Episodes
Endometrióza je nejčastějším gynekologickým onemocněním žen v plodném věku. Kvůli němu dokonce někdy děti ani mít nemohou. Léčba však v mnoha případech k otěhotnění pomůže. Problém je, že nemoc, o které se mluví jako o civilizační, se ráda vrací.
Published 11/12/24
Brdský vrch Kuchyňka nedaleko středočeské Dobříše upoutal pozornost už v roce 1933. Již tehdy byla celá vrcholová partie hory prohlášena chráněným územím díky svému zachovalému původnímu lesnímu porostu. Z původních deseti hektarů se v roce 1989 jedna z našich nejstarších přírodních rezervací zdvojnásobila, aby pro další generace zachovala samotné jádro brdského lesa.
Published 11/12/24
Jak odhalíte pančovaný med pouhým okem? A který med je lahodnější? Ten český, nebo z jihu Evropy?
Published 11/12/24
Domovem Reného Mašína jsou hory. U horské služby začínal jako dobrovolník a teď už je čtyři roky jejím náčelníkem.
Published 11/12/24
Published 11/12/24
Na šest měsíců se uzavřela jedna z hlavních příjezdových cest do centra Českého Krumlova. Důvodem je kompletní oprava mostu Edvarda Beneše, který byl v havarijním stavu. Obyvatelé můžou využívat provizorní pěší lávku přes Vltavu, pro obchody a restaurace to ale znamená komplikace se zásobováním.
Published 11/12/24
Svatomartinské posvícení je hlavním tématem Kuchařského čarování. Kulinář Petr Stupka vysvětlí, co je konfitování a jestli je pomalé pečení lepší než klasické. Připraví zelí na čtyři způsoby a nabídne recept na lokše. Pak ještě prozradí, jaké menu dostanete v poledne k obědu v Japonsku.
Published 11/12/24
Už po třiadvacáté si jihočeští podnikatelé rozdělili cenu Spokojený zákazník, a to v šesti kategoriích. Většina z nich přitom nezaměstnává ani desítku pracovníků. Na ocenění nominovali živnostníky a firmy běžní spotřebitelé, tedy jejich zákazníci. Komise složená ze zástupců kraje ocenila zejména ty, kteří nabízejí nadstandardní přístup.
Published 11/12/24
O propojení Vltavy s Dunajem se diskutovalo už od středověku. V závěru 19. století se objevil velkolepý projekt, který počítal s propojením obou řek mezi Českými Budějovicemi a Vídní.
Published 11/12/24
Od dětství jsem měl rád historii. Mohou za to dva pánové. Spisovatel Eduard Petiška a jeho kniha Staré řecké báje a pověsti a pan učitel dějepisu na základní škole Holec.
Published 11/12/24
Třebechovice pod Orebem proslavil unikátní mechanický betlém, národní kulturní památka. Jeho autorem je povozník a lidový řezbář Josef Probošt. Betlém tvořil od roku 1882 až do své smrti v roce 1926.
Published 11/12/24
Málokdy dostane člověk možnost nahlédnout pod pokličku soudcovské profese. Nabízí ji ale soudce okresního soudu v Prachaticích Petr Kolban, který o své práci často a rád vypráví. Jako host Českého rozhlasu České Budějovice prozradil třeba to, jak velký objem práce musí zvládnout.
Published 11/11/24
Sošky inspirované starověkým Řeckem, zvířata v originálním pojetí, ale i čajové servisy zaplnily Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni. Začala tam výstava uznávaného českého sochaře Miroslava Olivy. Alšova jihočeská galerie ji uspořádala k autorovu životnímu jubileu.
Published 11/11/24
Klub Tsunami Prachatice patří k nejlepším v karate v České republice. Jeho členové se teď podívali do Japonska, kde se konalo mistrovství světa. Jihočeška Barbora Loudová skončila na šampionátu pátá.
Published 11/11/24
K jihočeskému poutnímu místu Svatý kámen u Rychnova nad Malší se váže několik pověstí a příběhů. Některé se pouze tradují, jiné jsou zapsané v historických záznamech. Faktem je, že kdysi vyhlášené poutní místo zažilo i těžké chvíle, protože na dohled je hranice s Rakouskem a v padesátých letech se tu usadila pohraniční stráž. Kostel vojáci zdevastovali a nádvoří někdejšího kláštera zmizelo v sedmdesátých letech.
Published 11/11/24
Helena Sedláčková Rytířová pochází z inženýrské rodiny, právě proto ji bohémský svět přitahoval. Jejím prvním manželem byl herec Petr Čepek. V divadle pak poznala legendárního textaře Zdeňka Rytíře.
Published 11/11/24
Bez mobilů to taky jde. To už si vyzkoušelo mnoho škol po celém Česku. Zákaz používání mobilních telefonů je od října dokonce novou součástí školního řádu základní školy v Kovářově na Písecku. Podle většiny rodičů a učitelů jde o správné rozhodnutí, některé děti to ale vnímají jinak.
Published 11/11/24
Jistě znáte ty anekdoty, ve kterých se sejde třeba Francouz, Angličan a Čech a předvádějí odlišné přístupy k nějakému problému. Na konci se samozřejmě ukáže, že my Češi jsme nejchytřejší a těm druhým se s chutí zasmějeme.
Published 11/11/24
Využití psů bezpečnostními složkami státu se datuje k přelomu 19. a 20. století. V krátkém sledu za sebou našli uplatnění nejprve u armády a později u policie a četnictva.
Published 11/11/24
Říct o Emilu Františku Burianovi, že byl všestranný divadelník by bylo málo. Měl tolik talentů, že byl zkrátka komplexní umělec. Narodil se roku 1904 v Plzni do umělecké rodiny.
Published 11/11/24
Příběh Vlasty a Ladislava je jako vystřižený z pohádky, kde o lásce rozhodla tři setkání. Dvakrát mladá dívka zahlédla svého prince, ale až třetí setkání bylo osudové.
Published 11/10/24
Jeho stáří se odhaduje na více než půl tisíciletí. Možná až osm set let. Prastarý dub je spojený s životem mnoha obyvatel Lukavice. Stojí v centru obce, nedaleko místní mateřské a základní školy. Děti si pod ním vždycky hrály. V létě totiž poskytuje hodně stínu a místní si pamatují, že kdysi míval větvě až na zem, ve kterých se schovávali a houpali se na nich. Z malého kopečku, na kterém dub stojí, prý dokonce sáňkovali.
Published 11/10/24
Devátého listopadu si připomínáme 90. výročí narození amerického astronoma Carla Sagana, který byl původně planetologem a stal se posléze zakladatelem exobiologie.
Published 11/10/24
Recept poroty: Poctivý tatarák podle Romana Pauluse. Jak jíst jablko v nóbl restauraci poradí mistr etikety Ladislav Špaček. Jak péct svatomartinskou husu.
Published 11/10/24
K podzimu patří i jablka. Jak jíst jablko, když nám přistane na stole v míse nebo na talířku v nóbl restauraci?
Published 11/10/24