Episodes
Co łączy Mozarta i hinduską muzykę raga? Okazuje się, że przy jednej i drugiej winorośle rosną lepiej! O tym dlaczego muzyka pomaga na wzrost winorośli, jak wpływa to na życie i pracę winiarzy i oczywiście - jaki jest efekt końcowy - dowiecie się z tego odcinka.
Published 04/29/24
Co łączyło Paderewskiego z robieniem wina? Okazuje się, że na tyle wiele, aby doprowadzić do rozwoju całego regionu. Z resztą to tylko część historii, a więcej o winnicach, koncertach i komunach artystycznych dowiecie się już z odcinka. Zapraszam!
Published 04/15/24
Czy łatwo jest przejść z prowadzenia wytwórni do prowadzenia wine baru? Czy sukces muzyczny można łatwo przekuć w sukces restauracyjny? Dlaczego raperzy ulubili sobie Cristal?Na te i inne pytania w tym odcinku odpowie Tytus, którego pseudonim możecie znać zarówno z Asfalt Records, jak i z butelek wina pod softbrandem „Łaskawość Tytusa”. Spotkaliśmy się w jego winebarze, Winem Po Wiśle żeby otworzyć kwietniowy muzyczny cykl odcinków Dzikich Drożdży.
Published 04/01/24
Wina opisywane jako ekologiczne nie są dla nikogo zaskoczeniem. Jednak czym ta ekologia faktycznie jest? Co jeśli sprzedając nam wina, dzięki którym powinniśmy poczuć się lepiej karmi się nas raczej niekoniecznie organicznym... stekiem bzdur? W tym odcinku opowiem o licznych pseudoekologicznych ściemach, które wciskają nam - winopijcom.
Published 03/18/24
Trudno było wybrać tytuł do tego odcinka, bo rozmawialiśmy w nim o wszystkim, co łączy wino i prowadzenie restauracji. Tak więc w tym odcinku usłyszycie o relacjach z importerami, oczekiwaniach gości, doborze karty, osobistych preferencjach, fine diningu i wielu wielu innych tematach, które dla każdego bywalca miejsc z dobrym jedzeniem są interesujące. Co więcej moim gościem jest mój wielokrotny partner YouTube-owy - Tomek Czudowski, z którym prowadzimy kanał AleWino!
Published 03/04/24
Winiarnia, ale w mieście? Tak bez wyjazdu w długą podróż, aby nieco sparzyć się słońcem oglądając lokalne winorośle? Cóż za pomysł! Okazuje się jednak, że takich wcale nie brakuje. Mało tego - one działają, i produkują wino na miejscu - po prostu nie sadzą własnych winorośli. Co o tym sądzimy? Sprawa ma wiele warstw, ale o każdej z nich opowiem w tym odcinku!
Published 02/19/24
Skąd wiedzieć, jakie wino warto importować? I jak poznać, że ludzie, którym je podamy rzeczywiście będą chcieli je pić? Beata Gawęda jest jedną z pierwszych osób zajmujących się na poważnie importem wina w Polsce i znamy się nie od dziś - ba, razem wprowadziłyśmy „Prosecco z kija” do warszawskich barów… a to zaledwie kropla w beczce tematów, które poruszyłyśmy w tym odcinku!
Published 02/05/24
Jeszcze kilka lat temu nie miałam pojęcia, kim jest Jean Thierry Smolis. Dzisiaj jest dla mnie z jednej strony po prostu Jankiem, a z drugiej wyjątkowym winiarzem o niesamowitej wyobraźni, kreatywności i bardzo trafionym pomyśle na siebie. Jesteście gotowi uwierzyć, że w odległości najwyżej kilkuset kilometrów od was znajdziecie wina musujące nie odstępujące prawdziwemu szampanowi? Jeśli nie, to tym bardziej radzę przesłuchać ten odcinek.
Published 01/22/24
Karnawał zaczął się moment przed publikacją tego odcinka a dla winopijców oznacza to świetną okazję na zabawę w towarzystwie bąbli. Dlatego znów zaprosiłam gościa, który ma wyjątkową wiedzę o wszystkim co dobre i musuje. Jest nim sommelier, manager House Of Champagne i sędzia w konkursach winiarskich - Alan Bednarski.
Published 01/08/24
O winie, gotowaniu, bycie szefową kuchni, zmienianiu swojego podejścia do jedzenia i całym świecie gastronomii z perspektywy kuchni opowie Agata Wojda - dawna szefowa restauracji „Opasły Tom”, „Absynt”, „Fest”. Wielokrotnie wyróżniona Bib Gourment w przewodniku Michelin.
Published 12/18/23
Ten odcinek jest zapisem spotkania autorskiego, które odbyło się w dniu premiery Dzikich Drożdży w wydaniu książkowym. A w nim - historia o Toskanii oraz dość niespodziewane... Q&A! Książkę możesz kupić na stronie: https://izabelakaminska.com oraz w salonach Vininova w całej Polsce.
Published 12/04/23
To, że zrobienie wina nie jest łatwym przedsięwzięciem wiecie. To, że jest to dla wielu winiarzy całe życie, a nie tylko zawód - powinniście już w tym podcaście usłyszeć. Ale co robić, gdy wokół od lat trwa wojna? Jak radzą sobie winiarze na bliskim wschodzie, gdzie wciąż zagęszczają się konflikty zbrojne? Z tego odcinka dowiecie się o tym, ale też o tradycjach winiarskich Libanu, winie z Gazy i tym, jak pracować w zgodzie z naturą gdy myślimy o tym, że mogą spaść na nas bomby.
Published 11/27/23
Co mają wspólnego Zinfandel, Tribidrag i Primitivo? Więcej, niż mogłoby się wydawać. W tym odcinku usłyszycie krótką historię jednego z najpopularniejszych - także w Polsce - szczepów winorośli który… no właśnie, skąd rzeczywiście pochodzi?
Published 11/13/23
Czasem może się zdarzyć, że jeden lokalny szczep, który znajdzie się w co czwartej butelce wina zostanie wzięty za coś zupełnie innego. Jak to możliwe? Wystarczy nadać mu zupełnie inne imię, które na zawsze będzie dla tego szczepu przeklęństwem. Jakie mogą być konsekwencje jednej zbieżności słownej? I w jaki sposób „welschriesling” w pewnym sensie zmienił swoją narodowość?
Published 10/30/23
Czy warto pić tanie wina? I czy warto pić drogie? Tego tematu nie mogło zabraknąć - w końcu czas pochylić się nad jedną z najtrudniejszych decyzji, jaką przy wyborze wina należy podjąć - tej związanej z ceną. Opowiem dziś wam trochę o tym, dlaczego wielu dobrych win nie dopijam do końca, ale też o tym, dla kogo tak właściwie wydawanie większej gotówki na wino ma sens?
Published 10/16/23
Najsłynniejszy region winny na świecie jest zbyt szerokim tematem, aby jego historię zamknąć w jednym odcinku. Przed nami trzecia, ostatnia część - w tej porozmawiamy więcej o tym, jakie problemy Bordeaux ma obecnie, co zrobić z nadwyżką wina i dlaczego nie jest to takie oczywiste. 
Published 10/02/23
Najsłynniejszy region winny na świecie jest zbyt szerokim tematem, aby jego historię zamknąć w jednym odcinku. Czas na drugą część, w której usłyszycie o wykupowaniu całych roczników od winiarzy za walizki pieniędzy, powstawanie Chateaux o dziwnych nazwach czy też walce z podróbkami - bo największą rolę w tej części opowieści odegrali Chińczycy.
Published 09/18/23
Najsłynniejszy region winny na świecie jest zbyt szerokim tematem, aby jego historię zamknąć w jednym odcinku. Dlatego zapraszam na pierwszy odcinek Trylogii Bordeaux, w którym opowiadam o tym jak w ogóle stało się winnym regionem, jak przyczynili się do tego anglicy i holendrzy, a także jak Izba Handlowa stworzyła klasyfikację najlepszych producentów wina w regionie.
Published 09/04/23
Wojny i polityka działają tak, że mogą w moment zmienić cały region. Tak też było z Alzacją i jej historią produkcji win musujących. Będzie o zachwycie niemieckich miłośników bąbli, prawach apelacji ale przede wszystkim - o Crémant.
Published 08/21/23
O pojęciu Quiet Luxury jest paradoksalnie w ostatnim czasie, dość głośno. Głównie za sprawą uwielbianego serialu Sukcesja rośnie świadomość na temat tego, na co bogate osoby naprawdę wydają swoje pieniądze. Czy z winem w takim razie jest tak samo, jak na przykład z ubraniami? I czy bogaci ludzie mający dostęp do dóbr luksusowych faktycznie na winie się znają? Między innymi o tym dowiedzie się z tego odcinka.
Published 08/07/23
Ciało, kwasowość, tanina - te elementy opisu sensorycznego są powszechnie znane i ich znaczenie rzadko poddaje się wątpliwości. Jednak sensoryka potrafi być bardzo złożona i wtedy pojawiają się bardziej nieoczywiste określenia. Dzisiaj porozmawiamy o tym, czym tak właściwie jest „mineralność” w winie.
Published 07/24/23
Pojęcie mansplainingu pewnie znacie. Jak się okazuje, w świecie wina winesplainerem zostać nieciężko, i niestety - niezależnie czy jest się Januszem czy sędzią w konkursie - ta przypadłość potrafi być zaraźliwa. Ale czym winesplaining tak właściwie się objawia i czym się kończy?
Published 07/10/23
Co łączy Florydę i renesans? Niestety, nie zaszła tam żadna artystyczno-obyczajowa rewolucja. Przeciwnie - w kilku amerykańskich stanach wciąż cenzurowane są etykiety winnych butelek. A w dzisiejszym, krótkim odcinku opowiem o tym skąd się biorą takie decyzje, na co wpływają i czym skutkuje zmienianie etykiet.
Published 06/26/23
W tym odcinku spotkałam się z Moniką Walecką w jej kawiarni, nieprzypadkowo nazwanej Tonka. I nieprzypadkowo też się spotkałyśmy, bo chociaż z pozoru może się wydawać, że rozmowa potoczy się głównie dookoła drożdży lub może pairingu - nic bardziej mylnego. Z Moniką zagłębiliśmy się w odmęty wielu naszych wspólnych pasji, rozmawiając o ulubionych perfumach, tradycjach, zmianach w świecie zarówno piekarzy jak i winiarzy a także... co zjadłybyśmy na ostatni posiłek. I to wszystko w trakcie...
Published 06/12/23