Episodes
Z okazji trzeciej edycji Nocy Księgarń odcinek specjalny podcastu CO SIĘ NAWINIE. Wydarzenie organizowane jest przez Azymut wraz z niemal setką księgarń w całej Polsce. Rozmawiamy ze znanym bajkopisarzem Grzegorzem Kasdepke, który sam siebie nazwa dilerem literatury dla dzieci. Próbujemy się dowiedzieć, jakie to uczucie być Kawalerem Orderu Uśmiechu i jaki ten kawaler był jako dziecko. Pytamy o pierwsze „dorosłe” lektury i dużo się śmiejemy, bo mamy w sobie cały czas dużo z dzieci. Mówimy też...
Published 10/22/21
W podskokach i wśród fanfar wracamy do Was z drugim sezonem podcastu w nastrojach… iście pogrzebowych. Żyćko! Powiedzmy, że chciałyśmy Was wprowadzić w nastrój prawdziwie jesienny. Na rozgrzewkę wzięłyśmy z półek to, co lubimy najbardziej, czyli #cienkieprozy. Ja (Ola) i ona (Anna) opowiadamy o samych rewelacyjnych książkach, samiutkich sztosach. Lista poniżej – zapraszamy do odsłuchu pierwszego (p)odcinka drugiego sezonu „Co się nawinie”:)
-------------------------
#coprzeczytałyśmy
...
Published 10/15/21
Oraz wiele innych ciekawych wątków.
Published 06/06/21
Przed Wami odcinek wyjątkowy, choć bez gościa ni gościni. Anna i Ola dyskutują o sprawach najwyższej wagi, to jest o miłości i seksie. W książkach. I nie tylko. Jest dużo śmiechu, ale jest też ciut na poważnie. Nie spodziewajcie się zbyt wiele merytoryki, ale dziewczyny uważają ten odcinek za swój ulubiony. Miłego!
▫️▫️▫️ Spis tytułów
▫️▫️ #KSIĄŻKIOMIŁOŚCI
▫️ lektury o psychoanalizie: Freud, Fromm, Jung
▫️ Hermann Hesse „Wilk stepowy” (Media rodzina)
▫️Raymond Carver „O czym mówimy,...
Published 04/29/21
Anna i Ola tym razem głównie wzdychają i cichutko potakują, bo ich gościnią jest Anna Wasilewska, świetna tłumaczka i znawczyni literatury włoskiej. Pretekstem do rozmowy zaś doskonała powieść Natalii Ginzburg "Słownik rodzinny", która ukaże się 26 maja nakładem wydawnictwa Filtry. Poza tym krótkie podsumowanie tego, co dziewczyny przeczytały ostatnio i garść nowości.
Spis tytułów
#terazczytamy ▫️ „Śniadanie Mistrzów" Kurt Vonnegut Jr., tłum. Lech Jęczmyk, (PIW), "Andreowia" Beata...
Published 04/16/21
Zapraszamy po porcję poleceń nieoczywistych książek amerykańskich, które albo przeszły w Polsce bez echa, albo nie zostały jeszcze u nas wydane. Opowiada nam o nich Jakub Szestowicki – czytelnik, który naprawdę wie, co na rynku amerykańskim piszczy. Posłuchajcie, szczególnie jeśli uważacie, że amerykańki rynek książki nie ma dla was nic do zaoferowania. Może jednak ma :) Poza tym omawiamy z Anną ostatnio przeczytane książki m.in. „Sny o pociągach” Johnsona i „Przysięgę wierności” Agnona oraz...
Published 03/29/21
Jeśli czekaliście na odcinek z właścicielem niszowego, ale odnoszącego sukcesy wydawcy, oto on: Konrad Nowicki, współzałożyciel wydawnictwa Cyranka. Przepytujemy Konrada na temat linii wydawniczej Cyranki, roli doświadczeń osobistych w publikowanych przez nich pozycjach, a także dlaczego niektórych książek nikt nie chce wydać.
Poza tym garść naprawdę ciekawych nowości plus oczywiście - co teraz czytamy, m.in. świeżutko wydane "Tylko góry będą ci przyjaciółmi" Boochaniego.
Lista...
Published 02/28/21
W tym odcinku dziewczyny rozmawiają z Mirą Marcinów – laureatką tegorocznego Paszportu Polityki. Kto nie czytał „Bezmatka” niech czym prędzej nadrabia, ale najpierw posłucha rozmowy.
Poza tym 4 smaczne nowości – w tym jedna zupełnie wyjątkowa, bo współwydana przez ArtRage. W #terazczytamy aż trzy książki, w tym „Turbulencje” Szalaya, które polecają szczególnie do samolotu. :)
Lista tytułów:
#terazczytamy
„Turbulencje” David Szalay, tłum. Dobromiła Jankowska (Pauza)
„Niejaki piórko”...
Published 02/15/21
Musieliście nieco dłużej zaczekać na nowy odcinek, więc mamy dla Was 20 minut w gratisie! Ola i Anna rozmawiają z Wojtkiem Chmielarzem o byciu pisarzem w Polsce, życiu z książek, presji rynku i poczytnych autorach. Jeśli interesuje Was polski rynek książki - posłuchajcie koniecznie. Poza tym w odcinku omawiamy trzy tytuły nominowane do Paszportów Polityki w kat. literatura i obstawiamy zwycięzcę oraz oczywiście co teraz czytamy.
#terazczytamy
Andrij Bondar “Cerebro”, tłum. Walery...
Published 01/27/21
Podsumowujemy rok 2020 w przeczytanych książkach.
#terazczytamy
Wit Szostak “Cudze słowa” (Powergraph)
#podsumowanieroku
Denis Johnson “Syn Jezusa”, tłum. Szymon Żuchowski (Karakter)
Soren Gauger “Rzeczy niewysłowione” (Nisza)
Raymond Queneau “Zazi w metrze”, tłum. Maryna Ochab (PIW)
Wanda Hagedorn Jacek Frąś “Totalnie nie nostalgia” (Kultura gniewu)
Olga Tokarczuk “Dom dzienny dom nocny”, “Bieguni” (WL)
Emilie Pine “O tym się nie mówi”, tłum. Joanna Figiel (Cyranka)
Wojciech...
Published 01/08/21
Trzeci odcinek podcastu ma nie lada gościnię, więc wyszedł nieco dłuższy niż zazwyczaj. Po prostu nie dało się pociąć, jest za ciekawy! A to wszystko za sprawą Karoliny Sulej dziennikarki, reporterki, pisarki i łowczyni przygód. Rozmawia się o jej najnowszej książce "Rzeczy osobiste". Do tego jak zwykle: co czytamy i nowości książkowe.
Published 12/20/20
Drugi odcinek podcastu. Tym razem mamy dla Was lepszą rozmowę i gorszą jakość. Co zrobić... Ola i Anna rozmawiają z Piotrem Pazińskim o prozie austriackiego pisarza i dziennikarza żydowskiego pochodzenia Josepha Rotha. Ponadto stałe punkty programu, a więc o tym, co dziewczyny teraz czytają i o tym, co ciekawego (albo nieciekawego) ukazało się ostatnio w polskich wydawnictwach.
#terazczytamy
Dorota Kotas „Pustostany”
Péter Esterházy „Niesztuka”, tłum. Elżbieta Sobolewska
Søren Gauger...
Published 12/11/20
Grudzień wjechał w nasze życie jak pies na wieprzu, więc czas się zainteresować kupowaniem prezentów świątecznych. W pierwszej odsłonie podcastu Anna i Ola opowiadają o idealnych książkowych prezentach dla osób, które lubicie – albo nie lubicie – z którymi pracujecie, sypiacie i co tam jeszcze się robi z ludźmi. Kilkanaście tytułów, które od razu można wpisać na listę i gnać do księgarń kameralnych na zakupy. W odcinku także aktualnie czytane przez dziewczyny tytuły: „Pokora” Szczepana...
Published 12/01/20