Episodes
Potřebujeme smrt, aby naše životy dávaly smysl? Jak se ke smrti a smrtelnosti staví filozofie? A je vůbec filozofie smrti relevantní téma pro současnou filozofii? Tereza Matějčková, filozofka a vysokoškolská učitelka, v podcastu přináší její interpretaci a odpovědi na složité otázky. A k tomu bonus navíc - na konci podcastu sdílí své tipy na zajímavé čtení!
Published 02/14/22
Právo a zákony regulují náš život i na jeho konci. Jak se na to nejlépe připravit a na co všechno myslet předem? Třemi vybranými právními aspekty konce života nás provede Bára Vráblová, která je advokátkou a přední českou specialistkou na právní otázky související s poskytováním péče v závěru života. V podcastu se proto dozvíte o dědictví, dříve vysloveném přání a o informovaném souhlasu.
Published 07/08/21
Smutné a temné místo, kde v osamocení umírají staří, bohatí a náboženští lidé. Takový by byl popis hospice stvořen z mýtů a předsudků o hospicové péči. Opak je však pravdou! Přesvědčte se na vlastní uši poslechem podcastu s Monikou Markovou, jednou z nejvýraznějších osob české hospicové péče, ve které působí přes 25 let.
Published 06/30/21
Kdo vlastní lidské tělo po smrti? Proč nejde tělo jen tak odhodit dravé zvěři nebo pohřbít do země na vlastní zahradě? A co všechno a za jakých podmínek se s ním tedy může stát? Martin Šolc Vám v podcastu odpoví nejen na tyto otázky, ale taky vysvětlí, jaké existují pravidla pro darování orgánů pro transplantace nebo darování těla pro vědu a výzkum.
Published 06/27/21
Co je vaše první vzpomínka na pohřeb, kterého jste se účastnili? A co můžete udělat dnes, abyste se připravili na pohřeb blízkých i na ten svůj? Česká republika je v první pětce zemí na světě, kde vede zpopelnění těla (s pohřbem nebo bez) a obřady probíhajícími primárně v krematoriích. Blanka Dobešová Vám v podcastu přiblíží alternativy k této "české klasice" a zároveň nastíní tři kroky které udělat k tomu, aby poslední rozloučení s Vámi nebo Vašimi blízkými bylo dobré.
Published 05/30/21
Komunikace je jeden z nejdůležitějších "nástrojů" v paliativní péči a podle Adama Housky dobře zvládnutá komunikace s nemocným pacientem a jeho rodinou vede ke třem věcem: zorientování se v nastalé životní situaci, získání realistických výhledů na život s nemocí a získání určité kontroly nad svým životem. Když ale nejste trénovaný lékař nebo lékařka, jak o smrti a umírání máte mluvit s tím, koho se bezprostředně týká? Jak ustát emoce v takových rozhovorech? A jak se na takové situace...
Published 05/29/21
Paliativní péče je přístup zaměřený na zvyšování kvality života pacientů a jejich rodin v situaci, kdy čelí život ohrožující nemoci. Cílem je komplexní léčba a řešení/tišení bolesti a dalších příznaků nemoci, včetně psychických, sociálních a spirituálních obtíží, které mohou pacienta a jeho blízké trápit. V České republice je paliativní péče stále málo dostupná a nejen proto se podle Marka Uhlíře v České republice "umírá blbě". V podcastu se dozvíte více o tom, komu a kdy je paliativní péče...
Published 05/23/21
Všechno to začalo jedním velkým přáním, aby se u nás lépe umíralo. Z výzkumů víme, že většinu lidí někdy napadlo, co by si přáli v závěru svého života. Málokdo o tom ale někomu řekne. Komunikace o přáních v závěru života je pro mnohé náročná a většina z nás ji nechává až na poslední chvíli. Proto jsme do České republiky přinesli hru podle americké předlohy Hello (dříve My Gift of Grace). Hru jsme přeložili a upravili pro české prostředí. Konverzační karetní hra Řekni mi pomáhá lidem otevírat...
Published 05/14/21