ARCHITEKTURA WSPIERAJĄCA Dorota Leśniak rozmawia z Zuzanną Mielczarek, Łukaszem Stępnikiem i Mateuszem Włodarkiem
Description
Rozmowa o zdolności architektury do reagowania w czasach kryzysów, o zagospodarowywaniu (lub nie) pustostanów, o tym, czy budynki burzyć, a także co można z nich odzyskiwać.
Zuzanna Mielczarek
Architektka, badaczka architektury, kuratorka wystaw o architekturze, ekspertka do spraw dostępnego mieszkalnictwa. Pracuje w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki, prowadzi zajęcia w ramach Inclusive Housing Studio na Wydziale Architektury Politechniki w Brnie, pisze doktorat na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Współkuratorka festiwalu NARRACJE w Gdańsku (2024).
Łukasz Stępnik
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, pracuje w Zakładzie Architektury Środowiska Zamieszkania jako badacz i dydaktyk. Współtwórca kwartalnika architektonicznego „RZUT” i Studia WIDOKI. Interesuje się mieszkalnictwem i architekturą typową.
Mateusz Włodarek
Doktor nauk socjologicznych, kulturoznawca, badacz architektury, kurator. Bada architekturę z perspektywy nowego materializmu. W Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki pracuje nad projektami wystawienniczymi. Współkurator festiwalu NARRACJE w Gdańsku (2024).
Przestrzenie publiczne i sieci infrastrukturalne powstają z myślą o zaspokojeniu codziennych potrzeb. Niezależnie, czy jest to dostęp do prądu, możliwość swobodnego przemieszczania się, czy gromadzenia – w obliczu wrogiej agresji innego państwa, możliwość realizacji tych potrzeb zostaje ograniczona, a dotknięta kryzysem społeczność musi szukać nowych rozwiązań.
Funkcja przestrzeni takich jak miejsca zgromadzeń, punkty przesiadkowe, przejścia graniczne, centra logistyczne czy magazyny, rozszerza się w sytuacji wojny. Miejsca, na co dzień spełniające pewne funkcje, w sytuacji kryzysowej, wraz z ogromnym przepływem ludzi i towarów, są w stanie działać w dużo większej, trudnej do przewidzenia skali. Numer dotyczy zarówno infrastruktury materialnej: przestrzeni w skali budynku, miasta, regionu, jak i sieci społecznej: powiązań międzyludzkich i instytucjonalnych, które zmieniły się z potrzeby adaptacji do kryzysu wywołanego wojną. Autorzy i autorki tego numeru analizują adaptację sieci energetycznych, kolejowych, organizacyjnych w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. Jak przygotować przestrzenie publiczne na kryzys – od migracji wojennych, przez powodzie po pandemie? Jak wspólne doświadczenia krajów regionu możemy wykorzystać do budowania bardziej odpornych na kryzysy miast? Ten numer daje próbę odpowiedzi na te pytania.
Numer został zrealizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki w ramach programu „Kultura inspirująca”, międzynarodowy projekt Sieci wsparcia.
Wszystkie teksty z numeru dostępne na naszej stronie internetowej pod tym linkiem:
https://www.autoportret.pl/numery/sieci-wsparcia-pl/
Marcin Wojdak tak pisze w numerze „Rekreacja” Autoportretu:– Cześć, mam na imię Marcin i przez wiele lat byłem nałogowym nostalgikiem. Gdyby nostalgia wciąż była uznawana za jednostkę chorobową, właśnie tak przedstawiałbym się na spotkaniach jej anonimowych nosicieli. Ponieważ jednak obecnie jest...
Published 07/01/24
Dorota Leśniak-Rychlak rozmawia z Adrianem Krężlikiem
Powszechnie uważa się, że beton odpowiada za dużą część emisji dwutlenku węgla powodowanych przez budownictwo. W historii „Autoportretu” publikowaliśmy teksty deklarujące, że to najbardziej destrukcyjny materiał na świecie. Adrian Krężlik...
Published 06/14/24