaczęła się poprawiać, jednak proces jest zaskakująco powolny.
Dlaczego w Finlandii zapanował impas polityczny w kwestii praw Saamów? Jak sytuacja tej grupy etnicznej przedstawia się w Szwecji, Norwegii i Rosji?
Gościem Atlasu Świata jest Mateusz Gibała, współpracownik Instytutu Nowej Europy oraz twórca kanału „Polityka po nordycku” na twitterze z bieżącymi informacjami z Finlandii, Szwecji i Norwegii.
Jeśli zainteresował Cię ten odcinek, posłuchaj wcześniejszych rozmów poruszających tematy związane z krajami nordyckimi:
Norwegia z perspektywy roweru (odcinek podróżniczy): https://open.spotify.com/episode/6UWXw3p9WcHvg2N7PccXEi
Skąd Szwedzi czerpią prąd: https://open.spotify.com/episode/7CRl04RGXMEO0ivn6KJszJ
Wspieraj pracę nad podcastem wpłatami w serwisie BuyCoffee: https://buycoffee.to/atlas-swiata. Serdecznie dziękuję!
Więcej odcinków Atlasu Świata znajdziesz na stronie https://atlas-swiata.pl. Jeśli lubisz czytać newslettery, zapisz się na Osobisty Atlas Świata: https://atlasswiata.substack.com/about.
Pozostańmy w kontakcie na Twitterze: twitter.com/anamatusevic
Muzyka wykorzystana w intro i outro podcastu pochodzi z purple-planet.com.
Kiedy w listopadzie 1899 roku do portu w Antwerpii przybija statek "Belgica", na jej pokładzie po ponad dwuletniej wyprawie wraca Henryk Arctowski. Załoga “Belgici” to pierwsi ludzie, którym udało się przezimować na Antarktydzie. Początkowo zimowania nie było w planach, ale w lutym 1898 roku...
Published 11/03/24
Transcaucasian Trail "w budowie", czyli 1700 km przez Kaukaz z wieloma białymi plamami na mapie. Jako pierwsza osoba z Polski i pierwsza kobieta w ogóle pokonała go solo Dorota Szparaga. Dla pasji do długodystansowych szlaków porzuciła ustatkowane życie i pracę na etacie.
Szparaga oraz inne...
Published 10/19/24