Episodes
Доцент Александър Сивилов и Иван Кънчев търсят истината за отношенията между СССР и България в поредния епизод на подкаст „Българска история“. До колко политиката на Съюза предопределя тази на българската държава в различните периоди на ХХ век и как се променя динамиката на отношенията между държавите? Кои са знаковите личности и как отношенията помежду им влияят на цялостната картина – отговорите на тези и още много въпроси търси настоящето видео. Желаем Ви приятно слушане!
Published 11/06/24
Днешният епизод на подкаст "Българска история" разказва за едни от най-турболентните години в новата българска история. Години, в които политическите убийства и репресии са ежедневие, а в София е извършен най-големият атентат за времето си в цяла Европа. Как се стига до тази кървава спирала и каква цена плаща българското общество разберете от разговора между Николай Поппетров и Марио Мишев.
Published 10/31/24
Този епизод на подкаст на „Българска история“ търси отговор на въпроса какъв е бил войнишкият живот на бойните полета на Първата световна война. Гост е Владислав Карагеоргиев, който е авторът на „Ехо от Дойранските окопи. Спомени на участници 1916 – 1918“ – най-подробния сборник със спомени на преки участници в Дойранската епопея. Желаем Ви приятно слушане!
Published 10/31/24
Този епизод на подкаст "Българска история" е посветен на една от най-обсъжданите личности от новата история на България - Людмила Живкова. Какъв е нейният политически път, как съумява да прокарва необичайните си на пръв поглед идеи и ще бъде ли разрешена някога загадката около смъртта ѝ? Това са само част от въпросите, на които Иво Милев и Иван Кънчев търсят отговори.
Published 10/14/24
Този епизод на подкаст "Българска история" е посветен на една от горещите теми на лятото - сензационните разкрития в древния град Хераклея Синтика. Гост е ръководителят на разкопките професор Людмил Вагалински, който изнася подробна информация за откритото, както и каква е неговата историческа и научна стойност.
Published 10/07/24
В този епизод се връщаме няколко века назад, за да си отговорим на някои важни въпроси, свързани с прародината на българите – Стара Велика България.
Published 10/01/24
Често сме казвали, че имаме късмета благодарение на работата ни в Българска история, да се запознаем с впечатляващи личности. Личности, които по една или друга причина не са познати на широката аудитория и най-често не са интересни за повечето медии, но с годините ние сме се убедили, че това което правят и знанията, които имат трябва да се споделят, защото са национално богатство. Спокойно можем да определим следващия ни гост като един от тези хора. Антон Оруш е най-големият колекционер на...
Published 09/03/24
В днешния разговор с проф. Пламен Павлов обсъждаме неговата съвместна теория с проф. Иван Тютюнджиев, според която българската средновековна държава продължава своето съществуване чак до 1422 г. в лицето на Видинското царство и считания от тях за последния български цар Констанин II Асен. За всичко това, както и за много други любопитни факти от този исторически период ще си говорим с нашия сладкодумен гост в следващите минути. Желаем Ви приятно слушане!
Published 08/26/24
Разговор с д-р Теодор Борисов за най-успешното българско участие на Олимпийски игри в Сеул през 1988 г. Ако епизодът Ви е харесал, може да ни подкрепите в Patreon 👉   / bulgarianhistory   Желаем Ви приятно слушане!
Published 08/09/24
Разговор с полковник професор Димитър Недялков за историята и достиженията на българската военна авиация. След приключването на срещата ни установихме, че има технически проблем със записа на звука. Положихме всички усилия да го възстановим, но успяхме само частично. Преценихме обаче, че предвид значението на казаното от госта ще е грехота да не излъчим епизода. Надяваме се да се съгласите с нас и да приемете нашите извинения. Желаем Ви приятно слушане!
Published 07/16/24
Разговор с ветерана от войната в Ирак полковник Христо Христов за всичко онова, което той и останалите български войници приживяват преди 20 години. Желаем Ви приятно слушане! За абонатите ни в Patreon като допълнително съдържание ще предоставим сканирано част от съдържанието на специално изготвения наръник на военнослужещия от Българската армия за участие в мисията в Ирак.
Published 07/04/24
Разговор с доц. Владимир Златарски за отношенията на Царство България с Третия райх преди и по време на Втората световна война. Приятно слушане!
Published 06/05/24
Разговорът, който ще чуете след малко е посветен на забележителен български държавник. Колкото забележителен обаче, толкова и противоречив. По време на управлението на цар Фердинанд българското общество извървява дългия път на преследване на мечтата за национално обединение, довел до небивал възход на държавата и завършил с две национални катастрофи. Това е и причината личността му и до днес е орисана да разделя обществото. Следващите минути обаче ще бъдат посветени не толкова на...
Published 05/17/24
Този епизод на подкаста ни ще ви пренесе в редиците на средновековната българска армия. От разговора ни ще разберете каква е била нейната структура и организация, както и пътят, който тя извървява, за да се превърне в една от основните сили в цяла Европа.
Published 05/17/24
В пилотния епизод на новия ни подкаст отговаряме на въпроси, зададени от вас – нашите зрители и читатели. Как се роди сдружение „Българска история“, кои са любимите ни проекти и през какви трудности минахме през всички тези години, може да разберете в разговора между Иван, Марио и Мартин. Желаем ви приятно гледане!
Published 04/27/24
Последният епизод на подкаст "Българска история" за годината е посветен на историята на космонавтиката в България. Как се стига до полетите на Георги Иванов и Александър Александров, какви космически апарати се разработват в България и с основание ли често посочваме страната като една от космическите сили през изминалия век? Тези въпроси стоят в основата на разговора на Иван Кънчев с госта му Антон Оруш. Българският портал за стара техника – https://www.sandacite.bg/ Албум "Голяма книга за...
Published 12/14/20
Гост в новия епизод на подкаст "Българска история" е Веселин Ханджиев - един от пионерите в областта на българските компютърни игри. В разговора си с Иван Кънчев той споделя как му хрумва идеята за играта "Цар – тежестта на короната", как се стига до реализацията ѝ и на какво се дължи успеха ѝ. Историята на Black Sea Studios - успешните игри на производителя, купуването му от по-голям световен играч и по какво работи в момента Веселин и екипа му също са теми, обсъдени в епизода. 📌 Работата...
Published 12/07/20
Поредният епизод на подкаст "Българска история" представя на вашето внимание един разговор, посветен на историята на военното разузнаване в България. Гост на Иван Кънчев е един от най-добре запознатите специалисти с темата в България – професор Йордан Баев. В разговора той проследява развитието на военното разузване в страната от началото на ХХ век до наши дни, като акцентира на периода на Студената война, криещ много любопитни истории и примери за успешни разузнавателни мисии.
Published 11/30/20
Гост на Иван Кънчев в поредния епизод на подкаст "Българска история" е Михаил Кунчев – човекът, решил да промени живота си, впускайки се в търсенето на съвременните български войни. Михаил посещава Близкия изток, където научава от първа ръка за постиженията на българските военни в Кербала, срещайки се с някои от тях. Видяното описва в книга, а наред с появата ѝ слага началото и на още редица инициативи, свързани с почитането на историческата ни памет.
Published 11/23/20
Новият епизод на подкаст "Българска история" ви кани на пътешествие в търсене на българската следа, останала извън границите на днешна България. Иван Кънчев и госта му Светослав Марков разговарят както за българската диаспора в Румъния, Сърбия, Молдова и Украйна, така и за онези паметници, свързани с родната история, които човек може да открие на истински неочаквани места.
Published 11/16/20
Десети епизод на подкаст „Българска история“ идва с двама гости, с които водещият Иван Кънчев разисква темата за българските конституции. В какъв исторически период се появява всяка една от тях, с какво основно се характеризира и необходима ли е промяна на сега действащия основен закон са част от въпросите, които се обсъждат.
Published 11/09/20
XIV век за Балканите може да се опише с една дума - сепаратизъм. Сред множеството малки държавици, които се появяват около личността на определен аристократ има няколко, които са пряко свързани с България и нейната царска династия. Кои са те, каква е историята им и колко време просъществуват - това са въпросите, които дискутират Иван Кънчев и госта му д-р Никола Дюлгеров.
Published 10/26/20
С превземането на българската държава от османските турци коренно се променя и начинът на живот на българите.  Какви данъци е трябвало да плащат те, каква е причината големите български въстания да избухнат след средата на XIX век, както и какво е било положението при другите християнски народи в рамката на империя са част от въпросите, които разискват Иван Кънчев и госта му д-р Александър Стоянов в поредния епизод на подкаст „Българска история“.
Published 10/20/20
В този епизод на подкаст "Българска история" на почит са дамите. В разговора на Иван Кънчев с госта му Петър Будинов място намират не само житейските истории на значими българки от XIX и XX век, но и теми като мястото на жената в българското общество по това време и проблемът с избирателните им права.
Published 10/12/20