Episodes
Відео, присвячене вшануванню пам’яті жертв голодоморів, створено фахівцями бібліотеки-філії № 2 Сумської публічної бібліотеки
Published 11/24/24
ЗАМКИ УКРАЇНИ: історія, легенди, таємниці
Старий за́мок або Тернопільський замок — фортифікаційна споруда в місті Тернополі в Україні, пам'ятка архітектури національного значення. Розташований у середмісті на східному березі Тернопільського ставу.
Зведений у 1540—1548 роках на лівому березі річки Серету в урочищі Сопільче для охорони південно-східних кордонів Українських земель Королівства Польського від нападів кримських татар.
У наш час від замку залишився лише палац.
Published 11/14/24
ЗАМКИ УКРАЇНИ: історія, легенди, таємниці
Тараканівський форт (Нова Дубенська фортеця) -прекрасна пам’ятка фортифікаційного мистецтва XIX століття, розташована на околиці села Тараканів Рівненської області, сьогодні спустошена і покинута.
Крізь її стіни проростають дерева, кладка обсипається, а в темних сирих казематах панує тиша. Тараканівський форт – місто привидів.
Тараканівський форт було збудовано у 1890 році для захисту Львівської залізниці, і мав він форму ромба.
Форт...
Published 11/14/24
ЗАМКИ УКРАЇНИ: історія, легенди, таємниці
Згідно з деякими версіями, Старосільський замок побудували у другій половині XVI століття як весільний подарунок князю Василю Костянтину Острозькому від Яна Тарнавського – коронного гетьмана. За іншими твердженнями, замок у Старому селі збудували в середині XVII століття.
Довести чи спростувати обидва твердження поки неможливо. Попри це, замок у Старому селі має стіни висотою у 8 метрів та шириною більше як 2 метри, які до сьогодні дивують...
Published 11/14/24
Скала́-Поді́льський за́мок — оборонна споруда в смт Скала-Подільська Борщівського району Тернопільської області. Пам'ятка архітектури національного значення.
Замок розташований на високому скелястому урвищі, на правому березі річки Збруч. Має витягнуту форму, що зумовлено рельєфом місцевості. З трьох боків природний захист забезпечує річка Збруч та її стрімкі скелясті береги. З єдиного доступного південного боку — глибокий рів, кам'яний мур із виступаючою напівкруглою пороховою вежею....
Published 11/14/24
ЗАМКИ УКРАЇНИ: історія, легенди, таємниці
Підгоре́цький за́мок (або Палац у Підгірцях) — пам'ятка архітектури епохи пізнього ренесансу і бароко. Розташований у селі Підгірці Золочівського району Львівської області.
Замок було збудовано на місці попередньої садиби Підгорецьких упродовж 1635–1640 років за вказівкою коронного гетьмана Станіслава Конєцпольського. Сучасного вигляду замок набув після реконструкції 1720-х років за Жевуських, коли було добудовано третій поверх, демонтовано...
Published 11/13/24
ЗАМКИ УКРАЇНИ: історія, легенди, таємниці
Пала́ц Ше́нборнів — колишня резиденція та мисливський будинок графів Шенборнів, а з 1946 року — санаторій «Карпати», пам'ятка архітектури національного значення (№ 1128).
Розташований у селі Карпати (Мукачівський район, Закарпатська область).
Цей палац був побудований графом Ервіном Фрідріхом Шенборн-Бухгаймом у 1890—1895 роках. Коло палацу був розбитий чудовий сад-дендрарій (нині Парк санаторію «Карпати») із декоративним озером у центрі....
Published 11/13/24
ЗАМКИ УКРАЇНИ:
Острозький замок — розташовано на вершині 20-метрового пагорба над долиною річки Вілії, у районному центрі Острог, Рівненської області. Замок було побудовано на місці дерев'яного укріплення зруйнованого монголо-татарами 1241 року.
Спочатку це була башта-донжон, яка тепер носить назву «Вежа Мурована». Замок був резиденцією князів Острозьких. Зараз на території Острозького замку розташовано Острозький краєзнавчий музей.
Замок був оточений глибоким ровом, наповненим...
Published 11/13/24
ЗАМКИ УКРАЇНИ: історія, легенди, таємниці
Олицький замок Радзивілів - це замок у Волинській області з більш ніж 500-річною історією. Засновником замку вважається князь Микола Радзивілл Чорний.
Олицький замок був заснований в 1558 р. Миколою Радзивіллом Чорним – одним із найвидатніших представників роду, який отримав титул «князя на Олиці». Замок був одним із перших укріплень бастіонного типу на Волині. У плані він представляв чотирикутник з бастіонами по кутах та був додатково...
Published 11/13/24
ЗАМКИ УКРАЇНИ: історія, легенди, таємниці
Оле́ський за́мок — пам'ятка архітектури та історії XIII—XVIII століть, розташований у смт Олесько, Золочівського району Львівської області. Один із найдавніших в Україні замків, імовірно, побудований одним із синів галицько-волинського князя Юрія Львовича на плато пагорба, який височить серед заплави річки Ліберція.
Уперше згаданий в історичних джерелах 1327 року: замок перейшов у володіння князя Юрія II — сина мазовецького князя Тройдена і...
Published 11/13/24
ЗАМКИ УКРАЇНИ: історія, легенди, таємниці
Микулинецький замок — кам'яний замок знаходиться в смт Микулинці, Тернопільської області, на відстані 23 км від Тернополя.
Замок має вигляд квадрата з довжиною стін 75 метрів і товщиною оборонних мурів — 2 метри. На 3-х кутках замку височать круглі вежі, які мали 3 яруси з бійницями для гармат.
Із західного боку, де оборонні мури додатково захищені глибоким ровом, замок мав в'їзну браму із звідним мостом. Ще один в'їзд у замок зі східного...
Published 11/07/24
ЗАМКИ УКРАЇНИ: історія, легенди, таємниці
Меджибі́зький замок — пам'ятка фортифікаційної архітектури XVI століття.
Стилістика пам'ятки змішана — від мурованого будівництва литовської доби до східноєвропейського ренесансу та псевдоготики XIX ст.
Розташований у селищі Меджибіж Хмельницької області, у верхів'ях Південного Бугу, при впаданні в нього річки Бужок, за 30 км на схід від міста Хмельницький і за 1,6 км на північ від автошляху.
Published 11/07/24
ЗАМКИ УКРАЇНИ: історія, легенди, таємниці
З X ст. розпочалась його славетна історія.
Луцький замок неодноразово був в облозі та часто змінював своїх власників. Історія цієї споруди насичена різноманітними перипетіями та неочікуваними поворотами, тому тут розповімо тільки найбільш значимі етапи.
Кам’яний замок у XIV столітті починає активно забудовувати литовський князь Любарт, завдяки чому споруда отримала свою другу назву – замок Любарта.
У 1366 році Луцьк стає столицею...
Published 11/07/24
ЗАМКИ УКРАЇНИ: історія, легенди, таєммниці
У 1386 році князь Федір Острозький розпочав будівництво фортеці та її укріплень над річкою Корчик. За іншою версією, яку пропагують деякі історики, першим будівничим замку був Дмитро Ольгердович.
Проте це твердження є помилковим, адже у більшості історичних джерел зазначається, що засновником фортеці був князь Острозький, згаданий вище. З трьох сторін замок був оточений глибоким ровом, який надійно захищав фортецю від нападу. Із заходу вона...
Published 11/07/24
ЗАМКИ УКРАЇНИ: історія, легенди, таємниці
Замок у Клевані – одна з найстаріших пам’яток архітектури Рівненщини. Його над річкою Стублою звели у 1475 році для князів Чорторийських, діячів Великого князівства Литовського, які були засновниками селища.
Це була справжня фортеця на узвишші, з міцними стінами товщиною до 4 м, бійницями, п’ятикутними вежами, оточена ровами. Всередині був власний арсенал і 30 гармат для оборони.
Дослідники припускають, що будівничим Клеванського замку...
Published 10/30/24
ЗАМКИ УКРАЇНИ: історія, легенди, таємниці
Золочівській замок збудований у першій половині XVII століття. Замок представляє неоголандський тип оборонних споруд і належить до пам'яток типу "palazzo in fortezzo", тобто поєднує функції оборони і житла.
Оборонні споруди Золочівського замку - це вали, бастіони, надбрамна вежа, міст і равелін.
З часів заснування збереглися вали, бастіони, частково надбрамний корпус, а равелін і міст - це реконструкція.
Замок Якуба Собєського...
Published 10/30/24
ЗАМКИ УКРАЇНИ: історія, легенди, таємниці
Перший Збаразький замок звів у 1393 році князь Дмитро-Корибут на Княжій горі в нинішньому приміському селі Старий Збараж. Однак цей замок кілька разів відбудовували й перебудовували через набіги татар, особливо нищівної руйнації фортеця зазнала в 1474 та 1598 роках.
Щоб мати змогу захистити свої населення, у 1626 році князі спольщеного руського (українського) князівського роду Христофор і Юрій Збаразькі розпочали будівництво нового, більш...
Published 10/30/24
ЗАМКИ УКРАЇНИ: історія, легенди, таємниці
Замок в Чорткові (Тернопільська обл.)
Існують версії, що ще до розбудови у 1610 р. кам'яної регулярної у плані твердині воєводою подільським і руським Станіславом Гольським (помер у 1612 р.) на місці фортеці могли існувати прото-укріплення XV-XVI ст.
Ймовірно, дерев'яно-земляні: рів, вал, все як треба. Чортків тільки-тільки отримав міські привілеї, разом з замком в поселенні зводився домініканський кляштор з костелом, почалися ярмарки -...
Published 10/29/24
ЗАМКИ УКРАЇНИ: історія, легенді, таємниці
Історія Теребовлянського замку бере свій початок ще в ІХ ст., тож він є одним із найдавніших замків України.
У період між 1066 - 1125 рр. його збудував князь Василько Ростиславович. У 1360 році галицькі землі були захоплені Польщею і тоді на місці замка князя Василька було збудовано інший замок із житловими приміщеннями.
Будівля неодноразово зазнавала татарських нападів, тому через 170 років вона стала непридатною для оборони міста. У...
Published 10/29/24
ЗАМКИ УКРАЇНИ: історія, легенди, таємниці
Скалатський замок є рідкісним зразком оборонного комплексу Пізнього Середньовіччя та раннього Нового часу на території України, що має правильні геометричні форми.
Перші згадки про укріплення Скалата відносяться до 1503 року. Ймовірно, тоді це була дерев'яна фортеця з земляними валами. Нинішній кам'яний замок у Скалаті заклав у 1630 році галицький мечник Кшиштоф Віхровський. Замок він звів регулярний, майже квадратний у плані, оточений...
Published 10/29/24
ЗАМКИ УКРАЇНИ: історія, легенди, таємниці
Його історія бере початок у другій половині XV століття. Замок Свірж будувався як оборонна фортеця впливовим родом Свірзьких.
У 1578 році Свірж з трьома ланами землі належав Христофору Свірзькому. Від тоді збереглися лише частина фундаменту та нижніх мурів, що говорить про його героїчне минуле. Пізніше жила й опікувалися замком родина Цетнерів (друга половина XVII століття – початок XIX століття). Над брамою встановлені їхні герби. Тоді замок...
Published 10/29/24
ЗАМКИ УКРАЇНИ: історія, легенди, таємниці
Язловецький палац – пам'ятка архітектури XVII-XVIII століття в селі Язловець Бучацького району Тернопільської області.
Збудований Олександром Конєцпольським у 1644-1659 роках як казематний будинок Нижнього замку в Язлівці. Він являв собою двоповерхове прямокутне приміщення з арочним проїздом посередині і воротами. Споруду укріпляли два наріжні триярусні бастіони з довгими мурами і бійницями. До воріт вів звідний міст, перекинутий через рів....
Published 10/29/24
ЗАМКИ УКРАЇНИ: історія, легенди, таємниці
Кремене́цький за́мок — фортифікаційна оборонна споруда в м. Кременець Тернопільської області. Побудований на стрімкій горі Бона (397 м над рівнем моря) з каменю-вапняку. Кременецький замок — одне з найпотужніших природних укріплень України всіх часів.
Так, згідно з польськими джерелами Кременець, як укріплене місто існував вже у 1064 році. Кременецький замок був одним з небагатьох, які у 1241 і 1255 роках вистояли перед навалою Золотої Орди на...
Published 10/29/24
ЗАМКИ УКРАЇНИ: історія, легенди, таємниці
Середньовічний замок Кам'янця-Подільського (Хмельницька область), стоїть на скелястому півострові в каньйоні річки Смотрич.
Замок імовірно існував ще за часів Київської Русі (як дитинець давньоруського граду), проте кам'яний замок побудували литовські князі Коріатовичі в кінці XIV століття.
Спочатку це була давньоруська дерев'яна оборонна фортеця. У 15 столітті Кам'янець-Подільський був захоплений польською шляхтою і стає важливим оборонним...
Published 10/29/24